Ubrzano se mijenja percepcija o komunalnoj privredi, održavanju i funkcionisanju komunalnih sistema i urbanoj čistoći. Izvanredni rezultati postižu se onda kada se ta oblast transformiše u skladu s zaštitom okoliša čime se odnedavno mogu pohvaliti Živinice i Tomislavgrad. U Živinicama je otvoren moderni centar za upravljanje čvrstim otpadom Eko-Sep što je ustvari prva i prava sanitarna deponija uspostavljena u skladu s evropskim standardima. Osim Živinica, ovaj centar će opsluživati Banoviće i Kladanj, s mogućnošću proširenja i na druge lokalne zajednice te je od krucijalnog značaja za tuzlansku regiju. Projektirana je za potrebe 100.000 stanovnika i kapacitet od milion tona. To istinski raduje nakon što smo u prošlosti izgubili mnogo vremena i prilika za korištenje doniranog novca kako bi ovakve objekte izgradili i na drugim područjima u BiH. Pojedine opštine i gradovi predugo su odbijali da se zajednička savremena odlagališta otpada lociraju u njihovom okruženju. ''Nosi je tamo nek tebi smrdi pod prozorom'', zapamtio sam svojevremeno izjavu nekog čovjeka u središnjoj Bosni datoj televiziji koji je bio protiv prijedloga stručnjaka da se deponija otvori na rubu njegove mjesne zajednice.
Modernu deponiju napravljenu zahvaljujući Evropskoj uniji, Švedskoj i Evropskoj banci za obnovu i razvoj, ali i domaćim partnerima iz Tuzlanskog kantona i Federalnog ministarstva okoliša i turizma čini integrisano reciklažno dvorište i sistem za upravljanje gasom. To donosi značajne ekološke benefite za region te smanjenje rizika po životnu sredinu uzrokovanih kontaminacijom podzemnih voda i tla s divljih deponija kojima vlast i ekološki pokreti ne mogu stati u kraj. Ovakvi objekti pomažu i u smanjivanju emisije stakleničkih plinova i prevenciji požara kakvi nas posljednjih godina ne mimoilaze. Na savremeno organiziranom prikupljanju otpada moguće je razviti i sistem cirkularne zelene ekonomije što omogućava dodatno zapošljavanje i sticanje dohotka. To više niko ne bi trebalo da odbija.
Iskorak je napravio i Tomislavgrad najnovijom odlukom o izgradnji prečistača otpadnih voda, rekonstruisati vodovod, izgraditi fekalnu i oborinsku kanalizaciju što je direktno ulaganje u zaštitu okoliša i zdravlje stanovništva. Sistem za koji su se opredijelili zadovoljit će savremene standarde te omogućiti ponovnu upotrebu pročišćenih voda za navodnjavanje i druge potrebe. U vrijeme kada je vode sve manje a njena cijena za upotrebu u privredi i domaćinstvima raste, ovo je pothvat sa značajnim ne samo ekološkim već i socio-ekonomskim efektima. Bilo bi lijepo slijediti njihov primjer.
Povezane novosti

Tačan kao trajekt
Trka nas prati i na godišnjem odmoru, posebno ako je u putovanje do odredišta uključeno i korištenje trajekta s kopna na otok ili obratno. Na trajekt treba doći na vrijeme, jer on u minutu poštuje red plovidbe u što se uvjerio i naš saradnik.

Pijaca na Čobanovom grmu
Iz Londona naš saradnik piše o Shepherd Bushu, jednoj od najživljih i najstarijih pijaca u ovom gradu koja i danas živi svojim ritmom, onim u ritmu slavnih Mućki.

Novi grantom EU ubrzan početak izgradnje još jedne dionice autoceste u BiH
10,7 miliona eura je zapravo samo djelić sredstava koja su već za izgradnju dionice Mostar sjever – Mostar jug izdvojili Evropska unija i EBRD.