Autorski tekstovi

Mic po mic do Evrope

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Autor: Hajdar Arifagić

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine (PER BiH) za razdoblje 2025. – 2027. Riječ je o strateškom dokumentu za koordinaciju i planiranje ekonomskih politika, upravljanje reformama ključnim za poboljšanje konkurentnosti, poticanje mogućnosti za nova radna mjesta i socijalnu uključenost, kao i za ispunjavanje ekonomskih kriterija u pretpristupnom procesu. S oznakom ''hitno'' odmah je upućen Evropskoj komisiji po čijim je smjernicama i napravljen.

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet. Da narod zna i da se veseli slozi ministara i očekivanom napretku.

S obzirom na to da je riječ o jednom od ključnih dokumenata u ekonomskom dijalogu s Europskom unijom (EU) u procesu pristupanja i postizanja funkcionalne tržišne ekonomije, ovim povodom moglo bi se reći konačno nas je krenulo! Naime, dokument s svježim potpisom predsjedavajuće Vijeća ministara Borjane Krišto žurno je upućen u Evropsku komisiju po čijim je smjernicama i pripremljen.

Ovaj dokument sadrži strukturne reforme fokusirane na konkurentnost, održivost i otpornost, kao i ljudski kapital i socijalne politike. Istodobno donosi projekcije prosječne stope ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine u razdoblju 2025. – 2027. godina od oko tri procenta na godišnjoj razini. Taj rast se temelji na domaćoj potražnji kroz povećanje privatne potrošnje i investicija. U njemu nema informacija atraktivnih za širu javnost jer sadrži makroekonomske i fiskalne mjere (budžet, zaduženost, javne finansije...), kao neki vid trase kojom treba ići. Više od toga narod bi želio da zna kako će se država nadalje boriti protiv svakodnevnog često enormnog povećanja cijena, kriminala, korupcije, te šta će učiniti na podizanju stepena svih vidova sigurnosti, većoj proizvodnji domaće hrane, zaštiti prirodnih resursa, te kako će ubrzati izgradnju autoceste na Koridoru 5c itd., za što se interesuje i Evropska komisija. Odgovor na neka od njih još dugo neće dobiti jer je u državi sa nadležnostima podijeljenim na nekoliko nivoa teško doći do dogovora a kamo li do efikasnog rješenja. Zato ćemo, dok druge zemlje trče, mi u ovoj i naredne dvije godine napredovati po sistemu mic po mic! Pa dokle stignemo!

BIHAMK

Povezane novosti

Neveselo proljeće

Neveselo proljeće

Nažalost, protekli vikend je bio crn, jer su mnogi tragično stradali u saobraćajnim nesrećama širom Bosne i Hercegovine. I svakog proljeća je nažalost tako, a odgovornost je na svima nama, od institucija do porodice.

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Nakon što su SAD uvele carine Kanadi, pa ih povukle, pa uvele carine i drugim državama, pa i njih zamrznule, pa pojačale carine za Kinu, stručnjaci su pokušali izračunati koliko bi mogli koštati automobili u Americi ako na snazi ostanu povećane carine.

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Možda bi vas zanimalo