Zima

Priprema vjetrobranskog stakla za zimske uslove

Zima je izuzetno izazovno razdoblje za nas i naše vozilo, posebno za vjetrobransko staklo, koje je izloženo kiši, snijegu, ledu i naletima jakog vjetra. Kako bi osigurali maksimalnu vidljivost i sigurnost na cesti, ključno je pravilno održavati staklo.

Autor: BIHAMK

ZAŠTITITI STAKLO OD LEDA 

Jedan od najvećih izazova za naše vozače je zaštita vjetrobranskog stakla od leda. Čak i najmanji slojevi leda mogu smanjiti vidljivost i povećati rizik od saobraćajnih nesreća. Potrebno je koristiti zaštitne folije ili cerade, da se spriječi nakupljanje leda preko noći. Ujutro umjesto struganja leda trebate koristiti sprejeve za odmrzavanje i ne pokušavati odmrznuti toplom vodom jer može doći do pucanja stakla.

SPRIJEČITI PUCANJE STAKLA ZBOG PROMJENE TEMPERATURE

Velike promjene temperature tokom zime, poput grijanja unutrašnjosti vozila dok je vani hladno, mogu uzrokovati naprezanje stakla i dovesti do pukotina. Postupno zagrijavanje vozila je veoma bitno. Kada palite grijanje u automobilu, počnite sa niskim temperaturama i postupno je povećavajte. Naglo grijanje može prouzrokovati „šok“ za staklo i dovesti do pukotina koje neće biti vidljive okom. Bitno je da redovno provjeravajte vjetrobransko staklo prije početka zime. U slučaju da na vašem staklu prije zime uočite male pukotine, one tek u zimskom periodu predstavljaju veliki problem. Zbog niskih temperatura male pukotine se vrlo lako šire, pa tako kada staklo dođe u kontakt sa ekstremno niskim temperaturama vani, dok vi grijete vozilo iznutra, vrlo lako može doći do pucanja stakla. Led također može pogoršati situaciju. Kada se voda iz snijega ili leda nakupi u malim pukotinama, povećava se volumen vode, čime se pukotina širi i stvara veće oštećenje. U takvim slučajevima mali popravci više nisu dovoljni i u većini slučajeva je potrebno zamjeniti vjetrobransko staklo (što je dosta skuplje). Manje pukotine i ogrebotine treba popraviti prije hladnijih dana. Da ne bi dolazili u situaciju da moramo promjeniti vatrobransko staklo, bolje je prije zimskih uslova popraviti manja oštećenja i spriječiti veće pukotine. Redovnim pregledima stakla, osiguravamo sebi sigurniju vožnju i izbjegavamo bespotrebne komplikacije tokom zime.

SAVJETI ZA TEKUĆINU ZA PRANJE STAKLA I ZAŠTITU BRISAČA

Zimi je ključna upotreba odgovarajuće tekućine za pranje stakla, koja može izdržati niske temperature bez zamrzavanja. Potrebno je koristiti zimsku tekućinu za pranje vjetrobranskog stakla, jer se ljetne tekućine mogu smrznuti čak i kod prvog mraza. U takvim slučajevima vrlo lako dođe do oštećenja brisača. Zimske tekućine su otporne na niske temperature i sadrže sastojke koji otapaju led. Veoma je bitno održavati brisače, pogotovo tokom zimskog perioda. Ako su brisači istrošeni, potrebno ih je zamjeniti, kako bi pravilno čistili snijeg tokom zimskog perioda. Prilikom čišćenja leda, uvijek podignite brisače, da se ne bi oštetili i zalijepili za staklo.

LOŠI VREMENSKI USLOVI - KAKO VJETROBRANSKO STAKLO REAGUJE?

Velike kiše i snijeg mogu značajno smanjiti vidljivost, što samu vožnju čini opasnom. Prljavština s ceste, voda, so za posipanje cesta, mogu ostaviti sloj nečistoće na vašem vjetrobranskom staklu, što brisači ponekad ne mogu u potpunosti ukloniti. Bitno je da redovno čistite staklo i brisače, kako bi očistili nakupljenu prljavštinu. Korištenje kvalitetnih tekućina za vjetrobransko staklo pomaže održavanju stakla čistim i prozirnim. Brisači igraju ključnu ulogu, zbog toga je bitno da ih provjerite i po potrebi zamijenite. Jak vjetar može također biti veliki problem - krupne kuglice leda mogu ozbiljno oštetiti vaše staklo, dok sitne čestice od pijeska i kamenčića mogu ogrebati i oštetiti staklo. Obratite pažnju gdje parkirate vozilo u ovom periodu. Ako nemate dostupnu garažu ili neko natkriveno mjesto, onda preko vašeg vozila stavite ceradu. Cerada u zimskim uslovima može dosta pomoći, pogotovo kada vozilo parkirate van garaže.

BIHAMK

Povezane novosti

Savjeti za sigurniju vožnju po magli

Savjeti za sigurniju vožnju po magli

Bosna i Hercegovina je poznata po gustim maglama u zimskom periodu. Posebno se izdvaja Sarajevo koje u zimskim mjesecima skoro uvijek bude među najzagađenijim gradovima.

Savjeti za skladištenje ljetnih guma

Savjeti za skladištenje ljetnih guma

Novembar je počeo, obavezna zimska oprema je na snazi od 01.11.2024 godine. Nadamo se da su svi uspjeli postaviti zimske gume na vrijeme, mi vam dajemo par savjeta kako pravilno skladištiti ljetne gume.

Možda bi vas zanimalo