Autorski tekstovi

Banka na točkovima

Komercijalno investiciona banka donijela je olakšanje Bosanskom Petrovcu otvaranjem poslovnice, dok mobilne ekspoziture ostaju neiskorištena prilika za druge bh. opštine bez bankarskih usluga.

Autor: Hajdar Arifagić

Nakon što je dvije godine preživio bez ijedne bankarske poslovnice, Bosanski Petrovac, u kojem prema posljednjem popisu živi oko 8.000 stanovnika i djeluje nekoliko desetina poslovnih subjekata, ponovo ima banku. Njihove muke prekratila je Komercijalno investiciona banka koja je otvorila poslovnicu što je u ovoj opštini obilježeno kao svojevrstan praznik. Bez ikakve banke u BiH su još Glamoč, Drinić, Berkovići, Istočni Drvar, Kalinovik, Čajniče... za koje nema pouzdanih najava da bi neka od postojećih domaćih i stranih komercijalnih banaka mogla uspostaviti finansijski servis neophodan za normalan život i poslovanje tih opština.

Sagledavajući svojevremeno taj problem, Agencija za bankarstvo RS izmijenila je procedure poslovanja i omogućila bankama da imaju i mobilne ekspoziture što je u Hrvatskoj, Sloveniji i Srbiji već odavno u praksi. Donesen je i zakon ali već desetak mjeseci banke ne pokazuju interes za ovaj vid usluga. Moguće da je razlog to što funkcioniranje banke na točkovima zahtijeva visok stepen sigurnosti, kofer za prenos novca sa šifrom kao i putnu blagajnu radi zaštite gotovog novca i drugih vrijednosti. Trebalo bi vidjeti kakva iskustva u vezi sa sigurnošću imaju bankari iz spomenutih država su njihova pa na bazi pilot rješenja provjeriti kako bi to kod nas moglo funkcionirati. No banke kojima je u fokusu isključivo rast dobiti nemaju empatiju prema problemima slabih i nejakih klijenata.

Kad se već spominju zemlje okruženja ima dobar povod za prisjećanje na podatak da je nekada u zajedničkoj nam državi radilo jedanaest fabrika papira i bilo ih je u gotovo svim republikama. Jedina koja danas uspješno radi je Tvornica sulfatne celuloze i natron papira Natron Hayat u Maglaju. Saznajem to iščitavajući dio rukopisa autora dr. Šefkije Botonjića koji u knjizi što je priprema za skoro štampanje piše zašto su propale i kako je Natron uspio da preživi. Uz to i šta se sve na njegovom primjeru može naučiti o procesu vlasničke tranzicije u BiH. U dijelu rukopisa zabilježeno je da je traženje investitora za rekonstrukciju i pokretanje proizvodnje praćeno sugestijama ovdašnjih pojedinaca datih potencijalnim finansijerima da je ''Natron hrpa gvožđa  u koju se ne isplati ulagati''!?.

Dvadeseta je godina od uspješne privatizacije ovog industrijskog giganta koji danas zapošljava oko 700 radnika i spada među velike i uspješne bh. izvoznike što ovu priču dodatno čini poučnom i – intrigantnom.

BIHAMK

Povezane novosti

Crna dionica

Crna dionica

Naš saradnik se bavi opasnim dionicama na M-17, te upozorava na opasnosti i nedostatak signalizacije, kao i investicijama u parking infrastrukturu kako bi se smanjile saobraćajne gužve u gradovima.

Briga ispred profita

Briga ispred profita

Nove tehnologije – umjetna inteligencija, digitalne platforme, automatizacija oblikuje svijet brže nego što ih etika može pratiti, moglo se čuti na 23. Lošinjskim danima bioetike kojima je prisustvovao i naš saradnik.

Mujica i njegova Buba: Čiji su ono sirotani

Mujica i njegova Buba: Čiji su ono sirotani

Umro je Jose Mujica, bivši predsjednik Urugvaja, poznat po svojoj skromnosti. Dok je većina svjetskih lidera birala luksuzne limuzine i predsjedničke palate, Mujica je ostao vjeran svojoj svjetloplavoj Bubi.

Možda bi vas zanimalo