Članak top banner 970x90
Savjeti

Kako jednostavno zamijeniti amortizere prtljažnika?

Plinski amortizeri koji drže prednji poklopac i vrata prtljažnika mogu se istrošiti i postati problem, posebno po hladnom vremenu. Evo kako brzo i jeftino riješiti problem.

Autor: BIHAMK

Plinske amortizere možete nabaviti u bilo kojoj prodavnici autodijelova i to jako povoljno. Komad najčešće košta 15-20 KM, a preporuka je da ih mijenjate u paru, mada se na našem tržištu češće praktikuje ''krpljenje'' s jednim komadom. Doduše, amortizer prednje ''haube'' kao iznimka od pravila najčešće je izveden u jednom komadu i kao takav se mijenja pojedinačno.

Zašto se savjetuje zamjena u paru? Prvo, ne troše se podjednako oba amortizera, pa ako zamijenite jedan možete ubrzo očekivati da je neophodno zamijeniti i drugi. Drugo, aftermarket dijelovi često znaju odstupati od fabričke dimenzije i izvedbe. Zato je dobro posjedovati uzorak i eliminisati problem neodgovarajućih modela, pogotovo ako ne kupujete u paru.

Za početak konsultujete se sa prodavačem koji model i sa kojim odgovarajućim pritiskom otvaranja odgovara vašem vozilu. Ako imate uzorak obavili ste već pola posla. Za zamjenu je neophodno da imate ''pomoćnika'' ili bar merdevine koji će pridržati prednji poklopac motora ili peta vrata, koja su u paketu sa zadnjim staklom poprilično teška. 

Ovaj zahvat je jednostavniji nego što mislite. Neophodan vam je samo manji ravni odvijač s kojim ćete skinuti kopču/osigurač, zatim će pomoćnik blago podići vrata prtljažnika ili prednje haube, a vi samo, uz pomoć odvijača, skinite amortizer s kugle. Zatim izvršite isti postupak na donjem spoju. Istim postupkom postavite novi amortizer, uklopite ga na predviđeno mjesto, a osigurač uštimajte uz pomoć odvijača ili ručno pogurajte ako nije potrebna veća sila.

Ovo je jedan od onih 100 super jednostavnih popravaka automobila za koje ne morate ići u servis. Savjetujemo da pokušate!

BIHAMK

Povezane novosti

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Podsjećamo vozače da od 1. aprila/travnja 2024. godine nije obavezno posjedovanje zimske opreme na motornim vozilima u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa Pravilnikom o saobraćaju u zimskim uslovima (Službeni glasnik BiH, broj 83/20).

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zamagljeno vjetrobransko staklo smanjuje vidljivost tokom vožnje, a samim tim i našu sigurnost u saobraćaju. Sa ovim problemom se suočavamo i ljeti i zimi, a posebno kada su padavine. Međutim, postoje neke metode koje umanjuju i sprječavaju ovaj problem.

Možda bi vas zanimalo