Konačno je počela primjena zakona kojim se trgovinama zabranjuje rad nedjeljom. Vlast je stisla petlju i udovoljila poslodavcima, sindikatima, trgovcima. Primjena je započela bez dramatičnih događanja na tržištu i gunđanja potrošača što je ohrabrujuće. Primjena zakona nije prouzrokovala promjene u poslovanju benzinskih pumpi, jer se na njih ne odnosi niti je na njima povećan promet nekih specifičnih roba. Nije bilo gužve ni u pekarama ni u cvjećarama (čak i na groblju) koje su bile otvorene.
Vlasnici benzinskih stanica će s pažnjom pratiti dešavanja na tržištu i sasvim sigurno proširiti asortiman artikala na policama. To neće biti meso, mlijeko, riža, ulje, konfekcija... ali je moguće da budu mesne i riblje konzerve, čarape, donji veš, majica i još koješta za čim kupci često pružaju ruku. Moguće je dakle da benzinske crpke s vremenom budu popularna mjesta kupovine kao što su nekoć bili dragstori. Ozbiljnija rasprava o efektima uvođenja neradne nedjelje u trgovinama biće moguća tek nakon nekoliko mjeseci primjene zakona. Tada ćemo saznati je li i koliko opao promet u trgovini te koji su pozitivni a koji negativni efekti ove mjere.
O bitnim stvarima za domaću ekonomiju još uvijek najčešće nas obavještava Međunarodni monetarni fond pa tako iz njegovih najnovijih prognoza saznajemo da se od entitetskih vlasti traži smanjenje javne potrošnje i zaustavi stalno povećanje socijalnih davanja i plata u javnom sektoru. Projicirani fiskalni deficit je 2,2 posto u ovoj a takav će ostati i u 2025, godini. Bez uvođenja mjera, on u narednom periodu sigurno neće pasti. Predstavnik MMF-a u Bosni i Hercegovini Andreas Tudyk upozorava da povećanje deficita i otplate duga dovodi do veće potrebe za finansiranjem a već sada se pokazuje da je taj zahtjev jako teško ispuniti. Što se tiče inflacije nju smo u 2024. godini uspješno skresali na prosjek 2,2 posto, a u 2025. će biti još manja: dva posto.
O tome šta bi se moglo dogoditi u godini na čijem smo pragu na sastanku MMF u Washingtonu govorila je i guvernerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović te ukazala na potrebu za fiskalnim prilagodbama ''uključujući proširenje porezne baze i uravnoteženu poreznu politiku''. Na drugoj strani previše restriktivna monetarna politika u okruženju kakvo imamo mogla bi dodatno usporiti potencijalni rast zemlje. Da guvernerka ovo ne reče ne bi znali u kom grmu leži zec!
Povezane novosti

Vodu na ulicu
Temperaturni pakao će po svemu sudeći potrajati! Za to se nažalost nismo dobro pripremili. To se najbolje vidi po javnim česmama na kojima ne teče voda, pa ljudi na njima ne mogu ugasiti žeđ i osvježiti lice.

Bruce Springsteen i Dodge Monaco: Na ruševinama svijeta
Ima autora čiji je glas veći od običnog i koji je potreban u vremenima kada više nego ikad treba empatije za žedne, gladne i nevine koje ubijaju. Ahmed Burić piše veliku priču o Bruceu Springsteenu i koncertu u Pragu gdje ga je ''uhvatio''.

Kad zazveče dukati
Dva slučaja pokazuju da je nastupilo izuzetno povoljno vrijeme za investiranje u bosanskohercegovačku privredu s ciljem da ona još više doprinosi razvoju, realizuje nove investicije, povećava vrijednost izvoza i zapošljava prije svega domaću radnu snagu.