Njemački proizvođač automobila želi do sredine 21. vijeka učiniti sve Mercedes automobile sposobnima da prepoznaju i eliminišu fatalne sudare. Učiniti automobile da prepoznaju potencijalno opasne tačke na cesti nije tako lako, jer današnji aktivni i pasivni sigurnosni sistemi nisu dovoljni da bi se nosili s ovom zagonetkom. Potrebno je izgraditi potpuno novu infrastrukturu kako bi automobili dostigli taj nivo zaštite ljudskih života.
"Slijedimo našu viziju vožnje bez nesreća. Ne želimo više nesreća u kojima učestvuju Mercedes vozila. Visoko automatizovana i autonomna vožnja bit će odlučujući doprinos tom cilju", kaže Paul Dick, voditelj odjela za sigurnost vozila u Mercedes-Benz Group AG.
Kao međukorak prema ovom gotovo nadrealnom cilju, Mercedes za početak želi prepoloviti broj smrtnih slučajeva i teških ozljeda do 2030. (u poređenju s brojkama iz 2020.). Plan "Vision Zero" obuhvata mnoge čimbenike, s različitim disciplinama i institucijama koje sarađuju kako bi se poboljšala mračna statistika sa saobraćajnica.
Njemački proizvođač prebacio je svoj fokus na uzbudljivu inovaciju: centralni softver temeljen na budućoj MB.OS platformi koja upravlja sigurnosnim sistemima automobila. Filozofija iza ovog pristupa je da jedna kontrolna jedinica brže reaguje na unose podataka koji ''hvataju'' senzori nego trenutni niz aktivnih i pasivnih programa.
MB takođe razvija softver "Road Safety Dashboard" (RSD) za prepoznavanje rizičnih gradskih saobraćajnih područja. Trenutno testiran u Londonu, sistem ima potencijal predvidjeti nesigurne lokacije "prije nego što se dogodi incident". Složeni algoritam analizira pojedinačna upozorenja praćena GPS-om i automatski klasificira potencijalna mjesta sudara. Vozač automobila opremljenih RSD-om mora pristati na anonimnu upotrebu podataka o vozilu za slanje podataka u bazu za softversku obradu.
Jednostavan za korištenje Mercedes-Benz Road Safety Dashboard pokazuje moguća opasna mjesta za sudare na cestovnoj karti. Fokus je prvenstveno na najranjivijim i nezaštićenim područjima gdje dominiraju pješaci i biciklisti. Stoga su rizične situacije u zonama oko škola, vrtića i univerziteta prioritet u gradskim sredinama.
Sličan projekt je u toku u Holandiji kako bi se locirali opasni dijelovi autocesta i sporednih cesta, a zatim preporučile građevinske mjere za poboljšanje sigurnosti. Također, pilot program holandskog projekta može čak upozoriti na mrlje na cesti, upozoravajući druga vozila i centar za kontrolu saobraćaja.
Povezane novosti
Četvrta generacija Citroena C3 zvanično na bh. tržištu
Prepoznatljiv po svom modernom dizajnu, osmišljen je za sve vozače koji cijene pouzdanost, udobnost i inovativna rješenja, novi C3 je pravo osvježenje na bh. tržištu. Najveće osvježenje je cijena ispod 30.000 KM za osnovni model.
BYD proizveo 10 miliona elektrifikovanih automobila u 20 godina
Kineski gigant BYD zvanično je objavio da je dostigao impresivnu brojku od 10 miliona proizvedenih elektrifikovanih automobila. Ova prekretnica stiže gotovo 30 godina nakon osnivanja kompanije i skoro 20 godina nakon debija njihovog prvog modela.
Volkswagen i Rivian započinju partnerstvo vrijedno 5,8 milijardi dolara
Njemački gigant VW i američki proizvođač električnih vozila Rivian službeno su započeli zajedničko partnerstvo, uz povećanje Volksvagenovih ulaganja. Očekuje se da će prvi automobili proizvedeni u sklopu ovog partnerstva biti lansirani 2027. godine.