Volkswagen Touareg je bio prvi SUV ovog njemačkog proizvođača. Lansiran prije više od 20 godina, ovaj model je brzo postao popularan među porodicama, ali i među strastvenim off-road vozačima.
Sada u svojoj trećoj generaciji, koja je već prošla redizajn prije dvije godine, veliki SUV će biti povučen iz proizvodnje nakon 23 godine. Prema pisanju britnskog Autocara, Volkswagen će prekinuti proizvodnju Touarega 2026. godine i nema direktnu zamjenu za njega.
Prekid proizvodnje dolazi kao dio šireg napora da se pojednostavi asortiman i fokusira na modele velikog volumena prodaje. Volkswagen će također zaustaviti proizvodnju električnog ID.5 2027. godine.
Odluka o penzionisanju Touarega odražava promjenjive prioritete Volkswagena. Novi Tayron je pozicioniran kao pristupačnija alternativa koja ima za cilj da dopre do šire publike i on već sada ispunjava veliki dio uloge Touarega. Već dostupan na ključnim globalnim tržištima i ponuđen u varijantama sa dva i tri reda sjedišta, Tayron nudi vučnu snagu od 2.500 kg u varijanti 2.0 TSI 4Motion i ima svestraniju unutrašnjost.
Prva generacija Touarega lansirana je 2002. godine, a razvijena je zajedno sa Porscheom. To je Porscheu takođe omogućilo dodavanje SUV-a u svojoj ponudi, a Volkswagen je mogao ispuniti svoju misiju da postane brend sa premium aspiracijama. Modelima Touareg i Phaeton, Volkswagen je početkom 2000-ih pokušao pokazati da može da se takmiči sa brendovima kao što su BMW ili Mercedes-Benz.
Potražnja za drugim kategorijama automobila, ali i težnja za smanjenjem troškova, dovela je do ove odluke njemačkog proizvođača.
Povezane novosti
Kineski Leapmotor postigao rekord u novembru i prodao više od 70.000 automobila
Leapmotor je postavio novi mjesečni rekord isporuka u novembru, kada je kineski proizvođač isporučio 70.327 vozila, pretekavši Volvo globalno.
Renault 5 proizveden u 100.000 jedinica za samo 15 mjeseci
Proizvodnja električnog Renaulta 5 započela je u oktobru 2024. godine, a dostupan je za prodaju od ove godine. Sada je 100.000-ti električni Renault 5 proizveden u fabrici Ampere ElectriCity u Douaiju u Francuskoj.
Kriza pogađa i pristupačne marke: Dacia želi smanjiti proizvodnju od iduće godine
Dacia bi mogla smanjiti proizvodnju automobila u fabrici Mioveni počevši od 2026. godine. Ova odluka dolazi usred pada potražnje za novim automobilima na evropskom tržištu.