DS4 – Drugačiji od ostalih
Kad je Citroen odlučio da od svog slavnog modela DS (Ajkula) kreira zasebnu marku, već s prvim modelom, Citroenom DS3 iz 2009., napravio je odličan posao. Vremenom se DS potpuno odvojio od Citroena i sad postoji kao luksuzna marka unutar Stellantis grupe.
Tamo nekad 2009. kada se pojavio prvi model koji je nagovijestio u kojem smjeru će se kretati Citroen u budućnosti, prijatelj koji je kupio atraktivni Citroen DS3 pohvalio se kako i Citroen, pored hvaljene udobnosti, zna napraviti auto koje se dobro vozi, koje odlično leži i koje ima završnu obradu na nivou njemačkih premium modela. Citroen i DS u zajedničkom nazivu zadržali su se kod prve generacije modela DS3, DS4 i DS5, a onda se Citroen ''povukao'' iz priče kako bi strateški omogućio razvoj luksuzne marke na njenom samostalnom putu. Slično su nedavno i Seat s Curpom i Hyundai s Genesisom napravili, a još 80-ih Japanci su probili led sa Lexusom (Toyota), Infinitijem (Nissan) i Acurom (Honda), pokazavši da za niše premium kupaca trebaju i premium marke.
DS i jeste i nije premium marka. Mehanika pripada automobilima koju možemo vidjeti kod PSA (Peugeot, Citroen i Opel), od platforme do pogonskih agregata i mjenjača, ali DS se posebno izdvaja luksuznom opremom i filigranskom završnom obradom, kao i rješenjima koja nisu uobičajena za ove navedene narodne marke. Tako DS4 ''stanuje'' na EMP2 platformi (Peugeot 308, Opel Astra), pogoni ga uobičajeni PureTech turbo-trocilindraš kao recimo kod Peugeot 2008 ili Citroen C4, a snaga se prenosi takođe preko 8-stepenog automatskog mjenjača koji se nalazi u istim ovim automobilima, a koji za PSA dobavlja japanski Aisin.
Visoka klasa – Visoka moda
Šta je drugačije kod automobila sa DS značkom? Prije svega to je vanjski dizajn. DS automobili se odlikuju upečatljivim dizjanom sa istaknutim LED svjetlima, hromirano prednjom rešetkom, kockastom formom i ''dijamantnim'' završetkom zadnjeg para svjetala. DS4 pripada klasi kompakata, ali je masivniji i veći od prosjeka. Dužina od 4,4 metra izlazi iz okvira Golf klase, ali ovdje je riječ o maloj niši glomzanijih kompakata koju možemo prepoznati u Cupri Formentor ili dijelom u Kiji XCeed. Glomazne vanjske dimenzije naglašavaju dominaciju i posebnost koju DS4 posjeduje, te su i točkovi od 19 ili 20 cola sasvim prirodna pojava s kojom njegovi iznadprosječni gabariti postaju pitomiji. Auto je zaista poseban i nećete ga često vidjeti na cesti.
Skučen, ali čvrst i ugodan
Koliko je DS4 masivan izvana, toliko je skučen iznutra. Ceh za masivne materijale plaća unutrašnji komfor. Ovo je auto za dvoje i eventualno porodicu sa malom djecom. U pitanju je model čiji imidž postoji da udovolji nekonvencionalnim kupcima i zato se prodaje u nekoliko desetina hiljada komada godišnje. Zato su i unutrašnja rješenja drugačija od onog što možemo zateći kod rivala. Kao prvo hvalimo izuzetno dobra sjedišta sa odličnom kombinacijom kože i tkanine u sklopu ovog paketa, a kožom je bio (može i alkantarom) obložen i kompletan centralni tunel. Prekidači prozora su na samom vrhu unutrašnje obloge vrata. Klasične unutrašnje ručke vrata nema. Dodatni display, odnosno touch pad, na centralnom tunelu služi da brže pronađete neku od kontrola poput grijanja sjedišta, jer je i ovaj model nema fizičke tastere, već je sve na touch, osim kratica za klimu. Ali završna obrada je na nivou njemačkih premium modela, plus su dekorativni umeci s pažnjom birani i dizajnirani. Deblje kolo upravljača fino sjedi u rukama, a praktičan je točkić za podešavanje tona audio uređaja na centralnom tunelu pored touch pada. Preglednost je takođe lošija strana, jer su staklene površine manje od klasike, ali za parking se brine kamera i paket senzora, pa postoji neka vrsta kompenzacije. Sve u svemu, ovaj model pruža dozu hedonizma za kupce koji ne stavljaju porodicu u prvi plan kad biraju automobil.
Mršav izbor pogonskih motora
Po pitanju motorizacije, tu se vraćamo na konstataciju da ovo baš i nije premium koliko god ostali segmenti držali tu priču. Osnovni benzinac s tri cilindra teško da može opravdati ovakav dizajn i pojavnost. Kad se nalazi u Citroenu C4 ili Peugeotu 308 nekako možemo podnijeti, ali ako se marka trudi prodavati odabranim kupcima, a znamo da obično takvi žele biti drugačiji i imaju to čime platiti, onda ovom automobilu treba ozbiljnija ergela. Doduše, u ponudi postoji hibrid od 225 KS, te onaj klasični BlueHDi dizelaš sa 130 KS, ali kad pogledamo šta sve Cupra Formentor može ponuditi svojim kupcima (uključujući motore do 390 KS i čak pogon na sva četiri točka) onda ne vidimo šta bi u ovom Francuzu od ponuđenih pogonskih agregata bila adekvatna opcija.
