Članak top banner 970x90
Savjeti

Savjeti za vožnju u uvjetima slabe vidljivosti

Zakonom o bezbjednosti na cestama u Bosni i Hercegovini jasno je definisano šta podrazumijeva smanjena vidljivost. Pročitajte više.

Autor: BIHAMK

Smanjena vidljivost postoji kada, zbog nepovoljnih atmosferskih ili drugih prilika, vozač ne može jasno uočiti druge učesnike u saobraćaju na udaljenosti od najmanje 200 m na cesti izvan naselja, odnosno od najmanje 100 m u naselju.

Kad vidljivost opadne, povećavaju se rizici u vožnji. Vozači koji ne prilagode svoju vožnju uslovima na cesti ne samo da sebe izlažu velikom riziku od saobraćajne nezgode i/ili povrede, već također rizikuju živote drugih učesnika u saobraćaju s kojima dijele cestu.

Jedan od načina da ostanete sigurni kada nastupi slaba vidljivost je izbjegavanje vožnje ako je to moguće. Ukoliko putovanje nije nužno savjetujemo da razmislite o odgodi putovanja dok se uslovi ne poprave.

Međutim, ako to ipak nije izvedivo, u nastavku donosimo nekoliko savjeta kako sigurnije voziti uz lošu i smanjenu vidljivost. Vrlo je važno da poduzmete sve mjere opreza kada vozite u uslovima smanjene vidljivosti. Dok ste za volanom u motornom vozilu izbjegavajte bilo kakvu vrstu distrakcije, utišajte radio i odložite telefon.

Pored vremenskih uslova koji utiču na smanjenu vidljivost (kiša, snijeg, magla, i drugo) ne treba zaboraviti i vožnju noću. Vaša vidljivost je dobra onoliko koliko je dobra svjetlosna signalizacija na vozilu, prednja svjetla, ali i okolna ulična svjetla (koje možda uopće nema, u zavisnosti od ceste kojom putujete).

Povećajte udaljenost, smanjite brzinu

Nekoliko faktora, uključujući i uslove slabe vidljivosti, može utjecati na vrijeme koje je potrebno vozaču da reaguje nakon što vidi opasnost na cesti, što znači da bi vozači trebali povećati odstojanje od vozila ispred.

Pored odstojanja vrlo bitna je i brzina kretanja motornog vozila. Ne postoji tačno određeno za koliko bi trebali smanjiti brzinu u uslovima slabe vidljivosti, ali bi trebala biti dovoljna da možete držati sigurnosni razmak ispred svog automobila bez stvaranja opasnosti za druge vozače.

Održavajte svoje vjetrobransko staklo čistim

Čini se očiglednim, ali čisto vjetrobransko staklo pomoći će vam u uslovima smanjene vidljivosti. Prljavo vjetrobransko staklo može čak i raspršiti svjetlost i pogoršati odsjaj. Također, redovno provjeravajte svoje brisače i uvjerite se da ne ostavljaju tragove (ovo je znak da ih je možda potrebno zamijeniti).

Ne dopustite da vam se automobil zamagli

Budite upoznati gdje se nalaze odmagljivači u vašem vozilu i savjetujemo da to provjerite prije početka vožnje. Također, možete koristiti klima uređaj da očistite zamagljene prozore ili u krajnjem slučaju da otvorite prozore da pustite hladan zrak da očisti vjetrobransko staklo.

Ispravno koristite duga svjetla

Kad se vidljivost smanji, možda ćete instiktivno upaliti duga svjetla kako biste lakše vidjeli, ali njihova upotreba u pogrešnim uslovima može pogoršati vidljivost ili zaslijepiti nadolazeć vozila i vozače.

Na primjer, korištenje dugih svjetala u magli raspršuje više svjetla prema vama što pogoršava vidljivost. Umjesto toga, koristite svjetla za maglu ako ih imate ili prigušite prednja svjetla ako ih nemate. Isti principi vrijede i za vožnju po dimu, koji djeluje slično magli, kao i u snježnim uslovima.

Duga svjetla trebala bi biti rezervisana za vrijeme kada putujete mračnom cestom bez nadolazećeg saobraćaja. Ako vidite vozilo koje vam dolazi u susret, prigušite duga svjetla kako ne biste zaslijepili drugog vozača.

Zaslijepljeni svjetlom

Neispravna upotreba dugih svjetala, kao i odsjaj sunca, mogu uzrokovati privremeno sljepilo tokom vožnje.

Vjerojatnije je da ćete biti pogođeni odsjajem sunca rano ujutro i navečer kada je sunce nisko na nebu. Ako vozite u takvo vrijeme, budite spremni tako da namjestite svoj štitnik od sunca ili držite pri ruci par sunčanih naočala.

Ne gledajte ravno u duga svjetla drugog vozila. Ukoliko vidite nadolazeće vozilo koje je zaboravilo prigušiti duga svjetla, vodite se prema oznakama traka na lijevoj strani ceste dok drugo vozilo ne prođe. Ukoliko se iza vas nalazi vozilo s upaljenim dugim svjetlima, namjestite retrovizor kako biste smanjili odsjaj.

U slučaju da ste zaslijepljeni, usporite i/ili se zaustavite, ako je to sigurno, dok vam se vid potpuno ne vrati.

Znajte kada stati

Ukoliko se vidljivost pogorša do te mjere da ne vidite dalje od poklopca motora, upalite sva četiri pokazivača smjera i zaustavite se čim budete sigurni. Ne nastavljajte vožnju dok se vidljivost ne poboljša.

BIHAMK

Povezane novosti

Kako sigurno voziti po kiši?

Kako sigurno voziti po kiši?

Kiša kao atmosferska pojava čest je pratilac vožnje, koja kao posljedicu ima smanjenje vidljivosti i pogoršavanje uslova sigurne vožnje.

Možda bi vas zanimalo