Smješten na ušću rijeka Plive u Vrbas, ovaj grad u srcu zemlje u proljetnom dobu pretvara se u oazu zelenila, cvijeća i bučnih slapova. Jajce je savršen izbor za proljetni izlet jer nudi raznolikost – od povijesnih znamenitosti do prirodnih čuda, uz ugodnu atmosferu koja poziva na opuštanje i istraživanje.
Zašto Jajce u proljeće?
Proljeće u Jajcu donosi idealne uslove za uživanje na otvorenom. Temperature su blage, između 12 i 20 stepeni, što omogućava lagane šetnje i aktivnosti bez ljetne gužve i vrućina. Rijeke Pliva i Vrbas dobijaju punu snagu, a poznati vodopad postaje još dramatičniji, stvarajući spektakularne prizore. Okolni krajolik, s brdima i šumama, buja od života, nudeći priliku za bijeg u prirodu. Jajce je manje turistički prometno od većih gradova, pa proljeće omogućava autentičan doživljaj ovog bisera Bosne i Hercegovine.
Zanimljivosti koje ne smijete propustiti
Srce Jajca je njegov Plivski vodopad, visok 22 metra, gdje rijeka Pliva utječe u Vrbas. Ovaj prirodni fenomen, jedinstven po tome što se nalazi usred grada, u proljeće je okružen svježim zelenilom, što ga čini idealnim za fotografiranje i opuštanje uz zvuk vode. Prošetajte do vrha grada, okružen zidinama, gdje možete vidjeti tvrđavu s panoramskim pogledom na grad i dolinu. Tvrđava, sagrađena u srednjem vijeku, svjedok je burne prošlosti Jajca.
Obavezno posjetite kraljevski grad. Jajce krije mnoge znamenitosti i prave bisere historije, a jedan od njih je podzemna crkva-katakomba, koju je dao izgraditi Hrvoje Vukčić Hrvatinić u 15. stoljeću za plemićku obitelj. Katakombe su jedinstvena arhitektonska zgrada. Sliči na stare indijske hramove, koje također karakterizira uklesanost u živu stijenu. U Jajcu je pogubljen i posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević, s tim da mjesto njegovog groba i danas ima veliku dozu tajanstvenosti. Naime, Ćiro Truhelka je 1888. istražio grob koji jajački narod zove ''Kraljev greb''. Po narodnoj vjeri, ovo mjesto je čudotvorno, jer narod, i katolički i muslimanski, oko Jajca vjeruje, da će pomoći u nekim bolestima ako se nadgrobni kamen tri puta obiđe. Posmrtni ostaci kralja Stjepana Tomaševića pohranjeni su u Franjevačkom samostanu u Jajcu.
Vrijedi posjetiti Muzej Drugog zasjedanja AVNOJ-a u središtu grada. Ovo je ključna je povijesna tačka jer je baš u ovom gradu 29. novembra 1943. održano Drugo zasjedanje AVNOJ-a, kojim su postavljeni temelji za stvaranje socijalističke Jugoslavije, označavajući prekretnicu u modernoj povijesti čitave regije.
Jajce ima nešto i za ljubitelje drevnih civilizacija, hram boga Mitre, smješten u blizini katakombi, rijetkost je iz rimskog doba, posvećen kultu boga Sunca, a njegovi reljefi i misteriozna atmosfera očaravaju posjetitelje. Prema najnovijim istraživanjima izgrađen je u 2. stoljeću, a u 4. stoljeću obnovili su ga službenici rimske carinske postaje u Jajcu. Kult nepobjedivog boga sunca – Mitre, perzijskog božanstva, bio je raširen po svim provincijama Rimskog carstva, uključujući i provinciju Dalmaciju, u čijim je granicama bio i najveći dio današnje Bosne i Hercegovine. Esma Sultanija džamija i Crkva Sv. Marije s tornjem Sv. Luke nude uvid u multikulturalnu baštinu grada.
Šta istražiti u okolici?
