Vijesti

Kraj za popularni dvojac: Audi više neće proizvoditi A5 Coupe i A5 Cabriolet

Njemački Audi je zvanično potvrdio kraj proizvodnje modela A5 Coupe i A5 Cabriolet. Završetkom proizvodnje ova dva modela, Audi ostaje bez kupea i kabrioleta u ponudi.

Autor: BIHAMK

Dan nakon lansiranja novog Audija A5, koji je novi nasljednik A4, proizvođač iz Ingolstadta je zvanično potvrdio završetak proizvodnje modela A5 Coupe i A5 Cabriolet. Audi je potvrdio da ova dva modela, u ovim tipovima karoserije, neće dobiti zamjenu. Završetkom proizvodnje ova dva modela, Audi trenutno nema kupe i kabriolet u ponudi.

Audi A5, kako je do sada bio poznat, prvi put je predstavljen 2007. godine. U vrijeme lansiranja, A5 je u suštini bio kupe verzija limuzine A4 u svoje vrijeme. Dvije godine kasnije, Audi je predstavio i kabriolet varijantu za A5, ali i Sportback izvedbu, koja je bila praktičniji kupe s četvero vrata.

Tokom proizvodnje, stari A5 se proizvodio u dvije generacije. Prva je lansirana 2007., a druga je predstavljena 2016. godine. Druga generacija je redizajnirana 2019. godine i s time je Audi okončano investicije u ovaj atraktivni model.

Audi je još prošle godine najavio da će promijeniti naziv svojih budućih modela kako bi napravio razliku između modela s termalnim SUS motorima i onih s električnim motorima. Tako će modeli koji budu nosili neparan broj u oznaci poput A5 imati konvencionalne motore, a oni s parnim brojem, kao što je Q6, električne.

BIHAMK

Povezane novosti

Audi se oprostio A4, na bh. tržište stigao atraktivni A5

Audi se oprostio A4, na bh. tržište stigao atraktivni A5

Čak tri legende iz Ingolstadta ispraćene su u penziju, ali samo jedna je dobila nasljednika. Audi se oprostio od TT, R8 i A4, a samo je potonji dobio nasljednika u obliku A5. Cijene u BiH počinju od 77.396 KM za A5 sedan i od 78.960 KM za Avant verziju.

Možda bi vas zanimalo