Proteklih mjeseci ove godine nacionalna ekonomija bila je razapeta između dvije riječi: cijena i plaća. Cijene skoro svega što je roba ili usluga na tržištu su neprekidno letjele u nebo a zarade radnika, isključivo onih u proizvodnji, nisu se micale naviše. Vlade i parlamenti time se nisu ozbiljno pozabavili zbog čega socijalne neprilike u zemlji postaju krajnje dramatične: mladi bježe iz BiH, a stariji vode borbu za goli život.
Teško je očekivati da će se nova vlast po preuzimanju dužnosti odmah i predano posvetiti ovim problemima, ali da ih sistemski i odgovorno mora otklanjati u to nema sumnje. Na tu obavezu ne pritišću je samo nezadovoljni radnici već i siromašni penzioneri. Zaustavljanje rasta cijena i smanjivanje fiskalnih troškova privređivanja javno traže i poslodavci obećavajući da će tek nakon toga biti u prilici da povećaju zarade zaposlenima.
Uoči pregovora Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine i Vlade FBiH o tome je svoje stajalište iznio Mario Nenadić, direktor ovog udruženja. Njegov stav je da se ''doprinosi, porezi i parafiskalna opterećenja moraju smanjiti'', a ozbiljno upozorenje (koincidira sa početkom Svjetskog prvenstva u nogometu) da ''poslodavci neće moći pratiti ovu utakmicu'', odnosno porastom plaća sustizati rast cijena.
Direktor Nenadić ne govori o nečemu što je novo, niti tek smišljeno i ovoj krizi primjereno rješenje, već o borbi za izmjenu zakona o doprinosima, porezima i ostalom. Iako je bilo, i još uvijek ima dovoljno prostora da se ta rješenja primijene, izostali su pomaci koji bi zavrijedili pažnju aktera i gledalaca (javnosti). To je i razlog da su minimalne plate ostale minimalne – jadne! A biće bolje onog trenutka kada se promijeni ukupan sistem vrjednovanja rada radnika. Tu utakmicu treba hitno zakazati i do kraja odigrati. Inače!?
Povezane novosti

Vodu na ulicu
Temperaturni pakao će po svemu sudeći potrajati! Za to se nažalost nismo dobro pripremili. To se najbolje vidi po javnim česmama na kojima ne teče voda, pa ljudi na njima ne mogu ugasiti žeđ i osvježiti lice.

Bruce Springsteen i Dodge Monaco: Na ruševinama svijeta
Ima autora čiji je glas veći od običnog i koji je potreban u vremenima kada više nego ikad treba empatije za žedne, gladne i nevine koje ubijaju. Ahmed Burić piše veliku priču o Bruceu Springsteenu i koncertu u Pragu gdje ga je ''uhvatio''.

Kad zazveče dukati
Dva slučaja pokazuju da je nastupilo izuzetno povoljno vrijeme za investiranje u bosanskohercegovačku privredu s ciljem da ona još više doprinosi razvoju, realizuje nove investicije, povećava vrijednost izvoza i zapošljava prije svega domaću radnu snagu.