Poput lijeka na ljutu ranu, Svjetska zdravstvena organizacija je uz 7. april, Svjetski dan zdravlja, koji se 2022. godine obilježava pod sloganom ''Naš planet, naše zdravlje'', promovisala set različitih aktivnosti kojima se pažnja pojedinaca i drugih skupina usmjerava na najvažnije aspekte zdravlja na globalnom nivou. Uz to, postavila je i pitanje možemo li ponovo zamisliti svijet u kojem su čist zrak, voda i hrana dostupni svima. Mnogo je zadataka da bi se to ostvarilo. Od vlada se očekuje da u svim odlukama daju prioritet dugoročnom ljudskom blagostanju i ekološkoj stabilnosti, oporezuju zagađivače i visoko prerađenu hranu i pića sa visokim sadržajem soli, šećera i nezdravih masti, te implementiraju politike o proizvodnji i upotrebi čiste energije.
Korporacijama se, između ostalog, preporučuje da podrže rad na daljinu kad je to moguće i smanje emisiju stakleničkih plinova, a zdravstvenim radnicima i ustanovama da podrže kupovinu ekološki prihvatljivih proizvoda koji se lako mogu reciklirati ili ponovo koristiti. Za Svjetsku zdravstvenu organizaciju je veoma važno da zdravstveni radnici i ustanove budu nosioci zagovaranja da zdravlje bude u centru politike klimatskih promjena i da podrže napori za smanjenje otpada u zdravstvu.
S obzirom na tendenciju porasta broja ljudi naseljenih u gradovima, od lokalnih vlasti se zahtijeva da izgrade nove biciklističke i pješačke staze, zaštite biodiverzitet i stvore nove parkove i vrtove. Sugeriše im se da se udruže sa lokalnom poslovnom zajednicom, kako bi zajedno podržali održivost kao važan proces u odnosu prema prirodi.
Najviše preporuka Svjetske zdravstvene organizacije odnosi se upravo na nas same. Uz ostalo svi smo pozvani da podignemo svoj glas u zahtjevu za klimatsku akciju kao jednim od načina zaštite zdravlja pojedinca. Sugeriše nam se da makar jedan dan u sedmici hodamo ili vozimo bicikl, da na to inspirišemo i druge te da pušači prekinu sa konzumiranjem duhana.
Još jedna preporuka, u domovima zdravlja i javnim prostorima, trebali bi postaviti postere na kojima su ispisane ove kao i druge poruke koje bi nas učile i upozoravale na to kako sačuvati planetu, da bi mijenjajući dosadašnje loše navike na njoj, živjeli zdravo, dugovječno.
Povezane novosti

Rat carinama: Mogu li se automobilima brojati krvna zrnca?
Nakon što su SAD uvele carine Kanadi, pa ih povukle, pa uvele carine i drugim državama, pa i njih zamrznule, pa pojačale carine za Kinu, stručnjaci su pokušali izračunati koliko bi mogli koštati automobili u Americi ako na snazi ostanu povećane carine.

Žikina Mečka čačka nedjelju
Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope
Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.