Da li znate dozvoljene brzine kretanja na autocesti u Bosni i Hercegovini?
Vozač je dužan da brzinu vožnje prilagodi osobinama i stanju ceste, vidljivosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja, saobraćajnim znacima i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno zaustaviti.
Na autocestama u Bosni i Hercegovini je zakonom propisana najveća dopuštena brzina od 130 km/h.
Strožija ograničenja brzine vrijede za sljedeća vozila:
100 km na sat – za autobuse
80 km na sat – za autobuse s lakom prikolicom, kao i za teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 3500 kg a manja od 7500 kg
80 km na sat – za motorna vozila koja vuku prikolicu za stanovanje (karavan) ili laku prikolicu
70 km na sat – za autobuse kada se obavlja organizovani prevoz djece, za zglobne autobuse bez mjesta za stajanje, za teretna motorna vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 7500 kg i za teretna motorna vozila s priključnim vozilom
Kada upravljaju motornim vozilima, vozači navedenih vozila su dužni da se pridržavaju propisanih brzina i na cesti na kojoj je postavljenim saobraćajnim znakom dozvoljena veća brzina.
Povezane novosti

Zimska oprema od 1.4. prestaje biti obavezna
Obaveza posjedovanja zimske opreme na snazi je do 1.4.2025, nakon čega treba pristupiti pripremi vozila za vožnju na višim temperaturama.

Kada mijenjati ulje u motoru
Zamjena motornog ulja jedna je od ključnih aktivnosti koja direktno utiče na dugovječnost motora. Proizvođači automobila preporučuju interval po kilometraži ili vremenu. Važno je poštovati preporuke.

Oprezno s tempomatom, čak i adaptivni povećava šanse za nezgodu
Određene studije pokazuje da adaptivni tempomat može uzrokovati više nezgoda. Glavni je problem što korištenje ovog sistema povećava nepažnju vozača koji se previše oslanjaju na asistenciju autopilota.