Vožnja po kiši uvijek je nepredvidiva. Površine puta postaju klizave od vode, što dovodi do nenamjernog aquaplaninga mnogih vozila, što bi potencijalno moglo uzrokovati sudare s vozilima i objektima. Vodene površine uzrokovane prekomjernim padavinama također mogu oštetiti vaše vozilo i uzrokovati kvar motora.
Ako se pokvarite tokom jake kiše, držite poklopac motora zatvorenim dok čekate patrolu pomoći na cesti, kako biste izbjegli natapanje električnog sistema.
Statistika pokazuje da se broj kvarova značajno povećava tokom razdoblja kišnog vremena, budući da vlaga uzrokuje probleme s motorima i električnim sistemima, posebno kod starijih vozila.
Ako vam se motor ugasi nakon vožnje kroz duboku vodu, nemojte ga pokušavati ponovno pokrenuti jer može doći do oštećenja motora. Umjesto toga upalite svjetla za opasnost, pozovite pomoć na cesti i neka vozilo pregleda stručna osoba. Važno je da ostanete što vidljiviji ukoliko se desi da vam se vozilo pokvari na kiši. I vi i vaše vozilo postajete mnogo teže vidljivi u kišnim uslovima
Katastrofalna oštećenja motora uzrokovana poplavama obično su uzrokovana usisavanjem vode u motor, što uzrokuje blokiranje motora i zauzvrat može oštetiti važne komponente motora kao što su klipovi i ventili. To neizbježno znači da će se morati ugraditi novi motor. Ovo bi moglo biti skupa popravka za vlasnika vozila osim u slučaju da to može dokazati svojoj osiguravajućoj kući, kao u svakoj nezgodi, da štetu nisu prouzrokovali svojim radnjama.
Svakako savjetujemo da se prije polaska na put informišete o stanju na cestama i pozovete Informativni centar BIHAMK-a na broj 1282, a vožnju prilagodite uslovima na cesti.
Povezane novosti
Kako se pripremiti za vožnju po jakoj kiši?
Vožnja po jakoj kiši može biti opasna jer mokar i vlažan kolovoz su jedan od najgorih uslova s kojima će se većina vozača susresti.
Šta je aquaplaning i kako ga izbjeći
Šta znači aquaplaning, kako utiče na vaš automobil i šta učiniti ako vam se dogodi?