Mic po mic do Evrope
Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine (PER BiH) za razdoblje 2025. – 2027. Riječ je o strateškom dokumentu za koordinaciju i planiranje ekonomskih politika, upravljanje reformama ključnim za poboljšanje konkurentnosti, poticanje mogućnosti za nova radna mjesta i socijalnu uključenost, kao i za ispunjavanje ekonomskih kriterija u pretpristupnom procesu. S oznakom ''hitno'' odmah je upućen Evropskoj komisiji po čijim je smjernicama i napravljen.
Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet. Da narod zna i da se veseli slozi ministara i očekivanom napretku.
S obzirom na to da je riječ o jednom od ključnih dokumenata u ekonomskom dijalogu s Europskom unijom (EU) u procesu pristupanja i postizanja funkcionalne tržišne ekonomije, ovim povodom moglo bi se reći konačno nas je krenulo! Naime, dokument s svježim potpisom predsjedavajuće Vijeća ministara Borjane Krišto žurno je upućen u Evropsku komisiju po čijim je smjernicama i pripremljen.
Ovaj dokument sadrži strukturne reforme fokusirane na konkurentnost, održivost i otpornost, kao i ljudski kapital i socijalne politike. Istodobno donosi projekcije prosječne stope ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine u razdoblju 2025. – 2027. godina od oko tri procenta na godišnjoj razini. Taj rast se temelji na domaćoj potražnji kroz povećanje privatne potrošnje i investicija. U njemu nema informacija atraktivnih za širu javnost jer sadrži makroekonomske i fiskalne mjere (budžet, zaduženost, javne finansije...), kao neki vid trase kojom treba ići. Više od toga narod bi želio da zna kako će se država nadalje boriti protiv svakodnevnog često enormnog povećanja cijena, kriminala, korupcije, te šta će učiniti na podizanju stepena svih vidova sigurnosti, većoj proizvodnji domaće hrane, zaštiti prirodnih resursa, te kako će ubrzati izgradnju autoceste na Koridoru 5c itd., za što se interesuje i Evropska komisija. Odgovor na neka od njih još dugo neće dobiti jer je u državi sa nadležnostima podijeljenim na nekoliko nivoa teško doći do dogovora a kamo li do efikasnog rješenja. Zato ćemo, dok druge zemlje trče, mi u ovoj i naredne dvije godine napredovati po sistemu mic po mic! Pa dokle stignemo!
Povezane novosti

Zlatna kiša
Zima je bila prilično suha, a martovska kiša sa sobom donijela žuti pijesak na čijem su pranju s vozila autopraonice imale rekordne dnevne zarade. Za njih je to bila zlatna kiša!

Vremeplov: Priča o Plavom orkestru
Plavi orkestar se okupio u originalnoj postavi i sviraju. Nakon trideset i tri godine vratio se gitarist Mladen Pavičić – Pava a naš Ahmed Burić donosi priču o ovom bendu koji je pjevao za raju. I ona se ne može ispričati bez malo začina patetike.

Kad voz zaklapara
S proljećem su se u fokusu javnosti našle i željeznice. Proljeće je započelo najavom štrajka na Željeznicama RS, a među poslaničkim pitanjima postavljenim u Parlamentu BiH bilo je i jedno koje se tiče i vozova.