Panasonic namjerava utrostručiti ili učetverostručiti proizvodni kapacitet baterija za električna vozila u svim svojim pogonima do fiskalne 2028. godine sa trenutnog nivoa od 50 gigavat-sati godišnje, izvještava Nikkei Asia. Ovaj plan predviđa instaliranje dvije proizvodne linije u tvornici baterijskih komponenti u Japanu u fiskalnoj 2023. godini. Samo ovo ulaganje vrijedno je 580 miliona dolara.
S druge strane, razumije se da su sve veći zahtjevi od Tesle za proizvodnjom baterijskih sklopova bili glavni čimbenik u odluci da se osnuje ova tvornica u SAD-u. Kao najveća privatna investicija u povijesti Kanzasa i jedna od najvećih tvornica za proizvodnju baterija za električna vozila te vrste u zemlji, ovaj će projekt biti izuzetno bitan za ekonomiju obje države osiguravajući veliki broj visokokvalitetnih radnih mjesta za stanovnike Kanzasa.
Panasonic, također zajedno s Teslom, trenutno upravlja Gigatvornicom u Nevadi. U taj objekat uloženo je približno 1,46 milijardi dolara.
Brojni proizvođači baterija i automobila objavili su planove za osnivanje novih tvornica širom Sjedinjenih Država posljednjih mjeseci. Na primjer, LG i General Motors zajedno će potrošiti 2,6 milijardi dolara na novu tvornicu baterija u Michiganu. LG Energy Solution također će uložiti 1,4 milijarde dolara u izgradnju nove tvornice baterija u Arizoni. Ta tvornica će započeti s proizvodnjom 2024. godine i imati će kapacitet za proizvodnju 11 gigavat-sati baterijskih ćelija svake godine.
Kineski gigant baterijskih sklopova CATL također želi uspostaviti tvornicu baterija u SAD-u za snadbijevanje kompanija poput Forda i BMW-a. Hyundai je također nedavno najavio da planira uložiti približno 5,54 milijarde dolara u državu Georgiju za uspostavu namjenskih pogona za proizvodnju električnih vozila i baterija.
Povezane novosti
Četvrta generacija Citroena C3 zvanično na bh. tržištu
Prepoznatljiv po svom modernom dizajnu, osmišljen je za sve vozače koji cijene pouzdanost, udobnost i inovativna rješenja, novi C3 je pravo osvježenje na bh. tržištu. Najveće osvježenje je cijena ispod 30.000 KM za osnovni model.
BYD proizveo 10 miliona elektrifikovanih automobila u 20 godina
Kineski gigant BYD zvanično je objavio da je dostigao impresivnu brojku od 10 miliona proizvedenih elektrifikovanih automobila. Ova prekretnica stiže gotovo 30 godina nakon osnivanja kompanije i skoro 20 godina nakon debija njihovog prvog modela.
Volkswagen i Rivian započinju partnerstvo vrijedno 5,8 milijardi dolara
Njemački gigant VW i američki proizvođač električnih vozila Rivian službeno su započeli zajedničko partnerstvo, uz povećanje Volksvagenovih ulaganja. Očekuje se da će prvi automobili proizvedeni u sklopu ovog partnerstva biti lansirani 2027. godine.