Opel modeli dobijaju digitalnu servisnu knjižicu i priručnik
Opel mijenja format svojih korisničkih priručnika iz papirnatog u digitalni. Odsad će se u svim novim Opelovim automobilima, kao što su Mokka, Grandland ili nova Astra, nalaziti sažeta knjižica umjesto debelog priručnika od nekoliko stotina stranica.
Takozvani ''Brzi vodič'' sadrži QR kod s pomoću kojeg korisnici mogu brzo i jednostavno pristupiti detaljnom digitalnom korisničkom priručniku za svoj automobil.
Direktor Opela za BiH i Hrvatsku Damir Domitran: ''Opelova odgovornost nije samo postati potpuno električan brand do 2028. Odgovornost znači i štednju svih resursa povezanih s automobilom, uključujući korisnički priručnik koji se nalazi u svakom automobilu. Mi to zovemo ''Greenovation''. Novi digitalni format štedi papir i sirovine, a i prilagođeni su korisniku u najboljem smislu. Time naša tvrdnja ''Greenovation'' postaje potpuna.
Mapa u kojoj se nalaze priručnici za svaki Opelov model i sistem za informisanje i zabavu već su izrađeni od ekološki prihvatljivog materijala. Prije je to obuhvatalo oko 500 stranica po automobilu. Sada Brzi vodič i servisna knjižica sadrže tek oko 100 stranica, što znači uštedu papira od 80 posto, odnosno stotine miliona stranica godišnje.
Pristupačnost korisničkog priručnika i rukovanje njime postaju praktičniji zahvaljujući Brzom vodiču i QR kodu. Jednostavno skenirajte kod i detaljne informacije bit će vam dostupne online, bilo kada i bilo gdje. Sve radi putem računara, tableta ili pametnog telefona. Poveznica na priručnik nalazi se i u aplikaciji myOpel. Osim toga, kratki videozapisi s uputama koji se mogu reproducirati na multimediji u samom automobilu, kao što je nova Astra, pružaju vrijedne savjete o tome kako funkcionišu pojedini sistemi za pomoć vozaču. Uzimanje priručnika i dosadno okretanje stranica odlazi u prošlost, a oslobađa i prostor u pretincu za rukavice.
Printani priručnici će i dalje biti dostupni kod ovlaštenog Opel partnera.
Povezane novosti

EU bi mogla ukinuti carine na električne automobile iz Kine
Evropska unija i Kina započele su pregovore o novom rješenju za zamjenu, odnosno ublažavanje ili čak ukidanje carina na električne automobile iz Kine. Rješenje bi najvjerovatnije moglo uključivati postavljanje minimalnih cijena na uvozne automobile.

Toyota želi proizvoditi milion električnih automobila godišnje do 2027.
Prema novim medijskim izvještajima, Toyota je postavila cilj da do 2027. godine proizvodi čak milion električnih automobila godišnje. Istovremeno, japanski brend želi imati 15 električnih modela u ponudi u naredne dvije godine.

Mercedes ukida Citan i T-Klasu, klonove Renault Kangooa
Predstavnici Mercedesa potvrdili su da vanovi Citan i T-Klasa neće dobiti nasljednike i da će biti penzionisani do sredine 2026. god. Citan i T-Klasa su posljednja dva modela koja će biti proizvedena u saradnji s Renaultom kao klonovi popularnog Kangooa.