Opelov Intelli-Air sistem pomaže lakšem disanju i alergijama
U Opel Astru koja je osvojila Zlatni volan 2022 inžinjeri su ugradili inteligentan i posebno efikasan sistem za kvalitetu zraka koji se naziva Intelli-Air. On objedinjuje efikasne filtere zraka i unutrašnjeg prostora sa sistemom za praćenje kvaliteta zraka
Kada je kvaliteta vanjskog zraka nezadovoljavajuća, senzor za kvalitetu zraka u automobilu (AQS) zatvara otvor za dotok zraka i time sprječava ulazak nečistoća u unutrašnjost automobila. Međutim, ako je zrak u kabini ustajao ili onečišćen, npr. zbog dima, prašine ili smoga koji su između ostalog uneseni preko odjeće prilikom ulaska u vozilo, sistem automatski pokreće izmjenu ustajalog zraka i nečistog zraka kako bi putnici uživali u svježem zraku.
Zahvaljujući sistemu Intelli-Air, zrak jednostavno ostaje čist i svjež. Putnici to mogu i vidjeti: sistem ih obavještava o kvaliteti zraka putem multimedijalnog ekrana. Na ekranu se prikazuje emotikon u obliku automobila koji se temelji na međunarodnom indeksu kvalitete zraka (AQI). Boja emotikona zavisi o nivou kvalitete zraka u automobilu. Kvalitetu zraka u putničkom prostoru mjeri senzor PM 2.5 koji može otkriti prisutnost čestica veličine do 2,5 mikrometara.
Intelli-Air osigurava dobru razinu kvalitete zraka u Astri u kombinaciji s Opelovim originalnim filterima za unutrašnji prostor (klimu) s aktivnim ugljem koji su također dostupni u mnogim drugim modelima. Filteri se sastoje od dva sloja i stoga mogu spriječiti ulazak čestica u unutrašnjost, ali i filtrirati razne neugodne mirise i plinove kao što je ozon. Najbolje od svega, filtriraju gotovo 100 posto polena iz zraka.
Opelovi originalni filteri su izrađeni od vodootpornog materijala koji sprječava zamrzavanje zimi pa ovaj korisni filter neće postati dom bakterijama. Unatoč odličnom učinku filtera, osigurana je i dobra propusnost zraka, a isti treba mijenjati svakih 12 mjeseci kako bi se osigurao čist zrak unutar vozila tokom cijele godine. Sistem za upravljanje filterima obavještava vozača kada je potrebna zamjena.
Šta za sigurnost znači čist zrak u kabini? Čist zrak poboljšava sigurnost u saobraćaju kada vozač kihne, pogotovo oni vozači koji zbog alergija moraju češće kihati, a tada se povećava opasnost od nesreća. Tokom gradske vožnje, naprimjer, automobil može preći čak 20 metara dok vozač jednom kihne.
Povezane novosti
![Škoda za 12 godina proizvela pet miliona motora EA 211](https://magazin.bihamk.ba/assets/photos/article/medium/1734692320-skoda-za-12-godina-proizvela-pet-miliona-motora-ea-211.jpg?v1734692327)
Škoda za 12 godina proizvela pet miliona motora EA 211
U matičnoj tvornici u Mlada Boleslav, Škoda je proizvela pet miliona benzinskih motora Volkswagen Grupe serije EA 211. Škodi je za ovaj jubilej trebalo 12 godina, iako se češki proizvođač može pohvaliti 125-godišnjom proizvodnjom motora.
![Novi Ford Mustang GTD je najbrži američki serijski automobil na Nurburgringu](https://magazin.bihamk.ba/assets/photos/article/medium/1734608181-novi-ford-mustang-gtd-je-najbrzi-americki-serijski-automobil-na-nurburgringu.jpg?v1734608181)
Novi Ford Mustang GTD je najbrži američki serijski automobil na Nurburgringu
Ford Mustang GTD, najsnažnija verzija američkog performansnog automobila, postavio je novi rekord na Nurburgring Nordschleife. Tačnije, Mustang je službeno najbrži američki serijski automobil na legendarnoj stazi, s vremenom kruga ispod 7 minuta.
![Veliki lobi u Evropi za nove automobile sa SUS motorima nakon 2035.](https://magazin.bihamk.ba/assets/photos/article/medium/1734518655-veliki-lobi-u-evropi-za-nove-automobile-sa-sus-motorima-nakon-2035.jpg?v1734519046)
Veliki lobi u Evropi za nove automobile sa SUS motorima nakon 2035.
Evropska narodna partija, najveća politička grupacija u Evropskoj uniji, želi izmijeniti sporazum o zabrani prodaje novih automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem. EPP želi dozvoliti prodaju novih automobila sa SUS motorima nakon 2035. godine.