Autorski tekstovi

Čik zapali...

Pušenje u zatvorenim prostorima je zakonski djelomično zabranjeno. Zasad, zakon se odgovorno primjenjuje. To hrabri čuvare zdravlja, zaštitare životne sredine i nepušačku populaciju koja se oglašava onom poznatom krilaticom: čik zapali, ako smiješ!

Autor: Hajdar Arifagić

Primjena zakona kojim se zabranjuje pušenje u zatvorenom prostoru odvija se bez većih nesporazuma i trauma. Poneki ugostitelji smanjen broj gostiju već smatraju normalnom pojavom i ne iskazuju srdžbu tim povodom. Svojim aktivnostima iznenadila nas je inspekcija: uredno obilazi objekte kontroliše ima li pušača i kažnjava gdje god ih zatekne. Ovo je jedan od zakona za koji se već sada može reći da se časno i odgovorno primjenjuje. To hrabri čuvare zdravlja, zaštitare životne sredine i nepušačku populaciju koja se sada oglašava onom poznatom krilaticom: čik zapali, ako smiješ!

Bilo bi sjajno ako bi se ovaj primjer mogao preslikati za rješavanje nekih drugih problema, prije svega selektivno odlaganje kućnog otpada. Tu vlada popriličan nered i vreba povod svakojaka opasnost (sigurnosna, zdravstvena, ekološka...). Da se stvari u vezi s otpadom definitivno razriješe, što u konačnici uvođenjem reciklaže dovodi do profita, potrebno je napraviti ozbiljan rez. Sličan onom u Zagrebu gdje je preko noći stupio na snagu novi propis o tome gdje, kada i kako se odlaže kućni otpad, a već ujutro inspekcija frontalno krenula u obilazak i novčano kažnjavanje onih koji su u postupku napravili propust. Treniranje strogoće praćeno je protestima, gunđanjem, psovanjem i trajalo je samo nekoliko dana. Danas kad prođete Zagrebom shvaćate da su gradska vlast i komunalci izvojevali veliku pobjedu. Na tome su im javno pozavidjeli i neki evropski gradovi.

Ovo je od posebne važnosti za Sarajevo koje je prema izboru ugledne svjetske revije proglašeno turističkom destinacijom broj 1 u svijetu za 2025. godinu. Dok očekivani turistički desant ne počne, treba požuriti u donošenju i provedbi propisa.

Ipak, malo je i do nas. Naime, jedna Bosanka koja je živjela u Švicarskoj i obišla veći dio Evrope, preselila se u Sarajevo i veli da nije vidjela grad s tolikim brojem kontejnera za smeće, a toliku prljavštinu oko njih. Osim zakonske regulative, svi mi moramo mijenjati i navike. Posebno one loše.

BIHAMK

Povezane novosti

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Nakon što su SAD uvele carine Kanadi, pa ih povukle, pa uvele carine i drugim državama, pa i njih zamrznule, pa pojačale carine za Kinu, stručnjaci su pokušali izračunati koliko bi mogli koštati automobili u Americi ako na snazi ostanu povećane carine.

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope

Mic po mic do Evrope

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Možda bi vas zanimalo