Članak top banner 970x90
Autorski tekstovi

Čekajući Maxa

Max Verstappen je zvanični svjetski prvak u Formuli 1. Nakon Abu Dhabija prošle sezone, ponovo je bilo kontroverzno: ni sam novi šampion nakon kraja utrke nije znao da je osvojio drugi naslov.

Autor: Amer Obradović

Nije bilo svejedno nikome ko voli sport kada se prije petnaestak dana od tenisa oprostio Roger Federer. Iako je u zadnjem, dakako revijalnom meču, izgubio u dublu sa Nadalom, taj poraz nije rasplakao Federera i prisutne kolege tenisere u Londonu, već spoznaja da je karijera ove sportske ikone – gotova. Zajedno sa Federerom, plakali su i na tribinama i oni koji su taj oproštaj gledali kod kuće. I trajat će godinama rasprave ko je najbolji teniser svih vremena, sabirat će se Grand Slamovi i ATP-ovi, sedmice koliko je ko proveo na mjestu broj 1 – ali ako ćemo suditi po onome kako ih osvajao, a ne koliko – Federer će u historiji ostati upisan kao najveći džentlmen sporta koji se uvijek vezao za gospodu.

Roger Federer

Baš kako je Federerova karijera bez mrlje, u Formuli 1 već drugu sezonu zaredom svjetski prvak se proglašava na apsurdan način, uz dramu i kontroverze, pa je Max Verstappen u Japanu ponovo završio u farsi koju je nažalost režirala FIA. Pomalo kao u teatru apsurda i onoj Beckettovoj čuvenoj drami Čekajući Godota, koju je jedan kritičar opisao: "drama u kojoj se dvaput ništa ne događa", Max Verstappen je dva puta postao svjetski prvak a da nijednom nije imao priliku proslaviti titulu kao istinski šampion. Nakon ogromne kontroverze kada je uzeo svoj prvi naslov u Abu Dhabiju, Nizozemac se bez sumnje radovao da će ove sezone trijumfalno proslaviti titulu svjetskog prvaka. Zaslužio je to ove sezone, bez ikakve sumnje, ne samo sa ovom pobjedom u Suzuki, jer je slavio u 12 od 18 utrka), a njegov je Red Bull bio predominantan i za to se mora odati priznanje.

Međutim, farsa je nastala nakon što je utrka u Japanu završila i svi su mislili da će proslava titule sačekati narednu Veliku nagradu Sjedinjenih Američkih Država koja se vozi u Teksasu. Uz veliku kišu, na momente i olujno nevrijeme, Velika nagrada Japana donijela je uistinu kontroverzne, pa i pogubne odluke organizatora. Naime, Japanci su ponovili grešku iz 2014. koja je završila tragičnom smrću, pa smo imali dizalicu na stazi u koju se zamalo nije zabio Pierre Gasly. Pravi haos je nastao s proglašenjem prvaka. Max Verstappen je na bizaran način doznao da je svjetski prvak, pa se i sam čudio kako... Ispostavilo se da mu je titulu omogućilo to što je Charles Leclerc kažnjen s pet sekundi i prebačen s druge na treću poziciju. Također, dobio je Max maksimalan broj bodova, iako je utrka bila skraćena, tako da je matematički ipak osigurao naslov. U padoku je vladala totalna zabuna oko toga koliko je poena zaradio. FIA je prošle godine izmijenila propise za ​​bodova koji se dodjeljuju na trkama suspendovanim zbog vremenskih prilika i njihova primjena, kako se činilo, nije sasvim jasna. Mnogi su smatrali da će se prijaviti samo dvije trećine za prelazak polovine krugova. Za timove koji rade u tako strogo regulisanom sportu u kojem vlada najsavremenija tehnička i digitalna oprema, neobično je bilo da dođe to takvog zbunjujućeg scenarija. I ona scena koja je bila pripremljena za proslavu titule bila je malo farsična: na kraljevskoj stolici, za razliku od Godota, Max se ipak pojavio, ali je sjedio zbunjen kako ne dolikuje novom svjetskom prvaku. FIA mu je baš pokvarila popravni iz Abu Dhabija. Kod velikih šampiona važno je, naravno, koliko puta si pobijedio, ali je uvijek važnije – kako si to učinio. O tome nas uči veliki Roger Federer.

BIHAMK

Povezane novosti

Baš javašluk

Baš javašluk

Zbog rekonstrukcije tunela na putu Sarajevo – Foča saobraćaj je bio potpuno obustavljen, a vozila su usmjeravana na vrlo rizičnu cestu Trnovo – Grebak – Ustikolina, kojom je proputovao i naš saradnik. Ovu su njegova zapažanja.

Bum Blum

Bum Blum

Nekada velik Energovinvest slavi 73. rođendan, a tim povodom je upriličen okrugli stol na temu ''Kako je bilo raditi s Blumom i poslije Bluma''. Nije dovoljno pričati o njemu, nego treba slijediti legendarnog osnivača, Emerika Bluma.

Izumiranje plastike

Izumiranje plastike

22. aprila se obilježava Dan planete Zemlje – a ove godine je posvećen smanjenju proizvodnje i upotrebe plastike, što je jedna od najvećih opasnosti za život.

Možda bi vas zanimalo