Autorski tekstovi

Ko to tamo siječe

Na području opštine Tešanj izvršena je "gola" sječa 18 hektara zaštićene šume, a razlog je, kažu, formiranje deponije jalovine iz tunela Crni vrh, na trasi autoceste Koridora 5C. Reagirala je neformalna grupa građana ''Valter''.

Autor: Hajdar Arifagić

Posljednjih sedmica dogodio se još jedan nerazuman čin pustošenja prirode u BiH. Na području opštine Tešanj izvršena je "gola" sječa 18 hektara zaštićene šume, a razlog je, kažu, formiranje deponije jalovine iz tunela Crni vrh, na trasi autoceste Koridora 5C. Riječ je o prostoru Kraljevo brdo, koje je Parlament Federacije BiH proglasio  vrijednim prirodnim nasljeđem i dijelom budućeg zaštićenog područja Crni vrh. Posebno je šokantno da se niti jedan nadležni organ nije očitovao o mogućem uticaju ove sječe i budućeg odlagališta jalovine na vodoopskrbu, poplave, klizišta, biodiverzitet, kvalitet zraka, ali i brendove mineralnih voda koje tešanjski preduzetnici pakuju u podnožju buduće deponije.

Uz to, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva odlukom o prenamjeni šumskog zemljišta u građevinsko uopće nije definiralo ko treba izvršiti doznaku i sječu 18 hektara državne šume. Povodom tog ekocida do sada je reagovao samo ''Valter'', neformalna grupa građana iz Tešnja ustvrdivši da se  ne zna ko je u konačnici isjekao ovu vrijednu šumu i ko je prodajom drvne mase uprihodio na stotine hiljada maraka. To je pitanje je na koje će neko tek morati odgovoriti, kažu u ''Valteru''. Skoro će 80 godina od kako je Valter poginuo, onaj Perić. Srećom sljedbenici njegovih ideja još uvijek prate šta se oko njih događa i reaguju. Nadati se da u ovom slučaju neće ostati usamljeni.

U Mostaru je ugrožena graditeljska, kulturna i istorijska baština. Prema odluci Grada Mostara od prije skoro godinu dana treba da se ukloni 57 ruševnih i devastiranih oštećenih objekata od kojih se neki nalaze u Historijskom gradskom području - nacionalnom spomeniku BiH. Na popisu su, uz Sahat kulu, Viša djevojačka škola, zgrada Sveučilišne knjižnice, zapravo kuća najpoznatijeg gradonačelnika Mostara, Mujage Komadine, koju je on poklonio Gradu. I tamo se srećom našao neko poput ''Valtera'' pa zagalamio, a iz Gradske uprave su se oglasili objašnjenjem da se ''građevine nacionalni spomenici neće rušiti''. No, kako su Mostarci izgubili povjerenje u vlast u narednim mjesecima rušenja morat će se dobro organizovati da i ovog puta ne bi bili prevareni.

BIHAMK

Povezane novosti

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Nakon što su SAD uvele carine Kanadi, pa ih povukle, pa uvele carine i drugim državama, pa i njih zamrznule, pa pojačale carine za Kinu, stručnjaci su pokušali izračunati koliko bi mogli koštati automobili u Americi ako na snazi ostanu povećane carine.

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope

Mic po mic do Evrope

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Možda bi vas zanimalo