Autorski tekstovi

Pada sistem, a u Davosu glam

Hakerski napadi se svrstavaju u vrh liste globalnih prijetnji, odmah iza ratova i posljedica klimatskih promjena. Nažalost još nisu došli na dnevni red Svjetskog ekonomskog foruma koji je i ove godine u Davosu okupio brojne državnike i stručnjake.

Autor: Hajdar Arifagić

Ovih zimskih dana sistemi padaju kao jesenas jabuke sa grana. Pao je sistem Zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, Intesa banke u Srbiji, problemi u Elektroprivredi BiH, izgleda i u BH Telecomu  (izvjesno vrijeme nisu mogli obavljati zamjenu kartica mobilnih telefona), a moguće je da će od trenutka pisanja ovog teksta do njegove objave popadati još neki. Hakeri su sve brži i sve sofisticiraniji, a onih što bi trebalo da osujete njihove nakane – još uvijek nedovoljno. Baš kao i odgovornosti kada je u pitanju zaštita informatičke infrastrukture u kompanijama i institucijama. Potcjenjivanje cyber sigurnosti uzima danak i ako se nastavi prijeti informatičkim haosom pa se neće znati gdje su čiji podaci i novci, ili će banke i baze podataka biti opuhane.

Četrdeseta će godina kako je na koncertu Zabranjenog pušenja u Rijeci crklo gitartsko pojačalo marke Marshall što je neke asociralo na smrt maršala Jugoslavije, te izazvalo lavinu medijskih kritika, a kasnije i mnogo ozbiljnije stvari u koje se uplela i služba državne sigurnosti. Srećom niko nije zaglavio u zatvoru. Danas padaju sistemi a osim kratke informacije o tome nema tako ozbiljnije reakcije. Možda je i ima ali je ona za javnost nedostupna. Izgleda da je pao i sistem informisanja korisnika, klijenata, potrošača.

Hakerski napadi se svrstavaju u vrh liste globalnih prijetnji, odmah iza ratova i posljedica klimatskih promjena. Nažalost još nisu došli na dnevni red Svjetskog ekonomskog foruma koji je i ove godine u Davosu okupio brojne državnike, preko hiljadu stručnjaka, ekonomista, te lidere civilnog društva, predstavnike mladih i novinare.

Ključne teme u Davosu su bile “Postizanje sigurnosti i saradnje u podijeljenom svijetu”, “Stvaranje rasta i radnih mjesta za novu eru”, “Vještačka inteligencija kao pokretačka snaga za privredu i društvo” i “Dugoročna strategija za klimu, prirodu i energiju”. Važno i inspirativno za vlade, kompanije, menadžere, vlasnike kapitala, investitore, baš kao i “Stvaranje rasta i radnih mjesta za novu eru” za  sirotinju, mlade i nezaposlene što je također bila jedna od tema. Uvidjevši gdje sve to vodi, Sam Altman, izvršni direktor kompanije OpenAl koja se bavi razvojem vještačke inteligencije, ušao je u debatu o temi “Tehnologija u turbulentnom svijetu”, gdje su se čule i informacije o mogućim prijetnjama i rizicima koje sa sobom nosi vještačka inteligencija, što je na kraju unijelo i tračak nade da nam budućnost neće biti toliko nesigurna i neizvjesna.

BIHAMK

Povezane novosti

Vraćam se majci u Bosnu

Vraćam se majci u Bosnu

Moguće posljedice novog vala stečaja u Evropi mogu biti prekidi narudžbi iz BiH, povratak bauštelaca u domovinu i smanjen priliv deviznih doznaka što ih naši ljudi tamo zaposleni šalju rodbini.

Rast i propast

Rast i propast

Šta je važnije – ekonomski rast ili zaštita okoliša, pitanje je kojim su se bavili mnogi stručnjaci, a naš saradnik donosi priču o regionalnom pogledu na njega, kao i šta mi u BiH (ne) radimo...

Možda bi vas zanimalo