Vareš se sprema za veliku svečanost povodom otvaranja rudnika olova, cinka i barita u koji je multinacionalna kompanija investirala 254 miliona dolara. Kad se mislilo da je sve posloženo kako treba i da posao, čija je neto vrijednost procijenjena na oko dvije milijarde KM, može započeti, stiglo je upozorenje vlastima u Bosni i Hercegovini da zaustavi eksploataciju rude. Sekretarijat Bernske konvencije (odnosi se na zaštitu biodiverziteta) takav zahtjev je sročio nakon što je primio tužbu Hajrije Čorbo, ekološke aktivistkinje iz Kaknja koja smatra da će ovaj projekat ugroziti opstanak rijetkih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta. Domaće vlasti se još nisu oglasile o tome kako će reagovati na ovaj zahtjev. Uprava rudnika tim povodom nije zabrinuta i tvrdi da ''Bosna i Hercegovina nije potpisnica Bernske konvencije'', što nije tačno. Država BiH potpisala je tu konvenciju 2009.godine!
Dakle, dileme nema i BiH će morati da postupi po nalogu iz Strazbura kao što bi morala da reaguje na ovaj i slične slučajeve koje nevladine organizacije, posebno ekološke, sve češće otvaraju. Ukoliko se aktiviranje novog vareškog rudnika odista problematizira, to bi moglo imati negativne posljedice na tokove novih stranih investicija prema BiH i izazvati veliku štetu. Po svaku cijenu treba očuvati prirodne vrijednosti i to ne bi smjelo biti upitno. Neformalna grupa aktivista Park prirode Trstionica i Boriva bezkompromisno su na strani spomenute aktivistice iz Kaknja i u zaštiti rijetkih biljnih i životinjskih vrsta.
Problemi u oblasti zaštite životne sredine u nejakoj i nedovoljno organizovanoj državi, kakva je BiH, neprestano izviru. Trenutno među najvećim je prikupljanje, selektiranje i odlaganje komunalnog otpada. Još nemamo niti jednu mjesnu a ni lokalnu zajednicu u kojoj je taj problem riješen na način kako se to čini u najvećem broju evropskih država. Na takvim dobrim rješenjima ne insistiraju ni vlast, ni privredna društva ni nevladine organizacije. Nema ko ni da nam zaprijeti na način kako je to učinio sekretarijat Bernske konvencije u slučaju novog rudnika Vareš pa da se tome ozbiljnije posvetimo. To je i uzrok mnogih i ovih dana aktuelnih sporenja oko odlaganja otpada u Smiljevićima, Uborku itd. Očito je da će uklanjanje ekoloških bombi u BiH još dugo potrajati.
Povezane novosti

Tačan kao trajekt
Trka nas prati i na godišnjem odmoru, posebno ako je u putovanje do odredišta uključeno i korištenje trajekta s kopna na otok ili obratno. Na trajekt treba doći na vrijeme, jer on u minutu poštuje red plovidbe u što se uvjerio i naš saradnik.

Pijaca na Čobanovom grmu
Iz Londona naš saradnik piše o Shepherd Bushu, jednoj od najživljih i najstarijih pijaca u ovom gradu koja i danas živi svojim ritmom, onim u ritmu slavnih Mućki.

Novi grantom EU ubrzan početak izgradnje još jedne dionice autoceste u BiH
10,7 miliona eura je zapravo samo djelić sredstava koja su već za izgradnju dionice Mostar sjever – Mostar jug izdvojili Evropska unija i EBRD.