Procurile informacije o prvom Xiaomi automobilu
Procurile su prve tehničke informacije o nadolazećem Xiaomi električnom automobilu. Budući električar iz Kine bit će dostupan u dvije verzije, a jedna od njih imat će autonomiju od 800 kilometara i cijenu od oko 20.000 eura.
Xiaomi, kineski proizvođač pametnih telefona, uskoro će i službeno ući na tržište automobila. Ambicija ove kompanije, da postane proizvođač automobila, prvi put je objavljena 2019., a ranije ove godine vidjeli smo čak i prvu sliku prvog električnog automobila modela - MS11.
Sada su se pojavile i prve tehničke informacije o ovom modelu koje su također došle preko influensera i pojedinih medija. Prema talijanskoj publikaciji Autoblog, prvi Xiaomi model će dobiti bateriju kapaciteta 101 kWh i imat će moćnu arhitekturu od 800 volti. Također, ovaj automobil bi trebao biti dostupan u dvije verzije. Prva će imati samo jedan elektromotor i autonomiju od 800 kilometara. Druga, snažnija verzija će imati dva elektromotora, ali će uz veću snagu imati smanjeni domet od 700 kilometara.
Ista publikacija sugeriše da će verzija s jednim motorom koštati oko 20.000 eura kada bude komercijalizovana na kineskom tržištu. Jača verzija bi trebali imati startnu cijenu od oko 25.000 eura. Vjerujemo da će cijena biti drugačija u Evropi, ali i dalje konkurentna.
Prvi Xiaomi automobil bit će prvo lansiran sljedećeg proljeća u Kini, a zatim će stići u Evropu i Sjevernu Ameriku. Mogao bi ovo biti zgodan i pristupačan sedan ukoliko zadrži cijene slične ovim najavama za kinesko tržište, a pogotovo zbog cjenovne politike koju ovaj sve popularniji proizvođač praktikuje u branši mobilne telefonije.
Povezane novosti
Od "kineskih hitova" do preuzimanja vodeće uloge u autoindustriji
S novom pojavom kineskih automobila, etablirani brendovi su podsmjehom komentarisali da će te biti novi "kineski hitovi" za tržišta u razvoju. Međutim, danas evropske marke gutaju gnedle, jer Kinezi sve lakše i češće nalaze put do kupaca.
Koje automobile su kupovali Evropljani: Volkswagen na prvom mjestu
Prema najnovijim podacima koje je dalo Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA), Evropljani su registrovali preko 1,3 miliona Volkswagen jedinica u prvih 11 mjeseci godine. Toyota je druga, a Škoda odlična treća.
Rekordna prodaja marke MG u Evropi uz povećanje od 30 posto
Britanski brend MG, u vlasništvu kineskog SAIC-a, zabilježio je rekordnu prodaju u 2025. godini, prodavši više od 300.000 jedinica u Evropi. U poređenju s istim periodom 2024. godine, govorimo o povećanju od 30 posto.