Sredinom avgusta na tržištu Federacije BiH došlo je do blagog pada cijena goriva. Benzin je pojeftinio za 0,03 KM a dizel za 0,06 KM. Već sljedeće sedmice pet dana zaredom opadale su cijene nafte na američkom tržištu i dostigle 71,74 američka dolara po barelu a na Londonskoj berzi 77,39 dolara po barelu nakon smanjenja od 0,4 posto ili 27 centi. Urode li plodom napori da se obuzda rat u Gazi, pod ovih cijena mogao bi se nastaviti i u narednom periodu.
Svako pojeftinjenje, a posebno kada su energenti u pitanju raduje svakog živog jer se zna da je to jedan od važnih faktora u formiranju cijena drugih roba i usluga. Uz vijest o padu cijena na svjetskom tržištu nafte jednako je važna i činjenica da će proširena udruženja zemalja proizvođača nafte Opec+ početkom jeseni ponovo početi povećavati proizvodnju. A šta će se stvarno dešavati u narednim mjesecima moguće je proniknuti tek ako se uporedo čitaju vijesti s berzi i one s ratom uzavrelih područja. Osloniti se samo na jedan izvor nije pouzdano.
Mediji su s dozom bombastičnosti objavili da je beogradski poduzetnik i vlasnik firme Delta Holding Miroslav Mišković preuzeo sarajevsku firmu Standard nekretnine čiji osnovni kapital vrijedi 18,1 milion KM. Standard je ime kompanije koja se nekada bavila proizvodnjom namještaja i bila značajan izvoznik. Danas je to "skalamerija" od porušenih hala, betonskih konstrukcija i komunalnog užasa. Mišković ustvari nije kupio tvornicu već zemljište na kojem namjerava sagraditi stambeno poslovni kompleks sa 118.000 kvadratnih metara prostora.
Tako se završava još jedna tužna priča o privatizaciji i tranziciji u BiH i gotovo identično načinu na koji su u Sarajevu naprimjer, nestali Tekstilna industrija Alhos, Tvornica žice, Energoinvest Livnica, Fabrika čokolade Zora, građevinske kompanije poput Puta i Vranice i mnogi drugi industrijski proizvođači. Umjesto njih niču objekti u kojima se ne proizvodi već isključivo kupuje. Drugim riječima, na mjestu visokoproduktivnih fabrika imat ćemo niskoproduktivnu trgovinu a to znači i dugoročno nisku stopu ekonomskog rasta i BDP. To je žalosno, ali nije bombastično!?
Povezane novosti
Ford Taunus: Eksponat u spavaćoj sobi
Priča našega saradnika o jednom ne tako prestižnom autu ali i o dobrim vremenima u Sarajevu s početka osamdesetih kad su nastajale pop i rok grupe koje su trebale naslijediti ono što su u sedamdesetim napravili Indexi i Bijelo dugme.
Kad kazaljke se poklope
Odrastanje krajem osamdesetih podrazumijevalo je izlizane farmerke, starke na nogama, a oni najhrabriji su imitirali i Žerinu frizuru. Od svega toga, ostale su pjesme i kad se po prvi put u 2025. god. kazaljke poklope, sjetiti ćemo se hita Crvene jabuke.
Nova godina, stari problemi
Dolazi nova godina, ali sa starim problemima. Jedan od najvećih je depopulacija, a u najvećim problemima su opštine koje su formirane nakon Dejtona, jer su nastale bez ekonomske, infrastrukturne i institucionalne opravdanosti.