Stišala se euforija u vezi sa donošenjem seta energetskih zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine, zbog čega je na priključenje u distributivbi sistem čekalo oko stotinu novih solarnih elektrana. Bez obzira nas to što su zakoni službeno objavljeni, i u pravnom smislu riječi njihova primjena ozvaničena, čekanje će se ipak odužiti. Predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme – CIGRE, Edhem Bičakčić, podsjeća na to da je za praktičnu primjenu novih zakona potrebno donijeti pedesetak uredbi i odluka, pri čemu je za neke krajnji rok 12 mjeseci. To investitore stavlja u nimalo ugodnu situaciju i sasvim je sigurno da će biti potreban novi pritisak na Vladu i resorno ministarstvo da ubrzaju ''proizvodnju'' potrebnih papira.
Investiranje u energetski sektor, odnosno proizvodnju nezagađujuće energije, Bosni i Hercegovini već izvjesno vrijeme daje imidž zemlje ozbiljno posvećene energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji. To su potvrdili i međunarodni zvaničnici učestvujući na nekoliko energetskih samita održanih proteklih mjeseci. Bosna i Hercegovina uspješno prevazilazi predrasude o digitalizaciji i uvođenju robota ne samo u industrijski proces proizvodnje, već i u pružanje usluga poput čovjekolikog stroja koji poslužuje goste u jednom derventskom kafiću. Radnici međutim još strijepe od mogućeg otkaza u namjeri poslodavca da uvođenjem pametnih strojeva smanji fizičko učešće čovjeka u proizvodnom procesu, a njih izbaci na ulicu.
Proces digitalizacije odvija se uz snažnu podršku što je malim i srednjim preduzećima daju društvene zajednice, međunarodni faktori, banke, lokalne zajednice i investitori. Ostvareni rezultati prema riječima Ahmeda Egrlića, dopredsjednika Vanjskotrgovinske komiore BiH, u najvećoj mjeri već prevazilaze prvobitna očekivanja. Na skupu posvećenom strateškoj viziji digitalizacije u BiH i povezivanju malih i srednjih kompanija sa provajderima digitalnih usluga i ključnim donosiocima odluka spomenut je primjer kompanije GAT iz Sanskog Mosta čije je poslovanje potpuno bazirano na novim alatima – digitalnim tehnologijama, pa je zahvaljujući tome izvoz povećala za 103 posto, prihod za 90 procenta, zaposlenost sa 80 na 120 radnika, a njihove plate za 47 posto. Svaka vam čast, roboti!
Povezane novosti

Tačan kao trajekt
Trka nas prati i na godišnjem odmoru, posebno ako je u putovanje do odredišta uključeno i korištenje trajekta s kopna na otok ili obratno. Na trajekt treba doći na vrijeme, jer on u minutu poštuje red plovidbe u što se uvjerio i naš saradnik.

Pijaca na Čobanovom grmu
Iz Londona naš saradnik piše o Shepherd Bushu, jednoj od najživljih i najstarijih pijaca u ovom gradu koja i danas živi svojim ritmom, onim u ritmu slavnih Mućki.

Novi grantom EU ubrzan početak izgradnje još jedne dionice autoceste u BiH
10,7 miliona eura je zapravo samo djelić sredstava koja su već za izgradnju dionice Mostar sjever – Mostar jug izdvojili Evropska unija i EBRD.