Od početka mjeseca juna, pa do kraja avgusta, najveći broj upita prema našem Informativnom centru odnosi se na stanje na graničnim prelazima. Posebno je povećan broj vikendom.
Ranije smo već pisali i pokušali i na taj način da vam olakšamo i učinimo putovanja interesantnijim, bez stresa i čekanja. Zato želimo da vas podsjetimo ili možda nekog tek informišemo o tome kako najbrže doći do željenog odredišta.
I dalje je najfrekventniji granični prelaz u ljetnim mjesecima Doljani/Metković. Kako biste izbjegli višesatna čekanja na ovom prelazu predlažemo da izaberete druge itinerere.
Ukoliko putujete u Makarsku ili sjevernije predlažemo da se sa magistralnog puta M-17 isključite u Jablanici i da preko Blidinja i Posušja dođete do graničnog prelaza Osoje/Vinjani Gornji. Kada preko tog graničnog prelaza uđete u Hrvatsku možete se tunelom Sveti Ilija spustiti do Baškog Polja. Ukoliko putujete ka sjevernom dijelu Dalmacije možete se na naplatnom mjestu Zagvozd uključiti na autocestu ka Splitu i dalje.
Putni pravac Jablanica-GP Osoje (via Blidinje, Posušje).
Ukoliko su na graničnom prelazu Osoje također gužve (posebno vikendom), možete koristiti granični prelaz Gorica/Vinjani Donji.
Granični prelazi Gorica i Osoje
Također, prema Splitu možete i preko srednje Bosne (via Vitez, Bugojno, Livno, granični prelaz Kamensko ili Prisika).
Ukoliko putujete na dio Makarske rivijere od Gradca do Makarske, predlažemo Vam da koristite granične prelaze: Gabela Polje, Bijača, Zvirići ili Crveni Grm.
Granični prelazi Crveni Grm, Bijača, Gabela Polje i Zvirići
Podsjećamo, na granični prelaz Gabela Polje dođete ako na par kilometara prije GP Doljani skrenete desno, a cesta duga nešto više od 5 km vodi vas do ovog graničnog prelaza.
Putni pravac Višići-Gabela Polje
Na granični prelaz Bijača najlakše možete doći ako se sa magistralnog puta M-17 isključite u Čapljini, uđete u grad i na drugom kružnom toku odvojite se ka GP Bijača (označeno putokazom). Nakon nekoliko kilometara vidjet ćete odvajanje desno na A-1. Tu se uključujete na autocestu koja vas vodi do graničnog prelaza Bijača (cestarina za taj dio A-1 iznosi 1,20 KM).
Istu cestu koristite i ako želite na granični prelaz Zvirići, s tim što na autocesti prije samog graničnog prelaza Bijača imate odvajanje za Zviriće (sve je označeno putokazima i lako je se snaći).
Putni pravac Čapljina-GP Bijača
Za putovanje na Dubrovačku rivijeru možete koristiti granične prelaze Trebimlja/Čepikuće ili Ivanica/Donji Brgat.
Za one koji ne znaju, do graničnog prelaza Trebimlja/Čepikuće se dolazi preko Stoca, Ljubinja i Ravnog.
Putni pravac Stolac-GP Trebimlja/Čepikuće
Također, savjetujemo da koristite novu dionicu ceste Stolac-Neum, a onda ako putujete ka Pelješcu ili ka Dubrovniku imate samo jedan granični prelaz Neum I/Klek ili Neum II/Zaton Doli.
PUTOVANJE U CRNU GORU
Osim Hrvatske, veliki broj naših građana putuje u Crnu Goru. Najkraći put iz Sarajeva za Podgoricu je preko graničnog prelaza Hum/Šćepan Polje. Oni koji su već koristili ovaj putni pravac znaju da je zadnjih 14 kilometara prije granice u lošem stanju i da je zbog pokrenutog klizišta na tom dijelu puta dozvoljen saobraćaj samo putničkim vozilima.
Mi preporučujemo korištenje graničnih prelaza: Deleuša, Klobuk ili Zupci.
Deleuša je granični prelaz u blizini Bileće.
Klobuk je granični prelaz na cesti Trebinje-Nikšić.
Zupci su na cesti Trebinje-Herceg Novi.
Granični prelazi: Deleuša, Klobuk i Zupci
Napominjemo da je do kraja avgusta privremeno otvoren i granični prelaz Krstac (Gacko-Nikšić).
Ukoliko putujete u Albaniju preko ovih graničnih prelaza dođete do Podgorice, zatim preko mjesta Tuzi dođete do Skadra, a onda put nastavljate prema Draču i ostalim turističkim mjestima u Albaniji.
U Crnu Goru i Srbiju državljani Bosne i Hercegovine mogu putovati sa ličnom kartom, dok je u ovim zemljama za djecu obavezno posjedovanje pasoša.
Prije nego krenete na put provjerite da li posjedujete svu potrebnu dokumentaciju i na vrijeme se informišite o stanju na putevima i graničnim prelazima.
To uvijek možete uraditi i pozivom na broj Informativnog centra BIHAMK-a 1325. Za pozive iz inostranstva pozovite +387 33 212 773.
Uz našu člansku karticu osjećat ćete se sigurnim gdje god da putujete.
Ukoliko se još uvijek niste učlanili, možete to uraditi online u samo nekoliko klikova.
SRETAN PUT ŽELI VAM BIHAMK!
Povezane novosti
Ljeto na cesti, kako sačuvati sebe i automobil u uslovima visokih temperatura
Dolaskom ljeta, temperature na cesti dostižu ekstremne visine, stvarajući izazove za vozače širom svijeta. Kako biste osigurali sigurnost i udobnost tokom vožnje u ovim vrućinama, slijedite nekoliko ključnih savjeta u nastavku:
Dolazi ljeto: Kako da zaštitite svoj automobil od štetnog uticaja sunca i toplote?
Sunce i vrućina mogu biti veoma štetni za automobil. Tokom testiranja sprovedenog u State Farm® Vehicle Research Facility, zabilležene su unutrašnje temperature zraka koje su znatno veće od 62 °C .