Aktuelno

„VEŽI SE – SIGURNOSNI POJAS SPAŠAVA ŽIVOT“

KAMPANJA KORIŠTENJA SIGURNOSNIH SPOJASEVA I DJEČIJIH AUTOSJEDALICA

U povodu upoznavanja javnosti sa ciljevima i razlozima provođenja UN Dekade Akcije za cestovnu sigurnost i aktivnosti koje će se realizovati u okviru iste, održana je zvanična promocija početka realizacije kampanje korištenja sigurnosnih pojaseva i dječijih autosjedalica „Veži se – sigurnosni pojas spašava život “.

Zvaničnoj promociji kampanje prisustvovali su predstavnici Ministarstva transporta i komunikacija BiH (pomoćnik ministra Zoran Andrić), Federalnog Ministarstva prometa i komunikacija (pomoćnik ministra Pavo Boban), FMUP-a (savjetnik ministra Enes Bezdrob), kao i vođa tima SweRoad Krister Ahsberg i predstavnici BIHAMK-a (predsjednik BIHAMK-a Rasim Kadić, te članovi radne grupe BIHAMK-a za provođenje akcije).

Saobraćajne nezgode na bosanskohercegovačkim cestama godišnje odnose oko 400 ljudskih života, dok 11.500 osoba bude lakše ili teže povrijeđeno. Tokom posljednjih 10 godina u saobraćajnim nezgodama poginulo je 4.100 osoba, a 100.500 osoba je povrijeđeno od kojih je oko 25.000 trajno onesposobljeno

Prema provedenim istraživanjima značajan broj života mogao bi biti spašen ukoliko bi putnici u vozilu koristili jedan od najznačajnijih pasivnih sistema zaštite u vozilu - sigurnosni pojas.

Rezultati istraživanja koje je provela konsultantska kuća SweRoad metodom slučajnog uzorka s ciljem utvrđivanja stope korištenja sigurnosnih pojaseva u vozilima tokom vožnje bosanskohercegovačkim cestama govore da samo

20-30% vozača
10-20% putnika na prednjem sjedištu i
manje od 10% putnika na zadnjem sjedištu koristi sigurnosne pojaseve.
Iz tog razloga BIHAMK kao jedna od vodećih organizacija u oblasti unapređenja sigurnosti cestovnog saobraćaja u saradnji sa JP Ceste FBiH u naredna tri mjeseca realizovaće preventivnu kampanju korištenja sigurnosnog pojasa i dječijih auto sjedalica pod nazivom „Veži se – Sigurnosni pojas spašava život“. Pomenuta kampanja provodi se u okviru UN Dekade akcije za cestovnu sigurnost kojoj se kao dio Međunarodne Automobilističke Federacije (FIA) priključio i BIHAMK.

Primarni cilj kampanje je poboljšanje stepena sigurnosti u saobraćaju skretanjem pažnje na značaj korištenja sigurnosnih pojaseva i sjedala za djecu tokom vožnje. Na ovaj način planira se povećati broj učesnika u saobraćaju koji koriste sigurnosni pojas i autosjedalicu do 50% i na taj način smanjiti broj smrtno stradalih i teško ozlijeđenih u saobraćajnim nezgodama za 20% na godišnjem nivou.

U okviru navedene kampanje video spotovi koji govore o značaju korištenja pojasa i dječijih autosjedalica tokom vožnje biće prikazani na državnoj televiziji u udarnim terminima, dok će se na najslušanijim radio stanicama emitirati radio džinglovi u jutarnjim (vrijeme odlaska na posao) i poslijepodnevnim terminima (vrijeme povratka sa posla).

Uporedo sa navedenim aktivnostima biće podjeljeno 200.000 publikacija, u kojima su obrađene naprijed navedene teme sa kratkim porukama o ponašanju vozača i saputnika u vozilu tokom vožnje.

Takođe u pomenutom periodu biće distribuirani CD –ove sa spotovima koji se odnose na korištenje sigurnosnog pojasa i dječije autosjedalice svim firmama koje imaju veći vozni park.

U istom periodu pripadnici MUP-a će tokom prve dvije sedmice upozoravati vozače na zakonsku obavezu vezivanja pojaseva i korištenja dječijih autosjedalica, zatim će vršiti intetenzivno provođenje represivnih mjera.

Napomena o autorskim pravima

Svi su sadržaji na web stranici www.bihamk.ba vlasništvo BIHAMK-a ili su u domeni javnog vlasništva, osim ako je naveden njihov izvor, te njihovo korištenje u bilo kom smislu osim u okvirima pregleda sadržaja web stranice nije dozvoljeno bez pisane dozvole. Informacije iz zemlje, regije i svijeta te još neke kategorije se u cjelosti ili uz minimalne adaptacije preuzimaju od regionalnih i svjetskih auto-moto klubova. Svi su sadržaji objavljeni u dobroj vjeri i bez namjere da se prekrše bilo čija autorska prava. Ako naiđete na materijal za kojeg mislite da krši nečija autorska prava, molimo da nas o tome obavijestite na bihamk@bihamk.ba kako bismo materijal, ako je zahtjev opravdan, uklonili s web stranice. U članu 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine, izričito je navedeno: "Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.” Ako neki medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti web stranicu www.bihamk.ba i na najmanje jednom mjestu, objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst. Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti tek 24 sata nakon naše objave, uz dozvolu uredništva web stranice BIHAMK-a, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.

Povezane vijesti