Vijesti

Formula 1: Svi rekordi Maxa Verstappena 2023!

Friško završena sezona Formule 1 ostat će upamćena po apsolutnoj dominaciji Maxa Verstappena i njegovog Red Bulla. Pobijedili su u svakoj utrci ove sezone, osim u Singapuru kada je pobijedio Ferrarijev Carlos Sainz.

Autor: BIHAMK

Prošlog vikenda održana je Velika nagrada Abu Dhabija, posljednja runda u sezoni za 2023. godinu. U sezoni u kojoj su gotovo u potpunosti dominirali Red Bull Racing i Max Verstappen, posljednja trka godine bez iznenađenja je završila s još jednom pobjedom za trenutnu kombinaciju iz snova Formule 1.

Naravno, pogledamo li službenu statistiku, sezona 2023. nije spektakularna, posebno zato što je jedan tim potpuno dominirao. Od 22 trke u kalendaru, Red Bull je pobijedio na 21-oj trci. Totalnu dominaciju austrijskog tima Ferrari (Sainz) je uspio prekinuti tek jednim trijumfom u Singapuru.

Ipak, protekla sezona je sezona u kojoj su i Max Verstappen i Red Bull postavili nove rekorde, neke od njih čak i prvi put ispisane u istoriji Formule 1. O kojim je to rekordima riječ? Koje sve  rekorde je ove sezone postigao, srušio ili izjednačio ''paket'' Red Bull i Verstappen.

- Najviše pobjeda u jednoj sezoni – 19 (od 21 trke u šampionatu)

- Najviše uzastopnih pobjeda – 10 (9 pobjeda u nizu prethodni rekord)

- Najveći postotak pobjeda u sezoni – 86,36% (75% prethodni rekord)

- Najviše postolja u jednoj sezoni – 21 (18 podijuma prethodni rekord)

- Najviše uzastopnih poena – 1.004

- Najviše krugova odvezenih u jednoj sezoni na čelu trke – 1.003 (739 liderskih krugova prethodni rekord)

- Najviši prosjek bodova po trci ukupno u karijeri – 13,98% (na 185 voženih trka)

- Najviše osvojenih bodova u jednoj sezoni – 545 (454 poena u sezoni 2022)

- Najveći postotak odvezenih krugova na čelu kolone u jednoj sezoni – 75,70% (71,47% prethodni rekord)

- Najviše osvojenih pole pozicija u jednoj sezoni – 12 (9 pole pozicija prethodni rekord)

- Najviše preostalih trka prilikom osvojanja titula – 6

- Najveća razlika između prvaka i viceprvaka – 290 bodova

- Najveći postotak u razlici osvojenih bodova između prvaka i viceprvaka – 50,43%

- Najduži niz pobjeda dobivenih sa pole pozicije – 16

- Najveći broj zaustavljanja u boksu s pobjedom na trci – 6 (Izjednačen rekord iz 2011.)