Putni savjeti

Upaljena lampica na instrument tabli, šta to znači za Vaše vozilo?

Sigurno ste se nekad našli u situaciji da ste se spremili za vožnju, ali odjednom se na instrument tabli upali neka lampica koju možda ne prepoznajete. U nastavku pročitajte par savjeta na ovu temu.

Autor: BIHAMK

Upaljene lampice na instrument tabli automobila mogu biti upozorenje na razne probleme, od manjih kvarova do ozbiljnih tehničkih problema koji mogu ugroziti vašu sigurnost i performanse vozila. Poznavanje značenja ovih lampica ključno je za brzu i adekvatnu reakciju vozača.

 

1. Upozorenje za provjeru motora (Check engine light)

Ovaj indikator upozorava na problem s motorom ili povezanim sistemima. Može upućivati na širok spektar problema, uključujući problem sa senzorima, ispušnim sistemom ili električnim komponentama.

2. Lampica za ulje (Oil pressure warning light)

Upozorava na ‘kakvoću’ ulja odnosno nizak pritisak ulja u motoru, što može dovesti do oštećenja motora ako se ne riješi na vrijeme. Slična greška se može prikazati i u kontekstu životnog vijeka ulja, gdje se na savremenim vozilima često pojavljuje poruka ‘’Oil life low’’. To znači da je ulje izgubilo svoja mazivna svojstva i da ono više ne može obavljati svoju ključnu funkciju podmazivanja i preuzimanja toplote iz motora.

3. Lampica za kočnice (Brake warning light)

Ukazuje na problem sa kočionim sistemom, kao što su istrošeni elementi kočnica ili nizak nivo kočione tečnosti (kočionog ulja).

4. Lampica za akumulator (Battery charge warning light)

Ukazuje na problem sa električnim sistemom vozila, uključujući potencijalne probleme sa alternatorom ili baterijom.

5. Lampica za rashladnu tečnost (Coolant temperature warning light)

Upozorava na previsoku temperaturu rashladne tečnosti, što može ukazivati na kvar hlađenja motora.

6. Indikator goriva (fuel gauge)

Ovaj indikator prikazuje količinu preostalog goriva u rezervoaru vozila. Kada se indikator približi rezervi, potrebno je ponovno punjenje rezervoara gorivom.

7. Lampica za pritisak u gumama (Tire pressure monitoring system light)

Pokazuje da postoji problem sa pritiskom u gumama, što može uticati na sigurnost i potrošnju goriva.

Većina novih vozila danas koriste kraća tekstualna upozorenja u kombinaciji sa simbolima ili lampicama na instrument tabli kako bi vozaču pružili detaljnije informacije o problemu ili stanju vozila. Neki primjeri su:

  • Low tire pressure – pojavljuje se ako je pritisak u jednoj ili više guma ispod preporučene vrijednosti. Obično se prikazuje tačan podatak koliki je pritisak u gumi koja je problematična
  • Service due soon – ovo upozorenje obavještava vozača da je uskoro potrebno obaviti redovni servis vozila.
  • Brake fluid low – upozorenje koje ukazuje na nizak nivo kočione tečnosti.
  • Lane departure warning – obavještava vozača kada vozilo nenamjerno napušta svoju traku bez uključenog pokazivača smjera.
  • Collision warning – upozorenje koje detektuje potencijalni sudar sa drugim vozilom ili preprekom ispred.
  • Adaptive cruise control active – aktiviran prilagodljivi tempomat, obavještava vozača da je aktiviran tempomat koji automatski prilagođava brzinu vozila prema vozilu ispred.
  • Blind spot detection – upozorenje koje ukazuje na prisutnost vozila u mrtvom uglu vozačevog automobila.

Ponekad neki indikatori mogu biti nejasni, pri čemu je teško shvatiti njihovo značenje. U tom slučaju možete pronaći značenje lampica koje se pojavljuju na instrument tabli u korisničkom uputstvu (user manual).

Svaki automobil dolazi s uputstvom za upotrebu koje detaljno opisuje funkcije instrument table, uključujući značenje svih lampica i indikatora. Uputstvo za upotrebu obično sadrži dijagrame s ikonama lampica i objašnjenja njihovih značenja. Korisničko uputstvo koristite kao prvi izvor informacija o lampicama na instrument tabli. Ukoliko upustvo ne posjedujete fizički, možete ga prema modelu svog automobila pronaći u elektronskoj verziji na internetu.

Za utvrđivanje određenih problema na savremenim vozilima, često se koristi OBD (On-board diagnostics) dijagnostički alat. OBD je standardizovan sistem koji omogućava pristup elektroničkoj kontrolnoj jedinici (ECU) vozila radi utvrđivanja problema sa različitim sistemima i komponentama vozila. Većina novijih vozila koristi OBD-II standard, koji je uveden kako bi se omogućio standardizovan pristup dijagnostičkim informacijama. OBD-II ima mogućnost čitanja dijagnostičkih kodova, npr. P0300 može ukazivati na problem s paljenjem u više cilindara.

Ponekad se nakon servisa ili popravke vozila može desiti da određene lampice na instrument tabli i dalje svijetle. To se često događa kada je problem koji je izazvao paljenje lampice riješen, ali sama lampica ostaje upaljena dok se ne obriše ili resetuje u sistemu vozila, za šta se upravo koriste dijagnostički alati. U konačnici, svaki indikator koji se pojavi na instrument tabli zahtijeva specifičan pristup i rješenje kako bi se održala sigurnost i performanse vašeg vozila. Ignorisanje ovih upozorenja može dovesti do skupih popravaka ili čak opasnih situacija na cesti.

Vozačima se preporučuje da redovno provjeravaju značenje lampica na instrument tabli svog vozila putem uputstava za upotrebu ili savjetovanjem sa iskusnim tehničarima kako bi se osiguralo pravovremeno otklanjanje problema. Brza reakcija i održavanje vozila ključni su za sigurnost i pouzdanost vaše vožnje.

BIHAMK

Povezane novosti

U susret praznicima

U susret praznicima

Ostalo je još vrlo malo dana do Božića i Nove godine. To znači da će mnogi od vas uskoro krenuti na put.

Savjeti za sigurniju vožnju u zimskim uslovima

Savjeti za sigurniju vožnju u zimskim uslovima

Kao što nam je poznato, 01.11.2024. godine stupa na snagu da sva vozila moraju imati zimsku opremu. Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj je moguće da tokom zime temperatura padne i ispod -20 stepeni i moramo se adekvatno pripremiti.

Možda bi vas zanimalo