Jajce je raj za ljubitelje prirode, a proljeće je idealno za istraživanje njegove okolice. Plivska jezera, samo nekoliko kilometara od centra, savršena su za šetnju, vožnju bicikla ili piknik uz vodu. Mlinčići Jajce su, kako i samo ime kaže “vodenice”, a nalaze se 5 km od Jajca, između Malog i Velikog Plivskog jezera. Oni su danas nacionalni spomenik, koji privlače turiste iz cijelog svijeta. Pored mlinčića se nalazi park sa klupama, ljetni bar, izvori, patke, izletište i Most ljubavi... Okolicu Jajca okružuju naizmjenično pašnjaci i planine obrasle bjelogoričnim i crngoričnim šumama. Planine poput Huma, Dnolučke planine, Ranča, Ćusina i drugih idelana su izletišta za ljubitelje prirode. Klub ''Prijatelji prirode'' i PD Ćusine aktivno organiziraju izlete u prirodu i nude usluge stručnog vođenja kroz planinarske staze. Ako imate više vremena, posjetite Šipovo, oko 30 km od Jajca, gdje možete istražiti rijeku Janj i njene čarolije. Ove prirodne ljepote u proljeće su u punom sjaju, s bujnom vegetacijom i bistrom vodom.
Dodatni sadržaji za uživanje
Jajce je poznato po domaćoj kuhinji, pa ne propustite probati jajačku pitu ili prženu ribu iz Plive u mnogobrojnim restoranima. Za slatkoljupce, lokalne poslastičarnice nude hurmašice i baklave. Proljeće često donosi sajmove hrane i rukotvorina, gdje možete kupiti domaći med, sir ili ručno tkane suvenire. Ako ste ljubitelj događanja, pratite lokalne manifestacije – Jajce u proljeće često ugošćava kulturne festivale, poput sajmova narodnih običaja ili muzičkih večeri.
Praktični savjeti
Do Jajca se iz Sarajeva dođe za oko 2,5 sata vožnje, a, recimo, iz Banje Luke za 1,5 sat. Postoji pristojna infrastruktura za smještaj koja uključuje pansione, apartmane i motele. Proljeće je savršeno za pješačenje, ali ponesite udobnu obuću za staze i laganu jaknu za svježije večeri. Ako planirate posjet mlinovima ili jezerima, provjerite stanje staza jer proljetne kiše mogu ih učiniti blatnjavima.
Jajce u proljeću je poput stranice iz bajke – grad gdje se slapovi susreću s poviješću, a priroda s kulturom. Bilo da uživate u pogledu s tvrđave, istražujete drevni hram Mitre, šetate uz Plivu ili otkrivate priče o kraljevima i partizanima, Jajce će vas osvojiti svojom jednostavnošću i ljepotom. Zaputite se u ovaj dragulj Bosne i otkrijte zašto je proljeće idealno vrijeme da doživite njegovu čaroliju!
Povezane novosti

Gdje otići: 5 preporuka za 1. maj
Prvomajski praznici su pred nama, a BIHAMK daje svoje preporuke gdje otići i koje bh. destinacije posjetiti. Nismo birali one klasične. Vrijeme će, kako meteorolozi i mobilne aplikacije najavljuju, biti uglavnom lijepo i toplo, i nema razloga da ne uživamo

Ovčiji brod: Nevesinjsko kameno runo
Nevesinjski kraj ima posebnu aromu: tu i ujesen mirišu trave, a ostaci historije vode u mitove o Suli Repcu, Mimaru Hajrudinu, udovici bega Ljubovića i Jasonu i Argonautima koji su plovili po Zalomci. Za sve je kriv jedan tajanstveni most. Ovčiji.

Crvanj: Posljednji prsti ljeta ispod Zimomora
Pod prstima Zimomora ljeto je brojalo svoje zadnje dane. Dok se penjete uz Crvanj, pomislite da se ovdje rodio staroslavenski bog vjetra, vidite kamene ostatke pastirskih katuna i potpis jednog od najvažnijih umjetnika srednjovjekovne Bosne.