Članak top banner 970x90
Putni savjeti

Ekrani osjetljivi na dodir vozačima oduzimaju opasnu količinu pažnje

Sve veći broj čeonih sudara kao i izlijetanja vozila sa ceste se ne mogu opravdati brzinom, vožnjom u alkoholiziranom stanju, kvarom na vozilu ili umorom vozača. Sve su veći izgledi da se ove nezgode dešavaju radi nedostatka pažnje.

Autor: BIHAMK

1 od 3 vozača vjeruje da ih ekrani osjetljivi na dodir u automobilima čine nepažljivijima u saobraćaju, pokazuje istraživanje koje je proveo norveški Institut za saobraćaj. Istovremeno 3 od 4 vozača je izjavilo da aktivno koriste ekrane osjetljive na dodir tokom vožnje.

Istraživanje o upotrebi ekrana osjetljivih na dodir tokom vožnje

Više od 40 posto svih saobraćajnih nezgoda se dešava zbog nepažnje prema podacima norveškog Instituta za saobraćaj. Trenutno se provodi istraživanje o tome koliko pažnje ekrani u automobilima oduzimaju u vožnji tako što se snimaju pokreti očiju testnih subjekata koji voze automobil i tipkaju po ekranu. Kako bi se saznalo gdje i koliko dugo fiksiramo oči tokom vožnje, koristi se praćenje oka. To je učinkovita metoda za mjerenje i razumijevanje pažnje i reakcija vozača. Istraživanje je pokazalo da 73% vozača koristi ekran osjetljiv na dodir 1-5 puta tokom svake vožnje, većina ljudi najčešće koristi ekran osjetljiv na dodir za uključivanje/promjenu radijskog kanala, te da 36% vozača smatra da ih ekran osjetljiv na dodir čini nepažljivijim u saobraćaju.

Mnoge ozljede su se mogle izbjeći

U 2023. godini u Bosni i Hercegovini se desilo 35.148 saobraćajnih nezgoda. Veliki dio tih nezgoda se mogao izbjeći većom pažnjom vozača tokom vožnje. Istraživanja pokazuju da mobiteli i ekrani u automobilima oduzimaju više pažnje od same vožnje. Ne morate dugo gledati u mobitel ili ekran u automobilu da biste izletili iz trake ili izgubili vrijeme reakcije koje vam je potrebno za rješavanje incidenta. Saobraćaj se brzo mijenja i iz tog razloga je važno fokusirati se na ono što zaista radimo, a to znači puni fokus na vožnju.

Različite prakse kod proizvođača automobila

Velike su razlike između različitih automobila kada je u pitanju broj ekrana osjetljivih na dodir, ​​položaj ekrana i funkcija koje se nalaze na ekranima osjetljivim na dodir. Međutim u Bosni i Hercegovini još nema zakonske obaveze za dodatnu obuku o korištenju ove nove tehnologije u automobilima. Iako smo svjesni činjenica da su ekrani osjetljivi na dodir u automobilu tu da ostanu, moraju se moći koristiti na takav način da korisnik ne predstavlja opasnost u saobraćaju. Ekrani osjetljivi na dodir imaju sve više funkcija, ali se nadamo da će se u skorijoj budućnosti postaviti univerzalni standardi za izgled izbornika, kao i za to koje se funkcije mogu, a koje ne mogu nalaziti na ekranu. Optimalno bi bilo da se ekrani osjetljivi na dodir uopšte ne moraju koristiti tokom vožnje. Činjenica je da se još treba raditi na istraživanju o tome koliko pažnje upotreba ekrana u automobilima krade u odnosu na vožnju, ali jedno je sigurno, dok vozimo uvijek trebamo paziti na saobraćaj.

BIHAMK

Povezane novosti

Osvjetljenje kao distakcija i rizici slabe vidljivosti

Osvjetljenje kao distakcija i rizici slabe vidljivosti

Faktora koji mogu ometati pažnju vozača su izvori poput telefona, ekrana ili razgovora. Međutim, postoji niz manje uočenih, ali kritičnih faktora koji mogu značajno uticati na sigurnost u saobraćaju. Jedan od njih je nedovoljno osvjetljenje i vidljivost.

Rizici multitaskinga tokom vožnje

Rizici multitaskinga tokom vožnje

Multitasking i distrakcija sve više postaju prisutni u svakodnevnom životu, posebno u kontekstu vožnje i saobraćaja. Multitasking se odnosi na istovremeno obavljanje više aktivnosti, kao razgovor putem mobilnog telefona, slanje poruka, konzumiranje hrane.

Možda bi vas zanimalo