Krenite sa većim površinama
Usisajte i spužvom očistite unutrašnjost svaki put kada perete automobil. Čestice prljavštine su abrazivne, a prolivene tekućine mogu biti korozivne. Prije svega, temeljito usisajte unutrašnjost snažnim usisivačem (mali bežični modeli generalno su preslabi). Prilikom usisavanja koristite odgovarajuće nastavke. Cijev bez nastavka može oštetiti i izgrebati površine. Površine od tkanine očistite otopinom blagog deterdženta i vode.
Temeljito operite prostirke
Najbolji tip patosnica u zimskom za kontrolu soli, bljuzgavice i blata su gumene profilirane prostirke. Najčešće stoje na svom mjestu, ne dopuštaju da voda procuri i lako se peru i čiste. Prilikom pranja automobila, izvucite gumene prostirke i operite ih zasebno.
Ako ste koristili prostirke u stilu tepiha budite temeljitiji u čišćenju. Protresite, usisajte ili operite po potrebi. Pošto su jeftinije od gumenih ako se potroše zamijenite ih kako bi sačuvali bazni fabrički tepih.
Bez obzira na tip, pustite da se prostirke dobro osuše na suncu prije nego što ih ponovno postavite u automobil.
Pažljivo očistite instrumente i osjetljive površine
Mekom vlažnom krpom lagano obrišite prašinu s prozirnih plastičnih leća na instrument ploči. Ovo radite pažljivo, jer prejaki pritisak ih može izgrebati, a previše ogrebotina može otežati čitanje vaših mjerača u određenim uslovima osvjetljenja, zato prevashodno savjetujemo pažljiv odabir krpe i ''lakšu'' ruku. Također, u novijim vozila ima dosta ugrađenih površina od piano laka (na centralnoj konzoli i ručkama na vratima), te savjetujemo da tu posebno budite pažljivi s odabirom krpe i jačine čišćenja, jer su te površine poprilično osjetljive.
Površine oko ventilacijskih otvora i drugih sitnih sekcija čistite običnim kistom, tako ćete najlakše izbaciti prljavštinu i sitne čestice prašine.
Riješite se tvrdokornih mrlja
Nakon usisavanja podnih prostirki i unutrašnjeg tepiha, na mjesta na kojima su se pojavile mrlje, nanesite pjenasto sredstvo za čišćenje tepiha prema uputama proizvođača. Nanesite pjenu na nekoliko mjesta odjednom, te koristeći mokru spužvu ili četku očistite vidljive tragove nečistoće. Kad se tepih osuši ponovo ga usisajte, tako ćete dobiti čišćenje i dezinfekciju u paketu. Na tržištu postoji na desetine različitih i provjerenih sredstava renomiranih proizvođača. Informišite se prije korištenja koje od njih je najefikasnije za Vaš problem.
Kako postupiti s kožom
Koliko god kožna sjedišta u automobilima bila izdržljiva i ne zahtijevaju puno održavanja, njih prije svega morate čuvati od isušivanja i pucanja. Međutim, i na najboljim kožnim sjedištima nakon nekoliko godina korištenja ostaju primjeti tragovi prljavštine i deformacija. Za uklanjanje prljavštine i mrlja koristite sredstvo za čišćenje kože. Zatim nanesite zaštitno sredstvo za kožu formulirano za pigmentiranu ili premazanu zrnatu kožu (koristi se za većinu kožnih presvlaka automobila). Takva sredstva će dati veću otpornost i olakšati sljedeće čišćenje. Također, odaberite zaštitno sredstvo koje uključuje regeneratore kako bi koža ostala mekša, a sjedišta udobnija.
Povezane novosti
Navike vozača koje štete automobilu
Svaki vozač tokom vremena stekne određene navike u vožnji. Međutim, veoma često neke od tih navika mogu da nanesu štetu automobilu i da izazovu neželjene troškove popravke. Neke od navika su navedene u nastavku.
Vožnja na rezervi – da li sa sobom nosi opasnost?
Vjerovatno smo se svi barem nekad zapitali da li je pametna odluka voziti na rezervi i da li to može biti štetno za automobil.
Znate li kada se radi redovni, a kada vanredni tehnički pregled vozila?
Radi provjeravanja tehničke ispravnosti motornih i priključnih vozila obavljaju se tehnički pregledi tih vozila