Članak top banner 970x90
Savjeti

Brisači kao bitan faktor sigurnosti tokom vožnje

Kako bi se osigurala dobra vidljivost prilikom vožnje, veoma bitno je redovno mijenjati metlice brisača, a posebno nakon oštre zime ili vrelog ljeta. Evo zašto su nam važni...

Autor: BIHAMK

Brisača se obično sjetimo kada na vjetrobransko staklo padnu prve kapi kiše. Ako rade, brzo se rješavate nastalog problema i sigurno nastavljate svoje putovanje. Međutim, ponekad stakla ostaju mutna, što vas prisiljava da usporite, pa čak i zaustavite vozilo.

U zavisnosti od vremenskih i drugih uvjeta, brisači vjetrobranskog stakla trebaju trajati i zadržati svoje performanse od 6 do 12 mjeseci. Za ljude koji povremeno putuju i automobile parkiraju u garaži, brisači će biti u dobrom stanju barem nekoliko godina. S druge strane, redovna, pa čak i dnevna putovanja, veoma troše brisače. U praksi, za vrijeme obilnih kiša na kratkoj udaljenosti metlice naprave veliki broj pokreta. Vrućina, hladnoća, ispušni plinovi motora, smog, prašina, prljavština i so na cesti, sve to uzrokuje povećanu potrošnju brišača.

Najbolje vrijeme za zamjenu brisača je rano proljeće. Zimi se puno brže troše, a smrzavanje utiče na stanje metlica. Kako biste produžili vijek trajanja brisača zimi, prije vožnje uklonite snijeg i led s vjetrobranskog stakla strugačem za led i odleđivačima. Strogo oslanjanje na brisače za čišćenje vjetrobranskog stakla od leda brzo će ih oštetiti. Korištenje brisača za guranje viška snijega s vjetrobranskog stakla može lako uvrnuti ili saviti metlice brisača. Pri temperaturama ispod nule, razmislite o podizanju krakova brisača od vjetrobranskog stakla, kako se oni ne bi smrznuli do stakla. Također ljeti, kada su izloženi sunčevoj svjetlosti, brisači mogu izgubiti na kvaliteti. Zato ih ne treba pokretati kad je na vjetrobranskom staklu led ili kada se automobil jako zagrije.

Zamijenite brisače čim primijetite da su oštećeni, bučni ili ne čiste vjetrobransko staklo kako treba. Znakovi uključuju prljanje ili razmazivanje vode, poderane ili istrošene brisače s podijeljenim ili zaobljenim rubom, ili čišćenje samo dijela vjetrobranskog stakla.

U mnogim slučajevima, bez obzira na model automobila, brisači imaju različite dužine. U ovoj situaciji trebate izmjeriti metlice i odabrati odgovarajuću vrstu. Proizvođači i prodavaonice nude proizvode koji se lako mogu prilagoditi svakom vozilu.

Brisači su osnovna oprema svakog vozila. Bez njih bi vožnja, posebno za vrijeme kiše, bila jako teška, pa možemo reći i nemoguća. Učestalost zamjene ovisi o intenzitetu putovanja i izloženosti vremenskim uslovima. Zato je najbolje redovno mijenjati brisače, jer na taj način ćete povećati sigurnost tokom putovanja.

BIHAMK

Povezane novosti

Možda bi vas zanimalo