Slovenija je postala evropski rekorder po procentu odvojenog i recikliranog otpada, a njeni gradovi su danas čistiji nego prije desetak godina. Hrvatska je taj proces ozbiljno započela, a prošlog mjeseca pooštrila mjere i kazne za neselektivno odlaganje otpada. Zagrepčani su skoro izašli na ulice da protestuju zbog drakonske strogoće aktuelnih vlasti u vezi sa odlaganjem otpada.
I Beograd se probudio u što smo se uvjerili tokom trajanja 17. sajma ENERGETIKA, 18. sajma zaštite životne sredine i prirodnih resursa – ECOFAIR, sa sloganom ''Snaga prirode'' i 1. sajma komunalnih tehnologija – CTF. Sva tri su bila sa međunarodnim učešćem, a sadržajem su potvrdili reputaciju najprestižnijih privrednih manifestacija u regiji posvećenih energiji i ekologiji. Kako se moglo vidjeti na njenom štandu i pročitati u brojnim prospektima i publikacijama, Gradska čistoća u ovom gradu se moćno i stručno počela baviti odvajanjem i reciklažom otpada i angažovanjem svakog stanovnika da se prema tim aktivnostima odgovorno ponaša. Projekat odvajanja kućnog otpada, kao preduslov za njegovu preradu u korisnu tvar, odvija se pod sloganom ''Brzo i lako sad odvaja svako''. Uz to građanima su predočeni podaci o lokacijama reciklažnih ostrva i informacije o tome šta se dalje dešava sa otpadom kada ga oni propisno odlože. Za đake koji su organizovano i masovno posjetili sajam pripremljene su brošure ''Ekološki vodič'', ''Očuvanje životne sredine'' i drugi praktični i poučni materijali. Usred sajamske hale održano je nekoliko radionica i popularnih predavanja što će sigurno pozitivno djelovati na njihovu svijest o važnosti brige o okolišu.
I neki štandovi kompanija koje se bave proizvodnjom i potrošnjom energije bili su zanimljivi za učenike, ali i druge koji su sajam posjetili vođeni porastom vlastitog interesovanja za energetsku tematiku. Osjetilo se da globalna energetska kriza, upitnost snabdijevanja gasom i drugim energentima kao posljedica geopolitičkih događanja zabrinjava obične građane. Bila je to prilika za brojne proizvođače solarnih panela da pojasne značaj i prednost novog načina dobivanja energije, proizvodnje i upotrebe paleta i štednje struje.
Među stotinjak izlagača iz skoro deset zemalja nije bilo kompanija iz Bosne i Hercegovine. Moguće da to i nije suviše bitno jer za nas je važnije da se i u BiH ujedini znanje, iskustva, moć i novac i odlučnije započne proces tokom kojeg ćemo pravilnim odvajanjem kućnog otpada ostvarivati veoma značajne ekonomske benefite: otvarati nova radna mjesta i od smeća praviti novac.
Povezane novosti
Fiat 850, ili šta je donijela mudrost?
Ovo je priča o odrastanju u Sarajevu, prvim plivačkim zaveslajima na Makarskoj rivijeri, uzorima koje odlaze i autu koje se pamti.
Vraćam se majci u Bosnu
Moguće posljedice novog vala stečaja u Evropi mogu biti prekidi narudžbi iz BiH, povratak bauštelaca u domovinu i smanjen priliv deviznih doznaka što ih naši ljudi tamo zaposleni šalju rodbini.
Rast i propast
Šta je važnije – ekonomski rast ili zaštita okoliša, pitanje je kojim su se bavili mnogi stručnjaci, a naš saradnik donosi priču o regionalnom pogledu na njega, kao i šta mi u BiH (ne) radimo...