Vlasnik jedne od domaćih kompanija (bavi se flaširanjem vode za piće) reče mi ovih dana uz napomenu ''da se ne čuje dalje'' da uskoro u proizvodnju uvodi drugu smjenu, jer sa sadašnjim brojem radnika ne može da udovolji sve većoj potražnji ugostiteljstva i trgovačkih lanaca. Stvar je potpuno izvjesna – već je zaposlio pet novih radnika. Opšte je korisno to što će nove količine vode iz tog pogona makar za dio procenta povećati udio domaće vode na domaćem tržištu i za toliko uticati na smanjenje plasmana uvezene vode za šta izdvajamo desetine miliona KM. Povod je ovo i za podsjećanje da rad industrijskih pogona u dvije smjene kod nas nije masovan dok se istovremeno na prste jedne ruke mogu nabrojati kompanije koje primjenjuju sistem četverobrigadnog sistema rade u tri smjene – dakle, danonoćno i bez prekida.
Uvođenje druge ili treće smjene u ekonomskom smislu ravno je otvaranju novog proizvodnog pogona što znači da bi i takve događaje trebalo posebno obilježiti makar to bila posjeta predstavnika vlasti dotičnoj kompaniji ili pismena čestitka direktoru. Oni to zaslužuju jer su uradili nešto što ide u prilog novom zapošljavanju odnosno rješavanju važnog, ako ne i najvećeg socijalno-ekonomskog problema u državi: smanjenja nezaposlenosti!
Umjesto stiska ruke i čestitke, vlast takvima, barem je dosad bio čest običaj, već nakon desetak-petnaest dana šalje inspektore i druge kontrolne organe da ga ''pretresu'', ''provjere'', ili kako bi se to narodski protumačilo – da ga zastraše!? To je i razlog što me je dotični biznismen zamolio da o drugoj smjeni u njegovoj punionici vode ne pišem. Shvatio sam da je usprkos proteklim godinama još uvijek aktuelno ono što sam napisao u tekstu pod naslovom ''Nemoj mene, majke ti'', objavljenom u dnevnom listu Oslobođenje prije petnaestak godina. Bio je posvećen tada veoma izraženoj pojavi da ne mali broj uspješnih privrednika čak i kad imaju veliki povod, ili ostvare izvrsne rezultate, ne žele da se o tome bilo šta piše. ''Odmah će mi poslati inspekciju'', bio je njihov uobičajeni odgovor. Kako tada tako i danas. Nažalost! I to treba mijenjati. Nova vlast mora stvoriti ambijent u kojem će se ohrabrivati dobro poslovanje, a nikako zastrašivati.
Povezane novosti

Vodu na ulicu
Temperaturni pakao će po svemu sudeći potrajati! Za to se nažalost nismo dobro pripremili. To se najbolje vidi po javnim česmama na kojima ne teče voda, pa ljudi na njima ne mogu ugasiti žeđ i osvježiti lice.

Bruce Springsteen i Dodge Monaco: Na ruševinama svijeta
Ima autora čiji je glas veći od običnog i koji je potreban u vremenima kada više nego ikad treba empatije za žedne, gladne i nevine koje ubijaju. Ahmed Burić piše veliku priču o Bruceu Springsteenu i koncertu u Pragu gdje ga je ''uhvatio''.

Kad zazveče dukati
Dva slučaja pokazuju da je nastupilo izuzetno povoljno vrijeme za investiranje u bosanskohercegovačku privredu s ciljem da ona još više doprinosi razvoju, realizuje nove investicije, povećava vrijednost izvoza i zapošljava prije svega domaću radnu snagu.