Savjeti

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Podsjećamo vozače da od 1. aprila/travnja 2024. godine nije obavezno posjedovanje zimske opreme na motornim vozilima u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa Pravilnikom o saobraćaju u zimskim uslovima (Službeni glasnik BiH, broj 83/20).

Autor: BIHAMK

Nakon zime, kada se temperature postepeno povećavaju i vremenski uslovi poboljšavaju, važno je osigurati da vaše vozilo bude spremno za proljetne i ljetne vožnje. Donosimo nekoliko korisnih savjeta o pripremi i pregledu vozila nakon zimske sezone:

  • Zamjena i provjera pneumatika: Prvi korak je zamjena zimskih pneumatika ljetnim. Zimski pneumatici nisu prilagođeni za vožnju po vrelom asfaltu i u uslovima visokih ljetnih temperatura. Elastičnost zimske gume dodatno će se povećati na temperaturama većim od 7 stepeni čime se guma puno brže troši te uzrokuje veću potrošnju goriva. Pored toga pregledajte pneumatike, provjerite pritisak u i, ako je potrebno, povećajte ih na vrijednosti prema preporukama proizvođača. Također, provjerite stanje gazećeg sloja i dubinu šare. Ukoliko su pneumatici istrošeni ili oštećeni, razmislite o zamjeni.
  • Pregled kočnica: Provjerite kočnice kako biste bili sigurni da pravilno rade. Osluškujte bilo kakve neobične zvukove prilikom kočenja i osigurajte da kočione pločice nisu istrošene.
  • Provjera tečnosti: Pregledajte nivo tečnosti u vozilu, uključujući ulje motora, tečnost za hlađenje, tečnost za pranje stakala i kočionu tečnost. Dopunite ili zamijenite tečnosti prema potrebi.
  • Promjena ulja i filtera: Ukoliko to već niste učinili tokom zime, sada je pravo vrijeme za promjenu ulja i filtera. Čisto ulje pomaže u održavanju performansi motora i produžava životni vijek vašeg vozila.
  • Provjera svjetala: Provjerite sve svjetlosne izvore na vozilu, uključujući farove, stop svjetla, pokazivače smjera i poziciona svjetla. Zamijenite svjećice koje su pregorile i osigurajte da su sve svjetlosne funkcije ispravne.
  • Pregled vjetrobranskog stakla: Pregledajte vjetrobransko staklo da li ima pukotina ili oštećenja. Ukoliko primijetite bilo kakve pukotine ili oštećenja, potražite stručnu pomoć ili zamijenite staklo kako biste izbjegli daljnje probleme.
  • Čišćenje vozila: Nakon zime, vozilo obično treba dobro očistiti kako bi se uklonila sol, prljavština i drugi ostaci. Operite vozilo temeljno, uključujući i donji dio, kako biste spriječili koroziju.
  • Pregled klima uređaja: Provjerite da li klima uređaj ispravno radi, posebno ako planirate vožnju tokom toplijih mjeseci. Da ne bi došlo do razvoja bakterija i gljivica, nakon zime treba promijeniti filter klime.

Pravilna priprema i pregled vozila nakon zime mogu vam pomoći da održite sigurnost i performanse vašeg vozila tokom proljeća i ljeta. Redovno održavanje vozila ključno je za sigurnu i udobnu vožnju, pa budite sigurni da provodite ove korake redovno.

Međutim, ukoliko Vam ipak zatreba pomoć na cesti pozovite dobro poznati broj telefona 1282!

 

Želimo sretan put svim vozačima i vozačicama!

BIHAMK

Povezane novosti

Manuelni ili automatski mjenjač? Prednost i nedostaci

Manuelni ili automatski mjenjač? Prednost i nedostaci

Kada biramo između manuelnog i automatskog mjenjača za naše privatno vozilo, suočavamo se sa važnim pitanjima koja će utjecati na našu vožnju i iskustvo za volanom. Svaki od ovih mjenjača ima svoje prednosti i svoje mane, sve zavisi od potreba vozača.

Povećanje ekološke osviještenosti, savjeti za održiv život

Povećanje ekološke osviještenosti, savjeti za održiv život

U današnjem svijetu, gdje se suočavamo sa izazovima klimatskih promjena i zagađenja, ekološka osviještenost postaje ključna za održivost naše zajednice. Svaki pojedinac može doprinijeti očuvanju okoliša. Dajemo savjeta i prakse koje možete primijeniti.

Možda bi vas zanimalo