Postoje ljudi i automobili koji jednostavno idu jedno uz drugo, dotle da ih – ni vozača ni automobil – skoro da ne možete zamisliti jedan bez drugoga. Mom Starom, od šest automobila koje je tokom života promijenio, najbolje je pripadao onaj Audi Super 90, kojeg je sudar na Jadranskoj magistrali učinio blago havarisanim, dotle da je Stari, vjerovatno, osjetio lošu karmu i malo nakon toga ga prodao. Bilo je to 1971. godine. Iste one godine kad je Apollo 14 u zadnjoj od tri H misije koje su trebale istražiti specifične terene na mjesecu, kako je to objavila NASA. U nedjelju, 31. januara, posada je sletjela, ali ne bez problema, tako da je prijetilo da druga misija zaredom propadne, što bi značilo i kraj cjelokupnog Apollo programa. Ipak, uspjeli su skupiti oko 40 kilograma kamenja s Mjeseca, snimiti fotografije. Nisu dohvatili krater Cone, što je bio osnovni plan, ali jesu došli blizu njega. I tu bacili dvije golf loptice. Što bi se reklo, da se zna da su bili.
Mjesec oko Bileće
Ekspedicija je okončana u pacifičkom okeanu, slijetanjem letjelice, na četvrti rođendan onoga što ovo piše. E, sad, ovo su zvanični rezultati, pa ko hoće da vjeruje neka izvoli, a ko neće, neka se bavi daljnjim zavjerološkim teorijama po kojima je prvo slijetanje na Mjesec režirao Stanley Kubrick, a nena Zarifa, poznata kao Fazlinica, djecu oko crno – bijelog televizora, u Trebinju ubjeđivala da se sve to snima ''neđe oko Bileće''.
Kako god, ono što je sigurno da te godine izlazi album L.A. Woman, posljednji studijski uradak grupe The Doors. Dvije pjesme s te ploče, L.A. Woman i Riders on the Storm, ostat će povijesne činjenice, a za ploču se može reći da je urađena na tragu njihovog proteklog albuma Morrison Hotel, ali je zvuk, ipak, holivudiziran. Što znači komercijalniji u odnosu na njihove prethodne ploče. Tri mjeseca od izlaska albuma, u Parizu od posljedica heroinskog overdosea umire Jim Morrison. Nekoliko je verzija njegove smrti, i čini se da nijedna nije dovoljno uvjerljiva.
Ono što je važno za ovu priču jeste put kojim se u videu za L.A. Woman vozi Jim Morrison, dok radio ispod slike javlja da je pjevač Doorsa nađen mrtav u svom stanu u Parizu. Naime, klavijaturist Ray Manzarek, drug sa studija Jima Morrisona i njegov suradnik, praktično, do zadnjega dana, odlučio je režirati video za pjesmu. Spot je emitiran na MTV-ju, i može se vidjeti na kompilaciji Dance of Fire (1995). U njemu Jim vozi Mustanga, model Shelby GT 500, kojih je napravljeno svega 2050 modela. To je bio auto za bogate hipstere i kolekcionare, jer je model bio dva puta skuplji od bratsko-sestrinskog Mustanga. To je snažni mišićavi proždrljivac ceste, za kojeg se, eto, ne zna kako je došao do velikog frontmana, ali se prema registraciji iz Californije sa sigurnošću može tvrditi da ga je imao.
Jedna verzija kaže da je njegova diskografska kuća, Electra Records dala auto magleno plave boje u znak zahvalnosti za rad na albumu The Doors. Druga priča ide u pravcu da se pjevač htio nagraditi za to da je pjesma Light My Fire, kao raketa skočila na broj jedan na top listama.
I to kako je auto nestao je isto legenda, i naravno da o tome postoji više verzija: jedna od njih kaže da je razuzdani Morrison manijački vozio auto kroz Sunset Boulevard, i zabio se u telefonsku govornicu. Priča dalje kaže da je Mr. Mojo Rising (što je anagram njegovog imena, a mojo u bluesu znači snagu, super moć u svakom smislu) izašao iz auta, pogledao štetu, ali da mu se više nastavljalo dernečiti, nego se brinuti oko toga šta će biti s kolima. Nakon noći provedene, vjerovatno negdje oko Venice Beacha, vratio se na mjesto udesa, ali Shelby je jednostavno iščeznuo. Druga verzija kaže da je auto bio parkiran na aerodromu dok su Doorsi na turneji. Nakon nekoliko mjeseci došao je po auto, ali ga je neko odvukao. Kasnije je, navodno, mašina prodata na javnoj aukciji. Novi se vlasnik nikada nije javio, tako da se auto smatra nestalim više od 50 godina. Je li, doista, prodat? Da li neko ljubomorno čuva legendarnu makinu , ili ona stoji u nekoj garaži a da vlasnik nema pojma kako ima važnu relikviju, dio historije popularne kulture i rock and rolla u svojoj garaži?
Bilo kako bilo, ako taj automobil ugleda svjetlo dana, valja znati da je njegov vozač napisao vjerovatno najbolju pjesmu o Gradu Anđela, inspiriran romanom Johna Rechya City of Night, i da taj monument od pjesme nije snimljen u skupom studiju Sunset Sound, već u njihovoj “prostoriji” na Santa Monica Boulevardu, broj 8512. Gitarist Robbie Krieger je distorzijom i jekom napravio zvuk pokretanja motora. A Morrison je, prema svjedočenju članova benda, vokal snimio u kupaonici. I ostavio nešto besmrtno.
Par mjeseci kasnije, nađen je u pariškoj kupaonici. I to je priča koja će, kako stvari stoje, i ako bog da zdravlja, biti ispričana neki drugi put.
Jer, svako ima svoj put. I svako ga prolazi kako zna. I s čim umije.
Povezane novosti
Ford Taunus: Eksponat u spavaćoj sobi
Priča našega saradnika o jednom ne tako prestižnom autu ali i o dobrim vremenima u Sarajevu s početka osamdesetih kad su nastajale pop i rok grupe koje su trebale naslijediti ono što su u sedamdesetim napravili Indexi i Bijelo dugme.
Kad kazaljke se poklope
Odrastanje krajem osamdesetih podrazumijevalo je izlizane farmerke, starke na nogama, a oni najhrabriji su imitirali i Žerinu frizuru. Od svega toga, ostale su pjesme i kad se po prvi put u 2025. god. kazaljke poklope, sjetiti ćemo se hita Crvene jabuke.
Nova godina, stari problemi
Dolazi nova godina, ali sa starim problemima. Jedan od najvećih je depopulacija, a u najvećim problemima su opštine koje su formirane nakon Dejtona, jer su nastale bez ekonomske, infrastrukturne i institucionalne opravdanosti.