Električna vozila moraju na dijetu da bi bila funkcionalna i isplativa
Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares kaže da se težina baterija za električna vozila mora prepoloviti tokom sljedeće decenije kako bi ovi automobili bili funkcionalni, isplativi i ekološki prihvatljiviji.
I oni koji su bili najveći zagovornici elektromobilnosti sad više nisu uvjereni da su trenutna električna vozila rješenje mobilnosti budućnosti. Masa je njihova najveća prepreka, koju treba smanjiti za 50 odsto.
Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares jedan je od onih koji sumnjaju da aktuelni modeli s nultom emisijom mogu funkcionisati na ovaj način, pogotovo u nerazvijenim zemljama. Električni automobili su skupi prvenstveno zbog preskupih i teških baterija, koje čine 40 posto cijene električnog vozila.
Tavares je rekao da će baterije za električna vozila trebati proći vrlo značajan napredak u smislu korištenja nove tehnologije s kojim će prepoloviti težinu baterija sljedeće decenije. On smatra da oko 500 kg sirovina koje su trenutno potrebne za izradu baterije ne izgledaju kao vrlo razuman ishod iz ekološke perspektive.
"Industrija, temeljena na novoj tehnologiji, mora u sljedećoj deceniji postići napredak u smislu veće gustoće ćelija, tako da smanjimo težinu i potrošnju sirovina za električna vozila za najmanje 50 posto", rekao je Tavares.
''Nema smisla opteretiti električni auto s dodatnih 500 kg sirovina u poređenju s konvencionalnim automobilom, kako bi se postigao 'pristojan' domet od 400 km. To će tokom sljedećih 10 godina biti nadomješteno novom tehnologijom, koja će, usput rečeno, nadajmo se, riješiti problem nedostatka litija kao ključnog elementa u većini današnjih baterija'', zaključio je Tavares.
Efikasnost klasičnog automobila sa SUS pogonom pada minimalno za dva posto na svakih dodatnih 45 kg mase. Analogno tome, lakša električna vozila potencijalno mogu značiti manju potrošnju energije, manje trošenje guma, manje trošenja ceste i na kraju veći stepen sigurnosti.
Međutim, još jedna od kritična prepreka električnim vozilima u manje razvijenim zemljama je pristup električnoj energiji. Oko 800 miliona ljudi nema pristup, dok ih mnogo više od toga nema stabilnu električnu mrežu na koju bi se mogli osloniti.
Povezane novosti
Četvrta generacija Citroena C3 zvanično na bh. tržištu
Prepoznatljiv po svom modernom dizajnu, osmišljen je za sve vozače koji cijene pouzdanost, udobnost i inovativna rješenja, novi C3 je pravo osvježenje na bh. tržištu. Najveće osvježenje je cijena ispod 30.000 KM za osnovni model.
BYD proizveo 10 miliona elektrifikovanih automobila u 20 godina
Kineski gigant BYD zvanično je objavio da je dostigao impresivnu brojku od 10 miliona proizvedenih elektrifikovanih automobila. Ova prekretnica stiže gotovo 30 godina nakon osnivanja kompanije i skoro 20 godina nakon debija njihovog prvog modela.
Volkswagen i Rivian započinju partnerstvo vrijedno 5,8 milijardi dolara
Njemački gigant VW i američki proizvođač električnih vozila Rivian službeno su započeli zajedničko partnerstvo, uz povećanje Volksvagenovih ulaganja. Očekuje se da će prvi automobili proizvedeni u sklopu ovog partnerstva biti lansirani 2027. godine.