Kupci koji odaberu osnovni benzinac sa 130 KS neka računaju sa solidnim performansama i solidnom potrošnjom. Niti je ovaj motor u autu od skoro 1400 kg potentan za jače ture, niti je posebno štedljiv. Autoputem se pri 130 km/h radilica vrti na nekih 2.200 obrtaja u minuti i tada njegova potrošnja stoji na 6,3 litara na 100 pređenih kilometara. U gradu je potrošnja između 8 i 10, a na magistrali s laganim tempom može pasti na finih 4,5 litara. Mi smo prosjek sveli na 7,8 litara, odnosno dva litra više od fabričkog mjerenja.
Ono što je dobro DS4 je zaista udoban, iako smo ga dobili na 19-colnim točkovima. Cestu drži jako samouvjereno, upravljanje je preciznije nego recimo kod Citroen modela, pa čak i Peugeota 308 s kojim dijeli istu platformu, jer su ovjes i upravljački mehanizam ugođeni tvrđe, ali nimalo neudobnije za putnike. Lijepo se putuje s ovim automobilom, a tenzije su svedene na minimum.
Cijena u skladu s imidžom
DS kao marka predstavlja minijaturnu nišu sa skoro zanemarivim brojem od 55.000 prodatih automobila godišnje koje Francuzi plasiraju kroz svoje posebne DS Store salone. Ali pošto se radi o imidž marki sa jakom istorijskom vrijednošću oni je jednostavno moraju imati pod raznolikim krovom kao najveća svjetska grupacija brendova – Stellantis, koja broji čak njih 15, a DS je upravo taj mali i blještavi dragulj. S druge strane, svaki kupac kojem komfor ne igra veliku ulogu, a zasićen drugim i pomalo dosadnim marakama automobila na čije esencijelne vrijednosti se navikao, može to sve da dobije u DS modelima uključujući i udobnost kao fini manir. Čvrstoća, luksuzni materijali i završna obrada, pažljivo birani dekorativni detalji i drastično bolje vozne osobine od ostalih francuskih automobila bez narušavanja udobnosti na strani su DS-a. Zato sva ova poboljšanja u poređenju sa ''matičnim'' Citroenom, uz profinjeni osjećaj pod rukom i pred očima, koštaju više, jer se kvalitet automobila visoke klase više i plaća.
Zato osnovni model, sa prosječnim trocilindarskim benzicem u jednom ovakvom modelu, cjenovno počinje od 59.000 KM, a cijena uz bolje opremljene verzije ili pogotovo hibrida preskače prag od 100.000 KM. Kao što smo rekli, u pitanju je mala, ali sigurna brojka godišnjih isporuka, s obzirom da cijena kod ovakvih modela ne igra previše ulogu, a njihovo ''perje'' lijepo ukrašava imidž cijele grupacije.
DS 4 Rivoli 1.2 PureTech 130 EAT8
D-Š-V: 4,40 x 1,87 x 1,47 m
Međuosovinski razmak: 2,67 m
Prtljažnik: 430 lit
Motor: 3-cil, turbobenzinac, 1199 ccm
Snaga kW/KS: 96/130 pri 5.550 o/m
Ob. moment: 230 Nm pri 1.750 o/m
Pogon: Prednji
Mjenjač: Automatski, 8-stepeni
Ubrzanje: 9,7 s
Max brzina: 210 km/h
Potrošnja (prosjek): 5,9-6,1 lit
Masa: 1.352 kg
Tank za gorivo: 60 lit
Dimenzije točkova: 205/55 R19
Garancija: 5g/100.000 km
Cijena osnovnog modela (PureTech 130 Bastille) – 59.084 KM
Cijena Test modela bez dodatne opreme – 66.211 KM
Povezane novosti
Škoda Kodiaq: Druga generacija, veći zahtjevi i još veći izazovi
Moćni Kodiaq u drugom izdanju već nekoliko mjeseci je prisutan na tržištu. Pred njega su kao lidera D-SUV segmenta, ali i kao lidera unutar Škodine SUV niše postavljeni veći zahtjevi i veći izazovi. Čini se da ima sve adute da spremno odgovori na to.
Renault Clio LPG je novi-stari hit, lako prelazi više od 1.000 kilometara
Zamislite da u vremenu elektrifikacije Renault u jednom gradskom modelu bezrezervno nudi sve što se može ponuditi od pogonskih agregata i na sve to još dodaje ekonomičnu dvogorivnu opciju s kojom bez muke prelazite 1.000 km za 100 KM.
Škoda Scala: Pogođen minimalistički redizajn uz dobre stare vrijednosti
Škodin kompakt je treći najprodavaniji model češke marke na bh. tržištu ove godine. Nakon osvježenog dizajna, blage evolucije benzinskih motora i praktičnijeg korištenja unutrašnjih kontrola uvjereni smo da će tako ostati i u budućnosti.