Članak top banner 970x90
Savjeti

Kako produžiti vijek trajanja guma na vozilima

Gume su jedini kontakt vozila s cestom, te zbog toga imaju značajan uticaj na sigurnost u saobraćaju, udobnost u vožnji i karakteristike vozila.

Autor: BIHAMK

Pravilna upotreba guma produžuje njihovo trajanje, što znači da se time troši manje prirodnih izvora i stvara manje otpada. Da biste znali što ekonomičnije postupati sa svojim gumama, potrebno je da primjenite nekoliko jednostavnih savjeta pomoću kojih ćete uštedjeti i očuvati vaše gume.

Često provjeravajte stanje guma

Sve što trebate učiniti je potražiti tragove oštećenja poput pukotina ili udubljenja. Također, obratite pažnju na ovjes vozila i balansiranje točkova jer i najmanja deformacija može uticati na kvalitetan rad gume.

Provjeravajte da li su gume dovoljno napuhane

Pritisak u gumama treba provjeravati najmanje jednom mjesečno i prije svakog daljeg putovanja. Iako mnoga savremena vozila imaju električni sistem za nadzor pritiska (TPMS), ipak ga treba provjeravati i ručno uz pomoć mjerača pritiska. Preporučene  vrijednosti pritiska zraka u gumama za vaše vozilo obično su navedene u uputi za upotrebu vozila, kao i na štokovima od vrata vozila.

Nedovoljan pritisak u gumama smanjuje dozvoljeno opterećenje i povećava otpor gume pri okretanju, što dovodi do dodatnog zagrijavanja gume i drugih mehaničkih problema. S druge strane, previsok pritisak u gumama može prouzrokovati iritirajuće vibracije prilikom vožnje, pa ćete vjerojatno željeti izbjeći obje situacije.

Rotirajte gume

Rotiranje guma je veoma bitno za njihovo očuvanje. Prednje gume su zadužene za kočenje, upravljanje i vožnju vozila. Na njima su vidljiviji znakovi korištenja, nego što je to slučaj sa zadnjim gumama, na koje utiče jedino kočenje.

Neravnomjerno trošenje gume može također biti znak da su potrebni centriranje i podešavanje optike točka. Ako tokom vožnje primijetite da vozilo zanosi u jednu stranu ili se upravljač pri vožnji trese, vrijeme je za uklanjanje nepravilnosti koje u suprotnom djeluju na izdržljivost guma.

Koristite pravilne gume za svaku sezonu

Korištenje ljetnih guma tokom zime i obrnuto promijenit će ponašanje vašeg vozila. Ako koristite gume koje nisu za trenutnu sezonu samo im pomažete da brže propadnu. Njihova gumena struktura im omogućuje pružanje maksimuma, samo ako se koriste u određenim vremenskim uslovima i temperaturama.

Ljetne i zimske gume namjenski su prilagođene za vožnju u određenim uvjetima. Bez obzira na broj prijeđenih kilometara, nemojte ljeti upotrebljavati zimske gume. One će se po hladnom vremenu pobrinuti za optimalnu izdržljivost, a tokom viših temperatura brže će se istrošiti i slabije prianjati, što znatno utieče na dužinu zaustavnog puta. Zbog pregrijavanja pogoršavaju se svojstva gumene smjese i oštećuju lamele na gaznom sloju, a zbog većeg otpora kotrljanja povećava se i potrošnja goriva.

Vozačke navike

Na životni vijek guma utiču i vaše vozne navike. Naglim ubrzavanjem i kočenjem ili agresivnom vožnjom preko „ležećih policajaca“ i udarnih rupa na cesti gume će se brže istrošiti i oštetiti, pa zbog toga težite umjerenom načinu vožnje.  

Tagovi
BIHAMK

Povezane novosti

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Zimska oprema od 1. aprila/travnja više nije obavezna

Podsjećamo vozače da od 1. aprila/travnja 2024. godine nije obavezno posjedovanje zimske opreme na motornim vozilima u Bosni i Hercegovini, a u skladu sa Pravilnikom o saobraćaju u zimskim uslovima (Službeni glasnik BiH, broj 83/20).

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zašto nam se magle stakla automobila i kako to spriječiti?

Zamagljeno vjetrobransko staklo smanjuje vidljivost tokom vožnje, a samim tim i našu sigurnost u saobraćaju. Sa ovim problemom se suočavamo i ljeti i zimi, a posebno kada su padavine. Međutim, postoje neke metode koje umanjuju i sprječavaju ovaj problem.

Možda bi vas zanimalo