Vožnja po gustoj magli je izazov sama po sebi, stoga vam mi nudimo 5 savjeta koji će vam biti od koristi za vašu bezbjednost, ali i za bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju.
1. Svjetla uvijek moraju biti uključena
Ono što je ključno u vožnji po magli jeste vidljivost. Vidljivost je neophodna kako za vašu bezbjednost, tako i za bezbjednost drugih učesnika u saobraćaju. Provjerite vaša svjetla bez obzira na doba dana, jer nas magla može snaći i ujutro i navečer.
2. Ne zaustavljajte vozilo dok ne pronađete sigurno mjesto za zaustavljanje
Ako ste nesigurni u vašu vožnju po magli, nemojte odmah zaustavljati vozilo. Takvo zaustavljanje nije dobro iz razloga što drugi učesnici u saobraćaju mogu prekasno shvatiti da se zaustavljate, pa zbog toga može doći do saobraćajne nesreće. Umjesto toga, ako magla postane pregusta, ne zaustavljajte vozilo dok ne pronađete sigurno mjesto za zaustavljanje. Ako je neophodno da se odmah zaustavite, zaustavite se uz rub ceste i uključite sva četiri žmigavca.
3. Održavajte sigurnu brzinu vožnje
Magla može uzrokovati da objekte ispred sebe vidite kasnije nego inače. Zbog toga je važno da smanjite brzinu i povečate udaljenost između sebe i vozila ispred vas. Gledajte u vašu instrument tablu i pratite kojom se brzinom krećete, ne vodite se osjećajem, gledajte šta vam brojke govore!
4. Reducirajte sve što vas ometa u vožnji
Vaša pažnja bi trebala biti 100% na cesti dok vozite, to je posebno važno po maglovitom vremenu. Uklonite sve što bi vas moglo ometati u toku vožnje. Isključite radio, zamolite osobe u vozilu da vas ne ometaju razgovorom, ne koristite mobitel i budite maksimalno koncentrisani i oprezni.
5. Vjetrobransko staklo mora biti čisto
Magla može stvoriti vlagu na našem vjetrobranskom staklu, što dodatno smanjuje vidljivost. Neka vaše vjetrobransko staklo bude maksimalno čisto, kako bi imali bolju preglednost na cesti. Zamjenite brisače ako je neophodno.
Duga svjetla koja dobro dođu u vožnji po mrklom mraku, kod magle nikako ne koristite. To je besmisleno jer svjetlosni snop odbija od kapljica vode u zraku i reflektira unazad zasljepljujući vozača. Tu su pomoć svjetla za maglu, ali ni tu ne treba očekivati čudo, jer su maglenke postavljene na 10 do 20 cm od tla. Kada se vremenski uslovi poprave, obavezno isključite maglenke, posebno zadnje, jer one ometaju učesnike u saobraćaju koji se nalaze iza vas. Pješaci su veoma ugroženi u uslovima smanjene vidljivosti, kako ih u gradu ima najviše, morate misliti i na njih. Obavezno smanjite brzinu, na taj način možete efikasnije izvesti manevre izbjegavanja i zaustavljanja.
Na otvorenom putu pri vožnji po magli, brzina vam je najveći neprijatelj. Potrebno je prilagoditi se brzini kojom se kreću ostali učesnici u saobraćaju. Jasno vam je da je pokušaj preticanja drugog vozila u ovim uslovima ravan samoubistvu, bez obzira na mašinu koju vozite.
Onih 130km/h na autoputu zaboravite u uslovima guste magle. Prilagodite se situaciji, budite posebno oprezni kada vozite iza kamiona, jer se na njihovim stop svjetlima često nalazi prljavština i teško je procjeniti da li koče ili ne.
Povezane novosti
Da li možete biti kažnjeni ukoliko ne očistite snijeg sa vašeg vozila?
Iako od 01.11.2024. godine zvanično morate posjedovati zimsku opremu, prvi pravi snijeg je pao 23.12.2024. godine. Snijeg dodatno otežava ionako zgusnut saobraćaj u našoj državi, zato je bitno da očistite vaše vozilo prije nego se uključite na cestu.
Kada i kako postaviti lance za snijeg na automobil?
Prilikom kupovine lanaca, potrebno je provjeriti dimenziju guma na vozilu, kako biste bili sigurni da će dužine i dimenzije lanaca u potpunosti odgovarati automobilu.
Koliko često je potrebno mijenjati metlice na brisačima?
Jedan od glavnih uslova za bezbjednu vožnju jeste imati čist i jasan pregled ceste.