Savjeti

Najpovoljnije rute za odlazak na more 2023.

Preporuka za granične prelaze tokom ljeta 2023. godine. Pročitajte naše savjete i uživajte u putovanju.

Autor: BIHAMK

Svakodnevno u našem Informativnom centru odgovaramo na upite vozača kako na najbolji i najbrži način doći do Jadranske obale. Po tradiciji, najfrekventniji granični prelaz u ljetnjim mjesecima je Doljani/Metković. Kako biste izbjegli višesatna čekanja na ovom prelazu podsjećamo vas da vaše putovanje možete učiniti ugodnijim tako što ćete izabrati druge itinerere. 

Ukoliko putujete u Makarsku ili sjevernije predlažemo da se sa magistralnog puta M-17 isključite u Jablanici i da preko Blidinja i Posušja dođete do graničnog prelaza Osoje/Vinjani Gornji. Kada preko tog graničnog prelaza uđete u Hrvatsku možete se tunelom Sveti Ilija spustiti do Baškog Polja. Ukoliko putujete ka sjevernom dijelu Dalmacije možete se na naplatnom mjestu Zagvozd uključiti na autocestu ka Splitu i dalje.

Putni pravac Jablanica-GP Osoje (via Blidinje, Posušje).

Ukoliko su na graničnom prelazu Osoje također gužve (posebno vikendom), možete koristiti granični prelaz Gorica/Vinjani Donji.

Granični prelazi Gorica i Osoje

Također, prema Splitu možete i preko srednje Bosne (via Vitez, Bugojno, Livno, granični prelaz Kamensko ili Prisika/Aržano...). 

Ukoliko putujete na dio Makarske rivijere od Gradca do Makarske, predlažemo vam da koristite granične prelaze: Gabela Polje, Bijača, Zvirići ili Crveni Grm.

Granični prelazi Crveni Grm, Bijača, Gabela Polje i Zvirići

Podsjećamo, na granični prelaz Gabela Polje dođete ako na par kilometara prije GP Doljani skrenete desno, a cesta duga nešto više od 5 km vodi Vas do ovog graničnog prelaza.

Putni pravac Višići-Gabela Polje

Na granični prelaz Bijača najlakše možete doći ako se sa magistralnog puta M-17 isključite u Čapljini, uđete u grad i na drugom kružnom toku odvojite se ka GP Bijača (označeno putokazom). Nakon nekoliko kilometara vidjet ćete odvajanje desno na A-1. Tu se uključujete na autocestu koja Vas vodi do graničnog prelaza Bijača (cestarina za taj dio A-1 iznosi 1,20 KM).  

Istu cestu koristite i ako želite na granični prelaz Zvirići, s tim što na autocesti prije samog graničnog prelaza Bijača imate odvajanje za Zviriće (sve je označeno putokazima i lako je se snaći).

Putni pravac Čapljina-GP Bijača

Za putovanje na Dubrovačku rivijeru možete koristiti granične prelaze Trebimlja/Čepikuće ili Ivanica/Donji Brgat. 

Za one koji ne znaju, do graničnog prelaza Trebimlja/Čepikuće se dolazi preko Stoca, Ljubinja i Ravnog.

Putni pravac Stolac-GP Trebimlja/Čepikuće

Od 03.07.2023. godine za međunarodni promet putnika privremeno (3 mjeseca) su otvoreni pogranični granični prelazi: Duži-Imotica, Čitluk-Jovića Most,  Drinovci-Sebišna i Drinovačko Brdo-Slivno.

Stolac-Neum 36 km 

Podsjećamo, od prošlog ljeta u funkciji je novih 36 km ceste Stolac-Neum. Moderno izgrađena dionica između ova dva grada svakako će ubrzati i olakšati putovanje ka jedinom BH gradu na moru, ali i za one koji planiraju ići na Pelješac ili u Dubrovačku regiju.

PUTOVANJE U CRNU GORU 

Prethodnih godina znatno je povećan broj građana koji godišnji odmor provode u Crnoj Gori. Najkraći put iz Sarajeva za Podgoricu je preko graničnog prelaza Hum/Šćepan Polje. Oni koji su već koristili ovaj putni pravac znaju da je zadnjih 14 kilometara prije granice u lošem stanju i da je zbog pokrenutog klizišta na tom dijelu puta dozvoljen saobraćaj samo putničkim vozilima. 

Mi preporučujemo korištenje graničnih prelaza: Deleuša, Klobuk ili Zupci.

Granični prelazi: Deleuša, Klobuk i Zupci

Napominjemo da je do kraja septembra privremeno otvoren i granični prelaz Krstac (Gacko-Nikšić).

PUTOVANJE U ALBANIJU

Ukoliko putujete u Albaniju preko ovih graničnih prelaza dođete do Podgorice, zatim preko mjesta Tuzi dođete do Skadra, a onda put nastavljate prema Draču i ostalim turističkim mjestima u Albaniji. 

U Crnu Goru i Srbiju državljani Bosne i Hercegovine i dalje mogu putovati sa ličnom kartom, dok je u ovim zemljama za djecu obavezno posjedovanje pasoša.

NAPOMINJEMO

Gužve sa kilometarskim kolonama stvaraju se tokom cijele godine vikendima i u dane praznika (a posebno tokom ljetne sezone) i na graničnim prelazima u zapadnoj i sjeverozapadnoj Bosni. Najfrekvetniji su granični prelazi: Izačić, Velika Kladuša, Gradina i Bosanska Gradiška.

Dodatno, odlukom Republike Hrvatske, granični prelaz Hadžin potok-Bogovolja, od 03.07. ove godine je zatvoren za međunarodni promet putnika i ponovo mu je vraćena funkcija malograničnog graničnog prelaza (za pogranični saobraćaj). To je svakako dodatno zakomplikovalo i otežalo nesmetan protok putnika u ovom dijelu Bosne. Podsjećamo, za saobraćaj putničkih vozila u funkciji je i granični prijelaz Ripač-Užljebić.

Prije nego krenete na put provjerite da li posjedujete svu potrebnu dokumentaciju i na vrijeme se informišite o stanju na putevima i graničnim prelazima. To uvijek možete uraditi i pozivom na broj Informativnog centra BIHAMK-a 1325. Za pozive iz inostranstva pozovite +38733/212-773. 

Uz našu člansku karticu bit ćete sigurni gdje god da putujete. Ukoliko se još uvijek niste učlanili, možete to uraditi online u samo nekoliko klikova. Odaberite paket za sebe i učlanite se.

BIHAMK

Povezane novosti

Zašto su LED sijalice izbor savremenih vozača

Zašto su LED sijalice izbor savremenih vozača

LED sijalice su savršen izbor za savremene vozače zbog svoje energetske efikasnosti, dugog vijeka trajanja i bolje vidljivosti. Pružaju brzu reakciju, smanjuju troškove održavanja i povećavaju sigurnost na putu u odnosu na halogene i xenonske sijalice.

Manuelni ili automatski mjenjač? Prednost i nedostaci

Manuelni ili automatski mjenjač? Prednost i nedostaci

Kada biramo između manuelnog i automatskog mjenjača za naše privatno vozilo, suočavamo se sa važnim pitanjima koja će utjecati na našu vožnju i iskustvo za volanom. Svaki od ovih mjenjača ima svoje prednosti i svoje mane, sve zavisi od potreba vozača.

Možda bi vas zanimalo