Početak motociklističke sezone najkritičniji je i najopasniji period vožnje za sve vozače tih kategorija vozila. Potrebno je neko vrijeme da se vozači automobila adaptiraju na pojavu motocikala na cestama. Odgovornost je i motociklista, ali i drugih vozača da obrate pažnju jedni na druge kako bi se izbjegle saobraćajne nesreće. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, motociklisti i mopedisti su označeni kao ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju. Najčešći uzrok saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju motociklisti ili mopedisti su nepropisna ili neprilagođena brzina, preticanje, neraščišćeni putevi, neodgovarajuća oprema i alkohol.
Kako bi se smanjio broj saobraćajnih nesreća i povećala sigurnost mopedista i motociklista u saobraćaju, donosimo savjete i preporuke za vozače mopeda i motocikala:
- Provjerite tehničku ispravnost motocikla ili mopeda;
- Prije vožnje očistite vizir, stavite zaštitnu kacigu i pravilno je zategnite;
- Koristite i drugu zaštitnu opremu (jakna, pantalone, štitinici, čizme i rukavice);
- Zbog teže uočljive siluete na cesti, preporuka je da nosite svjetliju odjeću i kacigu „vedrijih“ boja, s reflektirajućim detaljima;
- Provjerite pritisak u pneumaticima;
- Upalite dnevno svjetlo;
- Ne upravljajte pod uticajem alkohola ili narkotičkih sredstava;
- Poštujte ograničenja brzine i prilagodite vožnju uvjetima na cesti;
- Izbjegavajte vožnju na dijelovima saobraćajnica na kojima ima pijeska, ulja i sl.;
- Vozite se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe;
- Prilikom vožnje kroz lijevu krivinu, odmaknite se od srednje crte jer se naginjanjem u krivini glava vozača može nalaziti čak do 1 metar u saobraćajnoj traci namijenjenoj za saobraćaj vozila iz suprotnog smijera;
- Ne stvarajte preveliku buku u vožnji (pogotovo noću).
Za dodatnu sigurnost, učlanite se u BIHAMK i uživajte u vožnji svojih dvotočkaša.
Povezane novosti

Zimska oprema od 1.4. prestaje biti obavezna
Obaveza posjedovanja zimske opreme na snazi je do 1.4.2025, nakon čega treba pristupiti pripremi vozila za vožnju na višim temperaturama.

Kada mijenjati ulje u motoru
Zamjena motornog ulja jedna je od ključnih aktivnosti koja direktno utiče na dugovječnost motora. Proizvođači automobila preporučuju interval po kilometraži ili vremenu. Važno je poštovati preporuke.

Oprezno s tempomatom, čak i adaptivni povećava šanse za nezgodu
Određene studije pokazuje da adaptivni tempomat može uzrokovati više nezgoda. Glavni je problem što korištenje ovog sistema povećava nepažnju vozača koji se previše oslanjaju na asistenciju autopilota.