Fojnica je jedna od vodećih turističkih destinacija srednje Bosne. Ovaj mali gradić je sa svih strana okružen planinama i zadivljujućom prirodom. Na ovom području dominira planina Vranica – najviša i, vjerovatno, najljepša planina srednje Bosne. Uzdiže se iznad Fojnice, gdje se nekad nalazilo drevno ilirsko naselje i najvitalnije područje Srednjovjekovnog bosanskog kraljevstva.
Srednjovjekovni sjaj
Prije više od dvije hiljade godina, vjeruje da su ilirska plemena bila poprilično nastanjena u ovoj kotlini. Kada su ilirske zemlje pale u ruke Rimljana, zbog nalazišta zlata i srebra, grad je ubrzo dobio strateški značaj. U vrijeme Bosanskog kraljevstva, Fojnica je bila uspješan centar sa vještim rudarima koji su dolazili od Dubrovnika pa sve do Njemačke, a kako bi izvlačili obilje zlata iz rijeka Gvozdanke, Fojnice i Jezernice. U stvari, jedna britanska kompanija još uvijek posjeduje prava na sada nepostojeći rudnik zlata nedaleko od centra grada.
Srednjovjekovna Fojnica bila je važan grad za Bosansko kraljevstvo. Zahvaljujući tome što je bio dobro skriven od potencijalnih osvajača i blagoslovljen izuzetno izdašnim prirodnim resursima, to ga je učinilo gradom koji se stalno razvija. U poređenju, na primjer, kada je Mostar bio maleno naselje, Fojnica je bila ozbiljan srednjovjekovni grad. Ostaci njenog srednjovjekovnog sjaja, utkani u planinske pejzaže oko Fojnice, nalaze se na tvrđavama Kozograd, Zvonigrad i Kaštel.
Franjevci su imali ogroman utjecaj u posljednjim godinama Bosanskog kraljevstva na ovom području. Franjevački samostan Svetog Duha datira iz tog doba i ima jednu od najimpresivnijih i najvrednijih muzejskih i bibliotečkih zbirki u cijeloj zemlji. Manje od stoljeća kasnije, Osmanlije su osvojile ovo područje i donijele islamski uticaj na kulturu, arhitekturu i gastronomiju Bosne. Atik džamija je dobar primjer tipične osmanske džamije u Bosni. Međutim, ono što mi se najviše sviđa u Fojnici je nešto malo nematerijalnije. To je miran i ugodan suživot. Ovdje se naslijeđe i kulture poštuju. Fojničani su ponosni na činjenicu da su se ove dvije kulture uspješno preplitale stoljećima...i da je tako i danas.
Banje, jezero i vrhovi
Fojnica je danas najpoznatija po tremalnim banjama i Prokoškom jezeru. Tu se nalazi čuveni Reumal, koji je, uz niz popratnih objekata, te novoizgrađenih, atraktivno mjesto za banjski turizam. Dodani su novi apartmani kako bi se poboljšali smještajni kapaciteti, a tu je i Aqua park za zabavu domaćih i stranih posjetitelja. Što se tiče Prokoškog jezera, ovo tradicionalno planinsko pastirsko naselje doživjelo je drastične promjene u protekloj deceniji. Prešao je put od zabačenog i primitivnog ljetnog pastirskog sela do poznatog vikend izletišta, sa preko 300 planinskih koliba "katuna".
Iako je arhitektonski integritet uglavnom poštovan, veliki broj koliba ugrozio je i jezero i okolne ekosisteme. Ipak, jezero je mjesto za vidjeti. Smješteno na više od 1.500 metara, Prokoško jezero i ovdašnja skoro gola planinska područja omiljeno su mjesto za planinare i ljubitelje prirode. Put do jezera je u prilično lošem stanju i neprohodan u zimskim mjesecima, ali svakako se može doći sa dobrim terencem. Do vrha Ločika se može relativno lako pješačiti. Otamo se pruža spektakularni pogled na planine na istoku i prema Hercegovini.
Sa druge strane planine, kod Fraterske staze, nalazi se Rekreacioni centar Brusnica. Odlična je baza za planinarenje, brdski biciklizam, berbu bobičastog voća, a centar nudi i jahanje sa odlično obučenim konjima. Putevi su ovdje mnogo bolji nego na onoj strani prema Prokoškom.
ATRAKCIJE
Franjevački samostan Svetog Duha Fojnica
S pogledom na grad Fojnicu, ovaj samostan na vrhu brda dom je oko 17.000 tomova knjiga, zapisa i dokumenata. Samostan Svetog Duha, pored biblioteke Kraljeva Sutjeska, čuva drugu po veličini kolekciju inkunabulskih knjiga prije 1500. godine u Bosni i Hercegovini. U muzeju je izložen i jedan od najcjenjenijih dokumenata iz otomanskog doba, Ahdnama. Ovaj dokument, napisan na arapskom jeziku, jedna je od najvažnijih koji je sultan Mehmed Fatiha izdao katoličkim zajednicama u Bosni i Hercegovini. Dekret iz 16. veka dozvoljavao je hrišćanima, barem u principu, da slobodno praktikuju svoja hrišćanska vjerovanja.
Prokoško jezero
Na oko sat vremena vožnje kroz planine od Fojnice, ova popularna planinarska i vikend lokacija zasigurno je vrhunac svih planinskih lanaca srednje Bosne. Nudi izuzetno planinarenje i staze su pogodne čak i za planinare početnike. Postoji nekoliko mjesta za jelo, a smještaj je dostupan redovno u nekoliko katuna pretvorenih u pansion. Ne reklamiraju se baš najbolje, pa se raspitajte.
Rekreativni centar Brusnica
Ovaj planinski rekreativni centar nudi iznajmljivanje brdskih bicikala, pješačke staze i jahanje na planini Vranici. Ima tradicionalni restoran sa dobrom lokalnom hranom. Planinski smještaj ima sve udobnosti koje se mogu poželjeti. Na raspolaganju imaju jednokrevetne i dvokrevetne sobe. Apartmani imaju jacuzzi i male kuhinje, kao i klimatizaciju.
Povezane novosti
Gdje otići: 5 preporuka za 1. maj
Prvomajski praznici su pred nama, a BIHAMK daje svoje preporuke gdje otići i koje bh. destinacije posjetiti. Nismo birali one klasične. Vrijeme će, kako meteorolozi i mobilne aplikacije najavljuju, biti uglavnom lijepo i toplo, i nema razloga da ne uživamo
Ovčiji brod: Nevesinjsko kameno runo
Nevesinjski kraj ima posebnu aromu: tu i ujesen mirišu trave, a ostaci historije vode u mitove o Suli Repcu, Mimaru Hajrudinu, udovici bega Ljubovića i Jasonu i Argonautima koji su plovili po Zalomci. Za sve je kriv jedan tajanstveni most. Ovčiji.
Crvanj: Posljednji prsti ljeta ispod Zimomora
Pod prstima Zimomora ljeto je brojalo svoje zadnje dane. Dok se penjete uz Crvanj, pomislite da se ovdje rodio staroslavenski bog vjetra, vidite kamene ostatke pastirskih katuna i potpis jednog od najvažnijih umjetnika srednjovjekovne Bosne.