Iz ugla ljubitelja automobila kroz filmska dostignuća jedna od istaknutijih karakteristika filma RoboCop nije toliko robotski policajac koji provodi zakon, koliko je futuristički automobil koji se pojavljuje u ovoj distopijskoj stvarnosti Verhovenovog hita 80-ih. U pozadini svega priča se da je 6000 SUX ismijao američku autoindustriju.
Razdoblje 80-ih na ekranima je pratila akcijska naučna fantastika poput hitova Istjerivača duhova, ET, Alien, Vanzemaljci, Mrtva zona, Terminator ili RoboCop. Većina tih hit filmova prikazivala je susrete sa zastrašujućim stvorenjima i simulirala stvarnost apokalipse. Producenti su u ono vrijeme očito bili slabi na vanzemaljce, robotiku, te stalnoprisutnu borbu dobra nad zlom.
Stranu dobra branio je Peter Weller, prerušen u kiborga RoboCopa, odnosno robo-policajca koji se bori protiv kriminala na ulicama Detroita. Iako je priča društvena i politička satira koja još uvijek pronalazi obožavatelje u 2022. godini, dobra strana filma nije samo glavni lik ili radnja, već futuristički prototip 6000 SUX s četvero vrata. Futuristički SUX našao je svoje mjesto je u filmu legendarnog režisera Paula Verhoevena iz 1987. Neponovljiva kreacija iz današnjeg ugla gledanja toliko je ružna da se savršeno uklopila u distopijsku stvarnost prikazanu u filmu s Wellerom.
Naučno-fantastična akcijska satira iz '87. ismijavala je automobilsku industriju mimo glavne priče. Pažljivi kritičari više su puta isticali prisutnost modela 6000 SUX kao pokušaj ismijavanja Pontiaca 6000 i sličnih američkih limuzina. Automobil je predstavljen kao duhovit pogled na američku luksuznu limuzinu budućnosti, što ujedno odražava opsjednutost Amerikanaca prostranim kabinama.
Servisni prototip 6000 SUX napravljen je na temeljima Oldsmobile Cutlass Supreme iz 1977. godine. Ekstravagantni dizajan za potrebe filma, inače obične limuzine, dizajnirao je dizajner Gene Winfield. Provokativan izgled oblikovan je pločama od stakloplastike nadopunjenim ogromnim usisnicima, asimetričnim stop svjetlima i istaknutim izduvnim cijevima odzada. Šasija je ostala originalna, dijelovi ovjesa su bili osjetljivi na preinake, zbog čega je u jednoj od scena otpao retrovizor. Produkcija je imala jednu karoseriju viška i nešto rezervnih dijelova, ali je skoro sve uništeno tokom snimanja.
Apsurdno velika limuzina ekscentričnog izgleda ilustrirala je budućnost, a uspoređujući je sa stvarnošću 2022. vidimo zablude o bezvremenskom dizajnu, jer su današnji automobili dijametralno suprotni od ovoga. Vanjski dijelovi, posebno zadnji dio, prelaze granice tolerancije masovne proizvodnje. S druge strane, s unutrašnjim prostorima i motorom se ne pretjeruje, oba su ostala potpuno serijska iz tvornice Oldsmobile. Kontroverzni 6000 SUX stekao je reputaciju jednog od najodvratnijih filmskih vozila, ali je pristajao karakteru filma, što je možda jedan od razloga zašto i danas ima toliko sljedbenika.
Povezane novosti
Četvrta generacija Citroena C3 zvanično na bh. tržištu
Prepoznatljiv po svom modernom dizajnu, osmišljen je za sve vozače koji cijene pouzdanost, udobnost i inovativna rješenja, novi C3 je pravo osvježenje na bh. tržištu. Najveće osvježenje je cijena ispod 30.000 KM za osnovni model.
BYD proizveo 10 miliona elektrifikovanih automobila u 20 godina
Kineski gigant BYD zvanično je objavio da je dostigao impresivnu brojku od 10 miliona proizvedenih elektrifikovanih automobila. Ova prekretnica stiže gotovo 30 godina nakon osnivanja kompanije i skoro 20 godina nakon debija njihovog prvog modela.
Volkswagen i Rivian započinju partnerstvo vrijedno 5,8 milijardi dolara
Njemački gigant VW i američki proizvođač električnih vozila Rivian službeno su započeli zajedničko partnerstvo, uz povećanje Volksvagenovih ulaganja. Očekuje se da će prvi automobili proizvedeni u sklopu ovog partnerstva biti lansirani 2027. godine.