Članak top banner 970x90
Autorski tekstovi

Saobraćajne nesreće: Put do nule!

Povod za reakciju Evropske komisije da donese nova pravila u saobraćaju jesu porazni podaci da osam posto mladih vozača učestvuje u izazivanju dvije od pet smrtnih nesreća koje se dogode u EU. I BiH bi trebala nešto naučiti iz toga.

Autor: Hajdar Arifagić

Evropska zajednica je odlučila da do 2050. godine svede smrtne slučajeve uzrokovane saobraćajnim nesrećama na minimum! Na nulu! S tim u vezi, biće proširena lista prekršaja kojima se rizikuju životi u saobraćaju, a to su neodržavanja dovoljnog razmaka između vozila, opasno preticanje i parkiranje, prelazak preko pune bijele linije, vožnja u pogrešnom smjeru... Osim toga, ozbiljno će se pozabaviti pripremom vozača za vožnju po gradskim centrima u kojima ima mnogo pješaka i onih koji voze dvotočkaše. To su samo neke od mjera iz paketa čija će primjena bezbjednost saobraćaja u zemljama članicama podići na visoku ljestvicu.

Prema novim pravilima, mladi vozači će moći da se obuče i dobiju vozačku dozvolu sa 17 godina, dok će tek od 18 moći da voze slobodno, ili da se zaposle kao profesionalni vozači. Period probne vožnje biće produžen na dvije godine za vozače koji polože ispit, a uvodi se i pravilo nulte tolerancije za one koji se zadese u alkoholisanom stanju. Povod za ovu mjeru je činjenica da mladi vozači učestvuju sa osam odsto u ukupnom broju vozača automobila i prema statistici oni izazovu dvije od pet smrtnih nesreća koje se dogode u EU. Iz Brisela najavljuju i mjere s ciljem što bolje pripreme vozača za vožnju u uslovima u kojima je sve više pješaka, biciklista, korisnika e-skutera i e-bicikala, s obzirom na to da se u EU sve više forsira urbana mobilnost.

Kako bi se olakšalo priznavanje vozačkih dozvola među državama članicama, Evropska komisija ima namjeru uvesti digitalnu vozačku dozvolu koju je lakše zamjeniti ili obnoviti. Isto važi i za državljane zemalja koje nisu članice EU za zamjenu vozačkih dozvola za one iz EU. Donošenje oštrih mjera je brza reakcija EU na statističke podatke sa kraja prošle godine prema kojima je na putevima zemalja članica živote izgubilo više od 20.000 ljudi. Većina žrtava bili su pješaci, biciklisti i vozači skutera.

Ako nova vlast u Bosni i Hercegovini ovu zemlju uistinu želi da približi članstvu u EU, ne preostaje joj ništa drugo nego da na bazi svega ovoga donese identične propise. A do tada, s obzirom na dolazak proljeća a s njim i intenzivnijeg saobraćaja, kretanja pješaka, bicikla, skutera... treba pooštriti nadzor nad učesnicima u prometu i danonoćno insistirati na sprovedbi zakonskih propisa koji podrazumijevaju kazne, oduzimanje dozvola i drugih mjera kako bi nesreća na asfaltu bilo što manje.

BIHAMK

Povezane novosti

Baš javašluk

Baš javašluk

Zbog rekonstrukcije tunela na putu Sarajevo – Foča saobraćaj je bio potpuno obustavljen, a vozila su usmjeravana na vrlo rizičnu cestu Trnovo – Grebak – Ustikolina, kojom je proputovao i naš saradnik. Ovu su njegova zapažanja.

Bum Blum

Bum Blum

Nekada velik Energovinvest slavi 73. rođendan, a tim povodom je upriličen okrugli stol na temu ''Kako je bilo raditi s Blumom i poslije Bluma''. Nije dovoljno pričati o njemu, nego treba slijediti legendarnog osnivača, Emerika Bluma.

Izumiranje plastike

Izumiranje plastike

22. aprila se obilježava Dan planete Zemlje – a ove godine je posvećen smanjenju proizvodnje i upotrebe plastike, što je jedna od najvećih opasnosti za život.

Možda bi vas zanimalo