Iza nas je još jedna zima! Ostat će upamćena po tome što nije bilo dubokog snijega, debelog leda, sibirskih temperatura, a slijedom toga ni teških havarija, učestalih višesatnih zastoja, teških saobraćajnih udesa s velikim brojem mrtvih i povrijeđenih. Pred nama je proljeće karakteristično ne samo po suncu i beharu nego i povećanom broju vozila na saobraćajnicama kako u gradovima tako i onim što ih povezuju. Proljeće je vrijeme u kojem se pospremaju garaže, lickaju automobili, odlazi na uobičajeno servisiranje i zamjenu guma te češće razmišlja o kupovini novog vozila. Reklo bi se uobičajen posao. Novo bi jedino moglo biti da će vulkanizeri i serviseri svoje usluge naplaćivati po nešto većim cijenama od onih s kojima smo ušli u minulu zimu a što je rezultat sveopšteg poskupljenja. Po toplom vremenu više se putuje i – troši i češće obraća pažnja na kretanje cijena nafte i motornih goriva. Prilično su stabilne unatoč hirovima globalne ekonomije i takve bi prema osobnoj prognozi trebalo da budu i narednih mjeseci.
S proljećem su se u fokusu javnosti našle i željeznice. Proljeće je započelo najavom štrajka na Željeznicama RS, a među poslaničkim pitanjima postavljenim na martovskoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH bilo je i jedno koje se tiče i vozova. Željezničari u ovom entitetu prednjače ispred svih ostalih po broju štrajkova pokrenutih isključivo sa zahtjevom da im se poveća plata. Komentari na vijest o još jednom štrajku ukazuju na to da javnost nije zadovoljna stanjem i razvojem. Među komentarima su i ovi: ''Jedan rasklimatan vagon klapara za starom dizelkom i vi to zovete željeznicom???'', ''zatvorite taj otpad i idite raditi nešto drugo...'', ili ''željeznice kupile 18 novih automobila Peugeot, a vama radnicima šipak...'', ''nigdje nema većih džabalebaroša kao u željeznicama!'', ''Željeznice treba prodati. Manji bi gubici bili da sjedite kod kuće i ne dolazite na posao''... Među komentarima je i ovaj: ''Neka vas kupe Željeznice FBiH pa nek budu Željeznice BiH!''
Ne zna čovjek da li bi na ovo plakao ili se smijao? Ukupno stanje na željeznicama je takvo da zaslužuje ozbiljnu analizu, parlamentarnu i stručnu raspravu, na što ne upućuju samo ekonomski razlozi već i globalni procesi poput klimatskih promjena, energetske tranzicije... Mjere koje bi uslijedile trebalo bi da rezultiraju stabilizacijom i ubrzanim razvojem sistema željezničkog saobraćaja i brzim povratkom povjerenja putnika u ovaj vid prevoza. Privreda to čini ali još uvijek nedovoljno.
Povezane novosti

Mic po mic do Evrope
Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Zlatna kiša
Zima je bila prilično suha, a martovska kiša sa sobom donijela žuti pijesak na čijem su pranju s vozila autopraonice imale rekordne dnevne zarade. Za njih je to bila zlatna kiša!

Vremeplov: Priča o Plavom orkestru
Plavi orkestar se okupio u originalnoj postavi i sviraju. Nakon trideset i tri godine vratio se gitarist Mladen Pavičić – Pava a naš Ahmed Burić donosi priču o ovom bendu koji je pjevao za raju. I ona se ne može ispričati bez malo začina patetike.