Putni savjeti

Manuelni ili automatski mjenjač? Prednost i nedostaci

Kada biramo između manuelnog i automatskog mjenjača za naše privatno vozilo, suočavamo se sa važnim pitanjima koja će utjecati na našu vožnju i iskustvo za volanom. Svaki od ovih mjenjača ima svoje prednosti i svoje mane, sve zavisi od potreba vozača.

Autor: BIHAMK

Manuelni mjenjač

PREDNOSTI:

  • Veća kontrola, manuelni mjenjač pruža veću kontrolu nad vozilom, vozač može izabrati optimalni stepen prijenosa za trenutne uslove na cesti i prilagoditi svoj stil vožnje. Vožnja je samim tim sigurnija i vozač stekne novo iskustvo u vožnji.
  • Manja potrošnja goriva – U većini slučajeva, manuelni mjenjači imaju manju potrošnju goriva u odnosu na automatske mjenjače. To je posebno važno za vozače koji žele smanjiti potrošnju goriva.
  • Niža početna cijena – Manuelni mjenjači su u velikoj većini slučajeva dosta jeftiniji prilikom same kupovine, što znači manji trošak.

NEDOSTACI:

  • Napornija vožnja u gužvi i potrebna bolja kordinacija. Napornija vožnja u gužvi – Manuelni mjenjač je dosta naporniji u gužvi, što može vrlo lako dovesti do brzog zamora vozača. To je posebno bitno za veće gradove i sredine. Zbog gužve često budemo u tzv. „leru“ pa prebacimo u prvu brzinu, zatim u drugu brzinu i opet nas dočeka semafor, gdje se opet prebacujem u ler i tako više puta dnevno.
  • Potrebna bolja kordinacija – Korištenje manuelnog mjenjača, zahtijeva i bolju kordinaciju između ruku i nogu, što je otežavajuća okolnost u odnosu na automatski mjenjač. Ovo može predstavljati izazov za neke vozače, pogotovo za početnike. Još jedna bitna stvar kod manuelnog mjenjača u odnosu na automatski, jeste cijena prilikom kvara. Manuelni mjenjač je u svakom slučaju jeftiniji i za održavanje i za popravak. To je vjerovatno jedan od glavnih razloga što i dan danas na cestama Bosne i hercegovine ima više manuelnih nego automatskih mjenjača.

Automatski mjenjač

PREDNOSTI:

  • Jedostavna vožnja – Automatski mjenjač pruža jednostavnu i manje stresnu vožnju, posebno kada su u pitanju gradske gužve. U odnosu na maloprije navedeni manuelni mjenjač, ne moramo mijenjati brzine.
  • Dostupna ruka – Vozači sa automatskim mjenjačem imaju konstantno slobodnu ruku. Ovo vam može dosta pomoći ako ste u nepoznatim sredinama, lakše se može koristiti GPS.
  • Lakši za učenje – Mnogi vozači smatraju da je lakše naučiti voziti sa automatskim mjenjače, jer nam nije potrebna kordinacija ruku i nogu prilikom mjenjaja brzina (što je slučaj kod manuelnog mjenjača).

NEDOSTACI:

  • Veća potrošnja goriva – Automatski mjenjači u svakom slučaju imaju veću potrošnju u odnosu na manuelne mjenjače.
  • Veća početna cijena - Vozila koja imaju automatski mjenjač, u velikoj većini su dosta skuplji u odnosu na vozila sa manuelnim mjenjačem.
  • Manja kontrola – Vozači koji imaju vozilo sa automatskim mjenjače, imaju dosta manju kontrolu vozila u odnosu na manuelne mjenjače. To može biti problematično za vozače koji žele precizno upravljati svojim brzinama.

Automatski mjenjači su svakako lakši za upravljanje u odnosu na manuelne mjenjače. Ako se desi da godinama vozite vozilo sa automatskim mjenjačem, pa dođete iznenada u priliku da koristite manuelni mjenjač, savjetujemo da prije vožnje izvršite jednu probnu vožnju na praznom parkingu. Kod automatskog mjenjača lijeva noga uopšte nije u upotrebi, dok kod manuelnog mjenjača ima bitnu funkciju. Lijeva noga kod manuelnog mjenjača služi za sam čin mjenjanja brzina, odnosno za kvačilo. Ovdje se možemo vratiti na spomenutu kordinaciju između ruku i nogu, kod manuelca moramo koristiti lijevu nogu, dok kod automatskog mjenjača ne moramo i ne trebamo.

BIHAMK

Povezane novosti

Savjeti za sigurniju vožnju u zimskim uslovima

Savjeti za sigurniju vožnju u zimskim uslovima

Kao što nam je poznato, 01.11.2024. godine stupa na snagu da sva vozila moraju imati zimsku opremu. Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj je moguće da tokom zime temperatura padne i ispod -20 stepeni i moramo se adekvatno pripremiti.

Možda bi vas zanimalo