Autorski tekstovi

Počinje nova sezona Formule 1: Od Kupresa do Melbournea

Kako je Hamilton pobjedio na Kupresu, zašto Zak Brown nikada neće biti Sejo Brajlović, da li je Flavio Briatore novi Bondov negativac, kojoj petorici prijatelja je Netflix dao mobitele, čitajte u priči našeg urednika.

Autor: Amer Obradović

Ne znam gdje sam pročitao ili čuo za onu rečenicu da ''dječaci sve zaborave što ih muči kad vide prvi snijeg.", da li kod Harper Lee u ''Ubiti pticu rugalicu'', ili u nekoj pustolovini Jacka Londona, nije ni bitno, ali ona govori o trenucima koji mijenjaju naš pogled na svijet. Ovi mlađi bi rekli – catching moments, a jedan od tih momenata koji su za mene posebni desio se prošlog ljeta na Kupresu. Bio sam na tamošnjim Danima kosidbe, i dok su mladi kosci na čuvenom Kupreškom polju odmjeravali snage, a hiljade prisutnih se divilo njihovoj vještini, ja sam više buljio mobitel jer se hiljadama kilometara dalje, na čuvenoj britanskoj stazi Silverstone, odvijala prava drama.

Na mom displeju, veliki šampion, Lewis Hamilton, išao je ka prvoj pobjedi u Formuli 1 nakon tri godine patnje. Sunce je pržilo na Kupresu, uz miris tek pokošene trave i zvuke otkosa, a na stazi u Silverstoneu su se smjenjivali kiša i sunce, navijači su bili u ekstazi jer je Hamilton domaćoj publici donio još jedan nezaboravan trenutak u historiji najbržeg cirkusa na svijetu. Dok je Hamiltonov trkaći inžinjer Bono preko radio-veze izgovarao sada već kultnu rečenicu: "Get in there, Lewis. You're the man!", pogledao sam oko sebe, sretan i zagledan u horizont ispred mene koji je ličio na onu čuvenu Windowsovu pozadinu. U Hamiltonovoj pobjedi sam vidio već spomenuti snijeg i taj trenutak sam ''uhvatio'' zauvijek. Nije to bila obična pobjeda, niti je bilo toliko bitno da Hamilton i u 40-oj godini može pobjeđivati, nego je ona bila djelić zadovoljštine nakon velike nepravde koja mu je nanesena u Abu Dhabiju 2021. godine (pamtim i taj 12. decembar, doduše ne po lijepom, a doživio sam ga na aerodromu u Istanbulu).

A s Kupresa, ovog vikenda selimo u Australiju, u Albert Park u Melbourneu, gdje počinje nova sezona Formule 1. Brojne novosti su tu i sigurno će biti uzbudljivije nego proteklih godina u kojima je ipak Red Bull imao dominaciju, sve do polovine prošle sezone. Da bi se u pravoj brzini ušlo u novu sezonu, ljubiteljima F1, Netflix redovno servira novu sezonu kultnog serijala Drive to Survive. Serija koja se za naše područje iz nekog razloga prevodi Život u šestoj brzini savršena je najava. Adrenalin, drama i zakulisne priče – sve ono zbog čega volimo F1 – tu je. Ono što me uvijek privuče je način na koji Drive to Survive uspijeva uhvatiti ne samo akciju na stazi, već i lične priče vozača, timova i šefova – od napetih pregovora do neočekivanih trenutaka koji pokazuju ljudsku stranu ovog sporta.

