Konačno je počela primjena zakona kojim se trgovinama zabranjuje rad nedjeljom. Vlast je stisla petlju i udovoljila poslodavcima, sindikatima, trgovcima. Primjena je započela bez dramatičnih događanja na tržištu i gunđanja potrošača što je ohrabrujuće. Primjena zakona nije prouzrokovala promjene u poslovanju benzinskih pumpi, jer se na njih ne odnosi niti je na njima povećan promet nekih specifičnih roba. Nije bilo gužve ni u pekarama ni u cvjećarama (čak i na groblju) koje su bile otvorene.
Vlasnici benzinskih stanica će s pažnjom pratiti dešavanja na tržištu i sasvim sigurno proširiti asortiman artikala na policama. To neće biti meso, mlijeko, riža, ulje, konfekcija... ali je moguće da budu mesne i riblje konzerve, čarape, donji veš, majica i još koješta za čim kupci često pružaju ruku. Moguće je dakle da benzinske crpke s vremenom budu popularna mjesta kupovine kao što su nekoć bili dragstori. Ozbiljnija rasprava o efektima uvođenja neradne nedjelje u trgovinama biće moguća tek nakon nekoliko mjeseci primjene zakona. Tada ćemo saznati je li i koliko opao promet u trgovini te koji su pozitivni a koji negativni efekti ove mjere.
O bitnim stvarima za domaću ekonomiju još uvijek najčešće nas obavještava Međunarodni monetarni fond pa tako iz njegovih najnovijih prognoza saznajemo da se od entitetskih vlasti traži smanjenje javne potrošnje i zaustavi stalno povećanje socijalnih davanja i plata u javnom sektoru. Projicirani fiskalni deficit je 2,2 posto u ovoj a takav će ostati i u 2025, godini. Bez uvođenja mjera, on u narednom periodu sigurno neće pasti. Predstavnik MMF-a u Bosni i Hercegovini Andreas Tudyk upozorava da povećanje deficita i otplate duga dovodi do veće potrebe za finansiranjem a već sada se pokazuje da je taj zahtjev jako teško ispuniti. Što se tiče inflacije nju smo u 2024. godini uspješno skresali na prosjek 2,2 posto, a u 2025. će biti još manja: dva posto.
O tome šta bi se moglo dogoditi u godini na čijem smo pragu na sastanku MMF u Washingtonu govorila je i guvernerka Centralne banke BiH Jasmina Selimović te ukazala na potrebu za fiskalnim prilagodbama ''uključujući proširenje porezne baze i uravnoteženu poreznu politiku''. Na drugoj strani previše restriktivna monetarna politika u okruženju kakvo imamo mogla bi dodatno usporiti potencijalni rast zemlje. Da guvernerka ovo ne reče ne bi znali u kom grmu leži zec!
Povezane novosti

Žikina Mečka čačka nedjelju
Žikin Mercedes bio je moćan auto. Njega su voljeli gastarbajteri i povratak u domovinu u jednoj takvoj Mečki bio je simbol da se uspjelo, sa sve popratnim manirima skorojevića i wannabe snobova, dok je Milan bio mirni lektor, s profesorskim Spačekom.

Mic po mic do Evrope
Kad se u državi kakva je naša bremenita političkim, sudskim, sigurnosnim i drugim ''opasnim'' pitanjima dogodi da vlast uradi ono što joj je posao, a njeni organi to prihvate jednoglasno, svaki put bi na Marindvoru trebalo organizirati vatromet.

Zlatna kiša
Zima je bila prilično suha, a martovska kiša sa sobom donijela žuti pijesak na čijem su pranju s vozila autopraonice imale rekordne dnevne zarade. Za njih je to bila zlatna kiša!