Autorski tekstovi

Hampa oko Trumpa

Otkako je preuzeo vlast, novi američki predsjednik iz dana u dan šokira javnost. Osim što se skoro cijeli svijet ibreti njegovim potezima, zeleni aktivisti i ekološki orijentisan nevladin sektor bukvalno nijemo gleda, reakcija skoro i da nema.

Autor: Hajdar Arifagić

Ova godina je imala turbulentan početak čemu je najviše doprinio novi predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump donoseći veliki broj odluka u sferi vanjske politike, ekonomije (posebno finansija), pa i zaštite životne sredine i čega sve ne... U prvom momentu svijet je bio zaprepašten, potom preplašen, a na kraju ostao ozbiljno zabrinut koji mu radikalni potezi još mogu pasti na pamet i gdje sve to vodi?!

U prvom setu predsjedničkih odluka mjera bilo je napuštanje Pariškog sporazuma – međunarodnog klimatskog ugovora o saradnji 200 zemalja u ograničavanju globalnog zatopljenja. Potom je uslijedila najava nastavka bušenja zemlje radi dobijanja enormnih količina nafte i zaustavljanje projekata korištenja energije vjetra. Vjetrenjače su za njega, kako je rekao, užasna stvar, "jer ubijaju ptice i čovjeku zaklanjaju pogled na kuću"?! Nadalje, zabranio je upotrebu papirnatih slamki i umjesto njih preporučio ponovno korištenje plastičnih i, konačno, naredio povećanje pritiska vode (što znači i njene potrošnje), jer mu, valjda, slab mlaz utiče na frizuru.

Na ovaj način narugao se cijelom svijetu, od čega su zeleni aktivisti i ekološki orijentisan nevladin sektor bukvalno zanijemili. Ne čuje se nikakva ozbiljna reakcija. A život ide dalje, ubrzano. Ulazimo u mart mjesec u kojem se u sklopu obilježavanja svjetskih dana rijeka, vode, šuma, meteorologije, energetske efikasnosti o njima suptilnije govori i promovišu aktivnosti na njihovoj zaštiti i održivom korištenju. Ko zna, možda se tom prigodom rodi i neka ideja o tome kako doskočiti Trampu i njegovoj halabuci?

BIHAMK

Povezane novosti

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?

Nakon što su SAD uvele carine Kanadi, pa ih povukle, pa uvele carine i drugim državama, pa i njih zamrznule, pa pojačale carine za Kinu, stručnjaci su pokušali izračunati koliko bi mogli koštati automobili u Americi ako na snazi ostanu povećane carine.

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikina Mečka čačka nedjelju

Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope

Mic po mic do Evrope

Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Možda bi vas zanimalo