Stišala se euforija u vezi sa donošenjem seta energetskih zakona u Federaciji Bosne i Hercegovine, zbog čega je na priključenje u distributivbi sistem čekalo oko stotinu novih solarnih elektrana. Bez obzira nas to što su zakoni službeno objavljeni, i u pravnom smislu riječi njihova primjena ozvaničena, čekanje će se ipak odužiti. Predsjednik Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme – CIGRE, Edhem Bičakčić, podsjeća na to da je za praktičnu primjenu novih zakona potrebno donijeti pedesetak uredbi i odluka, pri čemu je za neke krajnji rok 12 mjeseci. To investitore stavlja u nimalo ugodnu situaciju i sasvim je sigurno da će biti potreban novi pritisak na Vladu i resorno ministarstvo da ubrzaju ''proizvodnju'' potrebnih papira.
Investiranje u energetski sektor, odnosno proizvodnju nezagađujuće energije, Bosni i Hercegovini već izvjesno vrijeme daje imidž zemlje ozbiljno posvećene energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji. To su potvrdili i međunarodni zvaničnici učestvujući na nekoliko energetskih samita održanih proteklih mjeseci. Bosna i Hercegovina uspješno prevazilazi predrasude o digitalizaciji i uvođenju robota ne samo u industrijski proces proizvodnje, već i u pružanje usluga poput čovjekolikog stroja koji poslužuje goste u jednom derventskom kafiću. Radnici međutim još strijepe od mogućeg otkaza u namjeri poslodavca da uvođenjem pametnih strojeva smanji fizičko učešće čovjeka u proizvodnom procesu, a njih izbaci na ulicu.
Proces digitalizacije odvija se uz snažnu podršku što je malim i srednjim preduzećima daju društvene zajednice, međunarodni faktori, banke, lokalne zajednice i investitori. Ostvareni rezultati prema riječima Ahmeda Egrlića, dopredsjednika Vanjskotrgovinske komiore BiH, u najvećoj mjeri već prevazilaze prvobitna očekivanja. Na skupu posvećenom strateškoj viziji digitalizacije u BiH i povezivanju malih i srednjih kompanija sa provajderima digitalnih usluga i ključnim donosiocima odluka spomenut je primjer kompanije GAT iz Sanskog Mosta čije je poslovanje potpuno bazirano na novim alatima – digitalnim tehnologijama, pa je zahvaljujući tome izvoz povećala za 103 posto, prihod za 90 procenta, zaposlenost sa 80 na 120 radnika, a njihove plate za 47 posto. Svaka vam čast, roboti!
Povezane novosti
Ford Taunus: Eksponat u spavaćoj sobi
Priča našega saradnika o jednom ne tako prestižnom autu ali i o dobrim vremenima u Sarajevu s početka osamdesetih kad su nastajale pop i rok grupe koje su trebale naslijediti ono što su u sedamdesetim napravili Indexi i Bijelo dugme.
Kad kazaljke se poklope
Odrastanje krajem osamdesetih podrazumijevalo je izlizane farmerke, starke na nogama, a oni najhrabriji su imitirali i Žerinu frizuru. Od svega toga, ostale su pjesme i kad se po prvi put u 2025. god. kazaljke poklope, sjetiti ćemo se hita Crvene jabuke.
Nova godina, stari problemi
Dolazi nova godina, ali sa starim problemima. Jedan od najvećih je depopulacija, a u najvećim problemima su opštine koje su formirane nakon Dejtona, jer su nastale bez ekonomske, infrastrukturne i institucionalne opravdanosti.