U epizodi koja prati meni jednog od dražih vozača, Carlosa Sainza, kojeg je Hamilton praktično izbacio iz Ferrarija, vidimo emocionalnu i napetu priču o tome za koju će ekipu Španac potpisati novi ugovor. Ta je epizoda nazvana genijalno – "Carlos Signs", vidimo kako se Williamsov šef James Vowles uporno trudi osigurati Sainzov potpis. I sve je bilo spremno, papiri, hemijske olovke za potpis, sve dogovoreno. Ali Sainz nije došao u hotel tokom Velike nagrade Španije u Barceloni. Kad ga je producent serije pitao zašto je promijenio mišljenje, Sainz je kratko i sa smiješkom rekao: "Flavio me nazvao." Da, Flavio Briatore, kontroverzni lik koji se vratio u F1 kao savjetnik Alpine, umalo je ukrao Sainza. Briatore je očito bio uvjerljiv, jer je Sainz odgodio potpis za Williams za dvije sedmice, držeći sve u neizvjesnosti. Ta igra mačke i miša pokazala je koliko je tržište vozača prošle godine bilo haotično.

A Flavio? Kakav lik! Njegov povratak u F1 bio je pravi šok. Nakon godina izvan sporta, vratio se u Alpine sredinom 2024., donoseći sa sobom svoj prepoznatljivi stil – oštar jezik, harizmu i sposobnost da privuče pažnju. U seriji je prikazan kao svojevrsni "Bondov negativac", a njegova prisutnost obećava dodatnu dramu u budućnosti, a već je jasno da Alpine pod njegovim vodstvom želi promijeniti igru. Ima i drugih sjajnih novih detalja koje serija otkriva. Recimo, Zak Brown, šef McLarena, je pun iznenađenja, a vidimo ga u jednoj epizodi kao tinejdžera koji osvaja svoj prvi novac u kvizu Wheel of Fortune (Kolo sreće), što je prikazano kroz smiješne arhivske snimke. Kasnije ga vidimo kako roštilja u Sloveniji, ali, realno, iz njegovih poteza kako prevrće ćevape vidimo da od njega nikada neće biti Sejo Brajlović. Uzbudljiva staza u Singapuru, s druge strane, dobila je posebnu pažnju u epizodi koja prati petoricu prijatelja – Alexa Albona, Georgea Russella, Charlesa Leclerca, Landa Norrisa i Pierrea Gaslyja. Ta epizoda je pomalo drugačija jer su vozači sami snimali svoje doživljaje putem telefona koje im je dao Netflix. Nije izostavljena ni čuvena "Leclercova kletva" koju je konačno razbio u rodnom Monte Carlu.

Da se vratimo u Albert Park i start u Australiji ovog vikenda, mnogi razmišljaju o favoritima za naslov. Max Verstappen, s Red Bullom, dolazi kao četverostruki prvak, ali McLaren s Landom Norrisom i Oscarom Piastrijem ove sezone ipak izgledaju opasnije. Ferrari, s Hamiltonom uz Charlesa Leclerca, ima šansu vratiti se na vrh prvi put nakon 2007., dok Mercedes s Georgeom Russellom i mladim Kimijem Antonellijem želi oživiti svoju slavnu prošlost. Ova sezona obećava uzbuđenje.

Baš kao što sam prošlog ljeta na Kupresu slavio Hamiltonovu pobjedu u Silverstoneu, sada s nestrpljenjem čekam da vidim kako će izgledati i njegov prvi nastup u Ferrariju, ali i šta će uraditi Sainz i Albon u Williamsu, kako će se Verstappen nositi s pritiskom i činjenicom da neće više imati tako dominantan bolid, šta će napraviti novajlije i kakvu će ludost napraviti Flavio... I nema sumnje da će i u 2025. biti momenata koje će trebati uhvatiti. Na Kupresu, istanbulskom aerodromu, 12. u decembru, ili bilo kog drugog, što bi rekao Džoni Štulić.

BIHAMK

Povezane novosti

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope

Mic po mic do Evrope

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Zlatna kiša

Zlatna kiša

Zima je bila prilično suha, a martovska kiša sa sobom donijela žuti pijesak na čijem su pranju s vozila autopraonice imale rekordne dnevne zarade. Za njih je to bila zlatna kiša!

Možda bi vas zanimalo